Začínám pečovat

Otázky a odpovědi

Situace může vniknout často náhle, osoba blízká potřebuje pomoc a podporu ze dne na den a někdy je pečování postupným uvědoměním si, že narůstající pomoc osobě blízké se z občasné výpomoci  stala dlouhodobou neformální péčí.

Důležité je zjistit, jak dlouhá a náročná péče bude. K tomu by vám měl pomoci lékař, ať praktický nebo odborný.

Zjistěte možnosti podpory v rámci rodiny a vaší komunity (přátelé a sousedé). Na péči byste neměli být sami.

Osoby, na které byste se měli obrátit, abyste zjistili základní možnosti podpory ve vaší situaci, jsou praktický lékař a sociální pracovník.

První osoby mimo rodinu, s nimiž můžete svoji situaci řešit.

Pomoci může praktický lékař: posoudí dle diagnózy a aktuálního stavu náročnost péče a možnosti využití služeb (zdravotních a sociálních – viz dlaždice služby), pomůcek (zdravotních, kompenzačních a hygienických).

Sociální pracovník na městském úřadě, nejčastěji zaměstnanec odboru sociálních věcí či služeb na městském úřadě v obci s rozšířenou působností (téměř totožné s bývalými okresními městy), kam příslušíte: zavolejte nebo si domluvte schůzku, poradí vám a získáte další informace o službách (především sociálních) v místě bydliště, které můžete využít, a to i s ohledem na jejich dostupnost a vhodnost pro konkrétní situaci, kterou řešíte. Na webových stánkách také můžete najít místní adresář sociálních služeb, kde jsou potřebné kontakty.

Poradenská linka a podpora pro pečující – najděte na mapě ve vašem kraji možnosti podpory: viz mapa v krajích

Dlouhodobé ošetřovné

Pokud potřebujete uvolnit z práce, abyste mohli pečovat, můžete požádat o dlouhodobé ošetřovné. Bezesporu je třeba se dohodnout se zaměstnavatelem.

V případě, že péče bude delší než volno na péči, je možné si zažádat na České správě sociálního zabezpečení  o dlouhodobé ošetřovné.  Žádost o dlouhodobé ošetřovné (až tříměsíční, kde se mohu i rodinní příslušníci střídat)  naleznete včetně dalších informací na tomto odkazu: Dlouhodobé ošetřovné - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz). Jeho výši si můžete vypočítat zde: Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2024 (mpsv.cz). Můžete se také informovat na bezplatné infolince České správy sociálního zabezpečení 800 050 248, informace o provozní době zde Call centra ČSSZ - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz), kontakty na pracoviště dle vašeho bydliště

Pokud pečujete dlouhodobě, péče delší než tři měsíce, můžete se obrátit na místní Úřad práce a požádat o příspěvek na péči. Je určen těm, o které pečujete, aby si mohli zajistit služby a podporu jakou potřebují, tedy i podpořit finančně rodinné příslušníky, mít na nákup sociálních služeb jako terénní služba, odlehčovací služba či osobní asistence. V případě dětí a mladistvých do 18 let žádost vyřizuje zákonný zástupce.

Příspěvek byl k 1.7.2024 valorizován.

Více informací k příspěvku na péči na stránkách Úřadu práce

Příspěvek na péči (uradprace.cz)

Zde si můžete vyhledat příslušnou pobočku, kam spadáte, dle místa trvalého bydliště

Kontakty na pobočky (uradprace.cz)

Informujte svého zaměstnavatele, že neformálně pečujete a proberte s ním možnosti nastavení své pracovní doby a práci na dálku (homeworking) nebo možnost zkráceného úvazku na dobu určitou, která dle zákoníku práce, může být upravena dle vašich pečujících potřeb (odkaz viz péče a práce).

Sdílení péče: na péči by nikdo neměl být sám – tedy jeden blízký člověk, ale více členů rodiny (jeden z nich je obvykle klíčový pečující, jakýsi manažer), a také je dobré naplánovat využití sociálních a zdravotních služeb, aby byla péče zvládnutelná (odkaz viz péče a služby)