Péče a finance

Otázky a odpovědi

Pokud potřebujete uvolnit z práce, abyste mohli pečovat, můžete požádat o volno na péči (2 týdny), dlouhodobé ošetřovné (jeho maximální délka je tři měsíce). Bezesporu je třeba se dohodnout se zaměstnavatelem.

Žádost o dlouhodobé ošetřovné (až tříměsíční, kde se mohu i rodinní příslušníci střídat) naleznete včetně dalších informací na tomto odkazu: Dlouhodobé ošetřovné - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz). Výši vaší dávky si můžete vypočítat zde: Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2024 (mpsv.cz). Můžete se také informovat na bezplatné infolince České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 800 050 248, informace o provozní době zde Call centra ČSSZ - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz), kontakty na pracoviště dle vašeho bydliště

Pokud pečujete dlouhodobě, péče delší než tři měsíce, můžete se obrátit na místní Úřad práce a požádat o příspěvek na péči. Je určen těm, o které pečujete, aby si mohli zajistit služby a podporu jakou potřebují, tedy i podpořit finančně pečující rodinné příslušníky, mít na nákup sociálních služeb jako terénní služba, odlehčovací služba či osobní asistence (viz péče a služby). V případě dětí a mladistvých do 18 let žádost vyřizuje zákonný zástupce.

Příspěvek byl k 1.7.2024 valorizován.

Více informací k příspěvku na péči na stránkách Úřadu práce

Příspěvek na péči (uradprace.cz)

Zde si můžete vyhledat příslušnou pobočku, kam spadáte, dle místa trvalého bydliště

Kontakty na pobočky (uradprace.cz)

Informace můžete vyhledat na Úřad práce ČR (uradprace.cz), kde naleznete obecné informace o dávkách (nejen o příspěvku na péči) a také informace o pobočkách v místě vašeho bydliště, kam se můžete obrátit Kontakty na pobočky (uradprace.cz)

call centrum bezplatné 800 779 900

email: callcentrum@uradprace.cz

Příspěvek na bydlení - je poskytován osobám, které mají nízké příjmy, které nepokryjí náklady spojené s bydlením. Dávka je vyplácena podle příjmů společně posuzovaných osob. Lze žádat až tři měsíce zpětně. Podat žádost o příspěvek na bydlení lze online Klientská zóna Jenda (mpsv.cz) nebo na pobočkách úřadu práce Příspěvek na bydlení (uradprace.cz).

Doplatek na bydlení - dávka poskytovaná osobám, které i přes poskytnutý příspěvek na bydlení nemohou ze svých prostředku uhradit náklady spojené s náklady na bydlení. Doplatek na bydlení (uradprace.cz)

Přídavek na dítě - je dávka na podporu rodin s nižšími příjmy, které pečují o nezaopatřené dítě. Dávka je posuzovaná podle příjmů rodiny. Lze zažádat online Přídavek na dítě (mpsv.cz) nebo na pobočkách úřadu práce Přídavek na dítě (uradprace.cz)

Příspěvek na živobytí - dávka je poskytována rodinám nebo osobě, které po odečtení všech nákladů na bydlení nedosahuje na částku živobytí. Jedná se především o zabezpečení stravy, ošacení, hygieny apod. Příspěvek na živobytí (uradprace.cz)

Mimořádná okamžitá pomoc - dávkou může být poskytnuta pomoc v nepříznivých a mimořádných situacích, které jsou nutné řešit bezodkladně. Žádat lze na pobočce ÚP. Mimořádná okamžitá pomoc (uradprace.cz)

Průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP) - Cílovou skupinou je osoba starší 1 roku s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením s prognózou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, omezující schopnost pohyblivosti nebo orientace (včetně osob s poruchou autistického spektra). Druhy průkazu TP, ZTP, ZTP/P - dle zdravotního stavu, posoudí posudkový lékař úřadu práce.

Průkaz OZP (uradprace.cz)

Příspěvek na mobilitu - Cílovou skupinou je osoba starší 1 roku, která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P a je opakovaně v kalendářním měsíci za úhradu dopravována nebo se za úhradu dopravuje.

Příspěvek na mobilitu (uradprace.cz)

Pohřebné - O pohřebné může žádat osoba, které vypravila pohřeb dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem nebo osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte a současně měli trvalý pobyt na území ČR. Pohřebné (uradprace.cz)

Příspěvek na úpravu bydlení

Důchodové pojištění (starobní, invalidní a vdovský/vdovecký, sirotčí) a jeho čerpání

Starobní důchod - pro nárok na starobní důchod je potřeba splnit dvě podmínky: důchodový věk a dobu důchodového pojištění. Žádost o důchod si podává sám občan, může osobně na státní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, PSSZ, MSSZ Brno) nebo elektronicky na ePortálu ČSSZ.

Starobní důchod - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)

Invalidní důchod - je rozdělen do tří stupňů podle míry poklesu pracovních schopností jedince (první stupeň je pokles o 35 % až 49 %, v druhém stupni o 50 % až 69 %, ve třetím stupni pokles o 70 % a více). Pro nárok na invalidní důchod je potřeba splnit podmínky: zjištění invalidity a doba pojištění před vznikem invalidity. Doba pojištění se nezjišťuje, pokud šlo o pracovní úraz nebo nemoc z povolání. Žádost se podává osobně na státní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, PSSZ, MSSZ Brno) nebo elektronicky na ePortálu ČSSZ.

Invalidní důchod - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)

Vdovský/vdovecký důchod - vdova/vdovec mají nárok na důchod po zemřelé osobě (manžel/ka), která pobírala starobní nebo invalidní důchod nebo ke dni smrti splnila podmínku nároku na dobu pojištění pro nárok na důchod. Pokud bylo manželství rozvedeno pozůstalostní důchod bývalému manželovi/manželce nenáleží. Žádost se podává osobně na státní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, PSSZ, MSSZ Brno) nebo elektronicky na ePortálu ČSSZ.

Vdovský/vdovecký důchod - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)

Sirotčí důchod - na důchod má nárok nezaopatřené dítě, pokud mu zemřel rodič (osvojitel), který pobíral starobní důchod, invalidní důchod nebo zemřel následkem pracovního úrazu. Dále vzniká nárok na sirotčí důchod, pokud měla zesnulá osoba splněnou dobu důchodového pojištění. Žádost se podává osobně na státní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, PSSZ, MSSZ Brno) nebo elektronicky na ePortálu ČSSZ, za nezletilé dítě podává žádost zákonný zástupce.

Sirotčí důchod - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)

Nemocenské: v případě dočasné pracovní neschopnosti může zaměstnanec čerpat nemocenské, pokud trvá neschopnost déle než 14 kalendářních dnů (prvních 14 dní hradí zaměstnavatel. Aby mohl občan tuto dávku čerpat musí mít hrazené nemocenské pojištění. Nemocenské se poskytuje nejdéle 380 dní. Podání žádosti o dávku probíhá pomoci eNeschopenky, když ošetřující lékař rozhodne o pracovní neschopnosti. Nemocenské - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)

Ošetřovné: na dávku má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože pečuje o dítě mladší 10 let nebo jinou osobu, která je závislá na péči druhé osoby. Podmínkou nároku na ošetřovné je, že zaměstnanec platí nemocenské pojištění. O potřebě ošetřování rozhoduje ošetřující lékař osoby, která onemocněla a vydá rozhodnutí o potřebě ošetřování (tento dokument donese zaměstnanec svému zaměstnavateli, který podklady předá OSSZ). Ošetřovné - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)

Vaše zdravotní pojišťovna také může přispět na kompenzační pomůcku (chodítko, vozík, polohovací postel). Informujte se u vašeho praktického nebo ošetřujícího lékaře, výběr kompenzační pomůcky konzultujte s lékařem (praktickým nebo odborným), který může i vypsat poukaz na pomůcky, které mohou být částečně nebo plně hrazeny ze zdravotního pojištění.

Podpora v nezaměstnanosti: nárok vzniká osobám, které jsou v evidenci uchazečů o zaměstnání ÚP. Nárok na dávku vzniká osobě, která má alespoň 12 měsíců důchodového pojištění za poslední dva roky. Podpora je poskytována podle věkové hranice do 50 let po dobu 5 měsíců, 50-55 let po dobu 8 měsíců a nad 55 let po dobu 11 měsíců.

Žádost o podporu v nezaměstnanosti (žádost nelze podat samostatně ale jen v kombinaci s žádostí o zprostředkování zaměstnání) (mpsv.cz)

Podpora při rekvalifikaci - pro uchazeče, kteří se účastní rekvalifikace zprostředkované ÚP. Doplnit přesné znění. Rekvalifikace (uradprace.cz)

Nadační fondy a sbírky jsou možností, jak získat finance na úhradu aktivit, služeb či pomůcek, které potřebujete vy či váš blízký k zajištění vašich potřeb a ke kvalitnějšímu životu.

Potřebné informace k možnostem využití nadačních fondů by vám měli poskytnout také sociální pracovníci sociálního odboru příslušného městského úřadu obce s rozšířenou působností (ORP), odpovídá často bývalým okresním městům.

Nadační fondy

Nadačních fondů, které poskytují finanční podporu různým skupinám znevýhodněných občanů, je celá řada. K jejich vyhledání můžete použít přímo k tomu určené vyhledávače:

Fórum dárců - nadační vyhledávač, prověřené nadace a nadační fondy, které odpovídají vašemu vyhledávání.

cílová skupina: senioři, děti, mladí a rodina, nemocní a lidé s hendikepem, sociálně znevýhodnění a další

rozcestnik.nrv.org - přes 1000 ověřených zařízení poskytujících 55 typů služeb ve všech krajích Česka, včetně nadací

cílová skupina: děti se zdravotním znevýhodněním (i 18+), jejich sourozenci, rodiče a další pečující osoby

nadacnik.cz - s procesem vyhledávání vhodných nadací a s podáním žádosti vám pomůže sociální pracovník, který zohlední vaši individuální situaci

cílová skupina: lidé v nouzi

Rodinná síť - vyhledávač organizací, sdružení, skupin a nadací, které nabízí konkrétní pomoc pro rodiny

cílová skupina: rodiny, děti, samoživitele, ovdovělí rodiče, náhradní rodinná péče

Sociální nadační fondy

Sociální nadační fondy na pomoc v obtížných životních situacích mají také některá krajská města (či dokonce jejich městské části) nebo města a obce. Slouží také podpoře neformálních pečujících, a to i v oblasti péče o pečující.

Například:

Sociální nadační fond hlavního města Prahy

cílová skupina: náhradní rodina, pěstouni, osoby se zdravotním znevýhodněním, neformální pečující, lidé v bytové nouzi

Sociální nadační fond Brno

cílová skupina: lidé se zdravotním znevýhodněním, senioři, děti bez zázemí rodiny, rodiny ohrožené krizovou situací

Pro inspiraci zde uvádíme často využívané nadační fondy a jejich zaměření:

Konto bariéry - rehabilitační a kompenzační pomůcky, přestavby automobilů, bezbariérové úpravy, vzdělávání, pracovní uplatnění a další

cílová skupina: lidé s handicapem

Dobrý anděl - nadace pomáhá navýšit měsíční příjem rodin s dětmi, které přivedla těžká nemoc do těžké životní situace, v průměru o 20 %

cílová skupina: rodiny s dětmi, jejichž členy postihla těžká nemoc

Nadace Agrofert - příspěvek na zdravotní a edukační pomůcky, na odlehčovací a asistenční služby, na vzdělávání dětí/lidí, kteří studují/chtějí studovat i navzdory svému hendikepu, samoživitelé - např. náklady na bydlení (nájemné, energie), náklady na školní obědy a družinu, na mimoškolní aktivity dětí (kroužky, letní tábory apod.)

cílová skupina: znevýhodněné a handicapované osoby, děti a mládež, samoživitelé v nouzi, pěstouni

Patron dětí - terapie, pomůcky, kroužky, tábory

cílová skupina: děti

Nadace Agel - nákup zdravotnických, kompenzačních a edukačních pomůcek, náklady na asistenční a odlehčovací služby, pobyty v lázních a léčebných zařízení

cílová skupina: lidé s handicapem

Olivova nadace - nákup rehabilitačních a kompenzačních pomůcek cílová skupina: děti se zdravotním znevýhodněním

Nadační fond Pečovatel - prostředky na asistenční péči pro potřebné lidi, kteří nejsou schopni pokrýt náklady na ni ze svých úspor a výdělků ani státních příspěvků.

cílová skupina: senioři, zdravotně znevýhodnění a chronicky nemocní lidé

Nadace Dětský mozek - příspěvky na osobní asistenci, odlehčovací služby, zkvalitnění péče o děti s autismem prostřednictvím programů a zařízení, která poskytují lidem s poruchami autistického spektra a jejich rodinám systematickou a komplexní profesionální pomoc.

cílová skupina: osoby s postižením nervového systému a jejich rodiny

Nadace život dětem - úhrady zdravotních pomůcek, léčby, rehabilitačních a ozdravných pobytů.

cílová skupina: děti (nemocné,handicapované, opuštěné)

Nadace Naše dítě - rehabilitační a neurorehabilitační pobyty, rehabilitační a kompenzační pomůcky, výcvik asistenčních psů, odlehčovací služby a další, příspěvky na základní potřeby (potraviny, oblečení, léky), příspěvky na mimoškolní vzdělávání

cílová skupina: děti se zdravotním znevýhodněním, děti se sociálním znevýhodněním, rodiny v nouzi, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů

Nadační fond J&T - nákup školních pomůcek, obědů, úhrada internátu, psychoterapie, dioptrických brýlí; psychoterapie pro svěřené děti, popř. pro pečující osobu, odlehčovací pobyt pro děti s postižením nebo náročným chováním, vzdělávání pro mladé dospělé z pěstounské péče (např. řidičské průkazy, odborné vzdělávací kurzy), zdravotní a kompenzační pomůcky, potřebné bezbariérové úpravy, stropní zvedák, svislá zdvihací plošina, schodišťová plošina nebo sedačka, MOTOmed, asistenční pes.

cílová skupina: ohrožené rodiny s dětmi, náhradní rodinná péče, rodiny se členem s postižením

Nadační fond Rozum a cit - podpora náhradních rodin, příspěvky na vzdělávání, volnočasové aktivity, psychoterapii, pořízení hudebních nástrojů, podpora handicapovaných a jinak znevýhodněných dětí žijících v náhradní rodinné péči

cílová skupina: ohrožené děti, náhradní rodiny, pěstouni

Sbírky

Finanční pomoc pro sebe nebo své blízké můžete získat i formou dobročinné sbírky na dárcovských platformách. Relativně snadné a rychlé založení projektové sbírky a získání finanční podpory na překonání náročného období. Pro založení sbírky je potřeba přiblížit dárcům váš příběh, uvést částku, kterou potřebujete získat, a účel, na co peníze využijete.

znesnaze 21

donio