Průvodce pro cizince: práce v ČR

 

Potřebujete se zorientovat na trhu práce České republiky?

Naše interaktivní mapa "Práce v České republice" Vám pomůže vyhledat informace (o pracovních oprávněních, možnostech změny zaměstnání, základních právech a povinnostech zaměstnance, jak předcházet rizikům, kam se v případě potřeby obátit o pomoc a mnoho dalšího) podle konkrétní situace, ve které se nacházíte.

Podpora cizincům – Interaktivní mapa (pracevceskerepublice.cz)

 

Hledáte jaká pracovní místa jsou v nabídce pro cizince?

Občané EU/EHP a Švýcarska a jejich rodinní příslušníci, stejně jako cizinci s volným přístupem na trh práce ČR mohou vybírat z jakýchkoliv pracovních míst inzerovaných na běžných pracovních portálech nebo v databázi Úřadu práce Volná místa v ČR (uradprace.cz) - nepotřebují totiž žádné zvláštní pracovní oprávnění a ani volné pracovní místo ze speciální databáze. Navíc občané EU mohou využít databázi volných míst inzerovaných v rámci EURES (Evropská služba zaměstnanosti): Volná místa EURES (uradprace.cz)

Cizinci ze třetích zemí (kteří nemají volný přístup na trh práce ČR) mohou vyhledávat volná pracovní místa, která jsou zaměstnavatelé ochotni obsadit cizinci, ve speciální databázi Hledání volných míst (mpsv.cz)

 

Znáte svoje práva a povinnosti? Víte, na co si dát pozor? A kam se můžete obrátit o pomoc?

Informace o pracovněprávních vztazích, rizicích trhu práce a kam se obrátit o pomoc najdete na webu "Práce v České reublice" Základní informace – Podpora cizincům (pracevceskerepublice.cz).

Základní informace a kontakty rovněž shrnuje leták "Informovaná migrace = bezpečná migrace" Pracovní vykořisťování (mpsv.cz)

 

Hledáte praktické informace o životě v ČR a informační materiály?

Základní praktické informace pro cizince (o pobytu, studiu, školství, zdravotním pojištění atd.), informační materiály, kontakty na instituce státní správy, integrační centra a neziskové ogranizace a mnoho dalšího najdete na webu cizinci.cz Pro cizince (cizinci.cz)

 

Mobilní aplikace Smart Migration 

Snadný přístup k důležitým informacím a odpovědi na situace, které je potřeba řešit po příjezdu a při pobytu v České republice. Klíčovou součástí aplikace jsou interaktivní tutoriály, které usnadňují nalezení potřebné informace. Uživatel také může pokládat dotazy virtuální asistentce, která jej provede řešením problému. Aplikace rovněž obsahuje proklik na on-line rozhraní určené k podání žádosti o humanitární dávku. Verze pro iOS je připravována. Stáhnout verzi pro OS Android.

 

Přehled poskytovatelů kurzů „Český jazyk pro cizince“ (základní a navazující) akreditovaných MŠMT podle § 108 zákona o zaměstnanosti

Systém zajištění kurzů pro cizince (222.92 kB)

                    

Poslední aktualizace: 31. 7. 2023