Náročné profese
Náročné profese
Jste na pracovišti dlouhodobě vystaveni velmi náročným podmínkám fyzické zátěže nebo jiným rizikovým faktorům? Vaší práce si velmi vážíme a rozumíme tomu, že jednoduše v pozdějším věku už vaše tělo nemusí fungovat tak, aby zvládlo každodenní vysoce náročné nasazení. Proto vám umožníme odejít do důchodu dříve nebo vytvořit si z příspěvku zaměstnavatele úsporu pro předdůchod, abyste nemuseli pracovat až do důchodového věku a přesto neměli trvale krácený důchod.
Úprava věku odchodu do důchodu nad dnešních 65 let se od roku 2031 dotkne osob narozených po roce 1965. Tato hranice se bude upravovat postupně o jeden měsíc ročně do věku 67 let. V tomto věku budou odcházet do důchodu občané narození v roce 1989, kteří dosáhnou důchodového věku v roce 2056. Podle prognózy ČSÚ by se po roce 20350 měla očekávaná průměrná doba strávená v důchodu mírně prodlužovat.
V posledních dvou desetiletích postupně rostl věk dožití i doba strávená v důchodu. Financovat tento určitě pozitivní vývoj však současný důchodový systém nedokáže bez pokračování růstu věku odchodu do důchodu.
Demografické trendy ukazují nezvratný fakt, populace stárne. Nicméně tento jev ukazuje, že Česká republika se postupně řadí k stále vyspělejším státům. Další úpravy důchodového věku nad 65 let budou probíhat polovičním tempem, než je aktuální posouvání věkové hranice.
Důležitá poznámka - průměrný věk dožití při narození se počítá ze všech lidí, tedy i těch, kteří bohužel zemřou i mnohem dříve, než dosáhnou důchodového věku. Naopak počet let strávených v důchodu se týká opravdu jen těch, kteří svého důchodového věku dosáhli.
A jak je to se zdravím? Dožitý věk dožití ve zdraví je vysoce individuální a subjektivní údaj zjišťovaný na základě dotazníků. Proto s ním nelze spolehlivě pracovat při seriózních projekcích důchodového systému. O to větší pravdou je, že lidé by měli daleko více dbát na prevenci a starat se o své zdraví, jak jen mohou.
Cílem úpravy věku odchodu do důchodu bude především zpomalit růst rozdílu mezi příjmy a výdaji v důchodovém systému. Počet starobních důchodců totiž bude růst a počet pracujících, kteří platí pojistné, mírně klesat. Neznamená to, že bychom ale razantně snižovali důchody, nadále počítáme s tím, že na důchody budou využívány kromě pojistného i daňové příjmy,
Návrh účinnosti: leden 2025, změny nejdříve od roku 2031
Odchod do předčasného důchodu by neměl být standardním nástrojem pro opuštění trhu práce.
Proto se v loňském roce snížila maximální doba z nynějších 5 let na 3 roky, tj. do předčasného důchodu může odejít pouze ten, kdo dosáhne věku o 3 roky nižšího, než je standardní věk odchodu do důchodu. Novou podmínkou pro odchod do předčasného důchodu je také získání 40 let pojištění.
Dále je součástí opatření sjednocení koeficientu krácení od 1. do 4. období krácení (období krácení = každých 90 dní před řádným důchodovým věkem a od 5. do 8. období krácení na 1,5 % výpočtového základu, tak jak je tomu u dalších obdob krácení.
V období od přiznání předčasného důchodu do doby standardního důchodového věku bude zároveň omezena valorizace procentní výměry důchodu, základní výměra valorizována bude.
Účinnost: změny platí od 1. října 2023, podmínka získání 40 let pojištění od 1. října 2024
Důchody se valorizují (zvyšují) podle inflace a růstu reálných mezd. Po roce 2024 budou růst pomaleji než poslední 4 roky tak, aby byla zajištěna finanční udržitelnost systému do budoucna. Do valorizace se inflace započítává nadále v plné výši podle jediného cenového indexu životních nákladů domácností důchodců, který nejlépe odráží růst cen pro příjemce důchodů. Také došlo k návratu valorizačního pravidla pro zápočet růstu reálných mezd platného před rokem 2018, tedy ke snížení podílu 1/2 růstu reálných mezd na 1/3 růstu reálných mezd. V případě vysoké inflace nebudou probíhat mimořádné valorizace, ale bude dočasně do další valorizace vyplácen mimořádný příspěvek a celá inflace se promítne v nejbližší pravidelné valorizaci.
Účinnost: říjen 2023
Toto opatření sníží důchodový věk za dobu odpracovanou v náročném riziku, bude se jednat o osoby, u kterých nelze vliv rizik eliminovat ochrannými pomůckami. Na základě odborných analýz Ministerstva zdravotnictví byl stanoven okruh osob, které získají zvýhodnění formou snížení důchodového věku, a to na základě kategorizace rizik podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Nad rámec už nyní vymezeného okruhu osob budou do náročných profesí doplněny:
- Všechny osoby pracující na pracovištích s přítomností rizik kategorie 4
Návrh zohledňuje práce v náročném riziku v období 10 let před účinností zákona. Poté, co zákon vejde v platnost, bude možné získat nárok na snížení důchodového věku maximálně o 15 měsíců při odpracování 2 200 směn. Snížení věku až na 30 měsíců bude možné po odpracování 4 400 směn, což odpovídá asi 20 letům práce. Za každých dalších 74 směn bude náležet další snížení věku vždy o jeden měsíc, a to až do maxima 60 měsíců, tedy 5 let.
Zároveň bude zvýšena postupně sazba pojistného důchodového pojištění placeného zaměstnavatelem, v roce 2025 o 2 % až v roce 2028 a dále o 5 % a také v období od sníženého důchodového věku do doby standardního důchodového věku bude omezeno zvyšování důchodu za výkon výdělečné činnosti.
Návrh účinnosti: leden 2025
Zaměstnanci, především ti těžce manuálně pracující, kteří ve své práci odpracovali 45 let, budou mít možnost odejít do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek.
Při předčasném odchodu do důchodu se trvale snižuje výše důchodu. Dnes se za každých 90 dnů předčasnosti důchod sníží přibližně o 300 Kč. Při odchodu o 2 roky dříve jde přibližně o 2 240 Kč. Nově bude po odpracování 45 let při odchodu do předčasného důchodu toto krácení pouze poloviční (tedy přibližně o 1 210 Kč).
Toto opatření má pomoci zejména lidem, kteří vstoupili na pracovní trh v brzkém věku, např. v 80. letech bylo velmi časté zahájení výdělečné činnosti v 18 letech.
Návrh účinnosti: leden 2026
Poslední aktualizace: 13. 12. 2024