Důchodová reforma
Cíle reformy
Český důchodový systém bude podle demografických údajů čelit po roce 2040 silnému náporu. Proto bude nezbytně nutné ho zbavit závislosti jen na vybraném pojistném a stabilizovat jej dodatečnými příjmy. Je potřeba maximálně podporovat flexibilitu práce a umožnit, aby lidé mohli pracovat v různých formách do vyššího věku tak, jak chtějí a mohou. Cílem není zvyšovat důchodový věk, pokud to nebude nutné. Spíše by měl být umožněný postupný odchod do částečného důchodu spojený s částečnými pracovními úvazky a možností dobrovolně pracovat déle. Zaměstnancům v náročných profesích by naopak měl být umožněn dřívější odchod do důchodu spojený s větší odpovědností zaměstnavatelů.
V Programovém prohlášení vlády je rovněž zmíněna zásluhová složka důchodu, která bude vycházet z odvodů do pojistného systému a také z počtu vychovaných dětí. Rodiče, kteří vychovali děti, museli vynaložit spoustu času, úsilí a značné náklady na výchovu nové generace, která bude financovat důchodový systém v budoucnu. S tím je spojené také posílení rodinné politiky obecně. V tuzemsku je také v porovnání s ostatními evropskými zeměmi extrémní potřebná délka doby pojištění pro dosažení nároku na důchod. Cílem reformy je tuto dobu zkrátit z nynějších 35 na 25 let.
Aktuální informace
5. května 2022 - Poradní tým diskutoval podporu zkrácených úvazků v rámci důchodového systému
Poradní tým diskutoval téma podpory zkrácených úvazků prostřednictvím slevy na pojistném, která je jednou z priorit obsažených v Programovém prohlášení vlády. MPSV představilo konkrétní návrh zavedení slevy na pojistném pro zaměstnavatele. Tu by zaměstnavatelé měli získat, pokud zkrácený úvazek umožňují osobám z konkrétních cílových skupin, jako např. rodičům pečujících o děti do 6 let, občanům starším 60 let nebo mladším 21 let, zdravotně postiženým (na nechráněném trhu práce), případně pečujícím o osobu blízkou, která je závislá na pomoci jiné osoby. Je však nutné ještě analyzovat možné dopady takového opatření, jak do oblasti pojistné, tak i na trh práce (zaměstnavatelé i zaměstnanci).
1. dubna 2022 - Ministr Jurečka ustavil poradní tým pro přípravu důchodové reformy
Poradní tým, jehož úkolem je připravit dlouho odkládanou, a přitom velmi potřebnou důchodovou reformu, ustavil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Cílem reformy je zabezpečit do budoucna adekvátní důchody a zároveň stabilitu i dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému. Ten by měl být pro současné i budoucí důchodce rovněž srozumitelný, aby každý měl jasnou představu o tom, kolik bude přispívat, a kolik bude čerpat.
Poradní tým
Expertní tým
Helena Horská (hlavní ekonomka Raiffeisenbank v Praze, členka KoroNERV)
Štěpán Jurajda (náměstek ministryně pro vědu výzkum a inovace, člen Rady vlády pro vědu výzkum a inovace)
Filip Pertold (zástupce výkonného ředitele think tanku IDEA při CERGE EI)
Eva Zamrazilová (předsedkyně Národní rozpočtové rady)
Zástupci koaličních stran
Šárka Jelínková (KDU ČSL; senátorka, první místopředsedkyně strany, předsedkyně senátorského klubu)
Jan Bauer (ODS; poslanec, místopředseda Hospodářského výboru a člen Výboru pro sociální politiku)
Viktor Vojtko (STAN; poslanec, člen Výboru pro sociální politiku)
Miloš Nový (TOP09; poslanec, místopředseda Rozpočtového výboru)
Tomáš Martínek (Piráti)
Zástupci ministerstev
Lenka Kohoutová (MF ČR; ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická, poradkyně ministra financí)
Iva Merhautová (MPSV ČR; náměstkyně pro řízení sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek)