Přídavek na dítě

Přídavek na dítě

Přídavek na dítě je pravidelná podpora pro rodiny s nižšími příjmy, které potřebují pomoc s náklady na výchovu a výživu svých dětí.

Jde o základní dávku dítěte, které je nezaopatřené a žije v rodině s nižším příjmem.

Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších – podle věku nezaopatřeného dítěte. Pokud alespoň jeden z rodičů pracuje nebo má jiný příjem (např. nemocenskou či důchod), pak je přídavek o 500 Kč vyšší. Výše přídavku se pohybuje v rozmezí od 830 do 1 580 Kč na dítě za měsíc.

Nová online žádost je jednoduchá a zvládnete ji vyplnit a odeslat z pohodlí domova bez nutnosti navštívit úřad, pokud vaše situace není specifická.

Samoživitelka s předškolním dítětem může přídavek získat, pokud její příjmy nepřesahují 23 630 Kč měsíčně.

 

Žádost stačí podat jednou, přídavek na dítě pak vyplácíme pravidelně každý měsíc.

Požádat můžete až tři měsíce zpětně.

Pro získání i pokračování nároku na přídavek je třeba dokládat příjmy domácnosti za každé kalendářní čtvrtletí.

Žádost lze nadále podat také osobně na Úřadu práce. Doma si formulář můžete předvyplnit.

Požádat o přídavek

Přihlášení se k vyplnění formuláře musí vždy provádět osoba, která přímo žádá o příspěvek. Nelze žádat za jinou osobu (např. rodiče, prarodiče).

Dodatečné podání na výzvu online

Máte již podanou online žádost o příspěvek na bydlení?
Úřad práce Vám poslal na Váš e-mail výzvu, abyste ještě nějaké doklady dodatečně doložili?
Pokud ano, použijte tlačítko „Dodatečné podání na výzvu online“
Pro doložení na výzvu máte k dispozici lhůtu 3 dnů ode dne, kdy jste obdržel/a e-mail s výzvou.

KDO MŮŽE PŘÍDAVEK NA DÍTĚ ZÍSKAT

Přídavek lze čerpat na dítě od narození až do 18 let a poté případně až do 26 let pokud studuje. Jedná se o dávku nezaopatřeného dítěte: za nezletilé dítě podává žádost rodič, nezaopatření zletilí od 18 do 26 let si podávají žádost sami.

Nárok na přídavek na dítě vzniká, pokud příjem rodiny nepřekročí 3,4násobek životního minima rodiny. To se vypočítává jako součet částek životního minima členů rodiny, jednoduše ho zjistíte v naší kalkulačce.

 

Měsíční výše přídavku na dítě dle věku dítěte:

  • do 6 let - 830 Kč
  • od 6 do 15 let - 970 Kč
  • od 15 do 26 let - 1080 Kč

Přídavek se navyšuje o 500 Kč, pokud má některá ze společně posuzovaných osob příjem: Pro zvýšenou výměru se zohledňuje příjem ze zaměstnání (který dosahuje alespoň výše částky životního minima jednotlivce), příjem z podnikání, nemocenská, důchod nebo podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na péči o osobu do 18 let nebo rodičovský příspěvek.

Měsíční výše přídavku na dítě ve zvýšené výměře dle věku dítěte:

  • do 6 let - 1 330 Kč
  • od 6 do 15 let - 1 470 Kč
  • od 15 do 26 let - 1 580 Kč

Rodina s malými dětmi

Jiří je hasič, Veronika pečuje o roční dvojčata. Podmínkou nároku je v jejich případě čistý příjem domácnosti do 43 554 Kč. Do něj se započítává i rodičovský příspěvek, který Veronika čerpá. Přídavek na dítě může být rodině vyplácen ve výši 1 330 Kč na každé dítě, tedy celkem 2 660 Kč měsíčně. 

Samoživitelka

Lenka je rozvedená a po skončení mateřské pobírá rodičovský příspěvek. Její dceři jsou tři roky a třináctiletý syn studuje na gymnáziu. V tomto případě nehraje roli, jestli Lenka má příjem ze zaměstnání nebo podnikání, pokud ovšem její čisté příjmy nepřesáhnou 32 334 Kč. Pro mladší dceru dostane přídavek na dítě ve výši 1 330 Kč měsíčně, pro syna 1 470 Kč.

Rodina se studenty

Patrik pracuje jako řidič s průměrným příjmem a Lucie si přivydělává pouze příležitostně, má invalidní důchod. Oba jejich synové studují, mladší na střední a starší na vysoké škole. Díky tomu, že jejich čisté příjmy nepřesahují 50 082 Kč, což je 3,4 násobek životního minima této rodiny, oba synové mají nárok na přídavek ve zvýšené míře, tedy celkem 3 160 Kč měsíčně.

 

JAK SE PROKÁŽU

Abychom mohli vaši žádost zpracovat online a ušetřit vám cestu na úřad, musíme si být jisti tím, kdo žádost podal. Proto je pro vstup do našeho formuláře nutné přihlášení prostřednictvím Identity občana nebo Datové schránky. Skutečně jen tak vám můžeme ušetřit cestu na úřad. Zároveň vás upozorňujeme, že formulář může vyplnit pouze ten, kdo o přídavek na dítě žádá na sebe nebo na své děti. Nelze tedy žádost podat za někoho jiného (např. syn nemůže požádat pod svou Identitou občana za svou matku).

V rámci Identity občana můžete využít Mobilní klíč eGovernmentu. Do vašeho mobilu si jednoduše stáhnete aplikaci a následně si na kterémkoli Czech Pointu aktivujete možnost přihlášení. Během pár minut tak získáte jednoduchý způsob přihlašování. Vše je přehledně vysvětleno v tomto videu, případně v tomto návodu.

Dalším způsobem v rámci Identity občana je BankID. Bankovní identitu má v České republice přes 5 000 000 lidí (jen o tom spousta z nich neví), pravděpodobně ji tak budete mít i vy. Pomocí přihlašovacích údajů do vašeho internetového bankovnictví se jednoduše přihlásíte. Pokud potřebujete více informací ohledně BankID, najdete je na bankid.cz.

Další možností, jak se prokázat, je přihlášení přes datovou schránku. Pokud ji nemáte, stačí navštívit nejbližší CzechPoint například na pobočce České pošty. Pro zjednodušené přihlašování lze následně nainstalovat aplikaci Mobilní klíč do mobilního telefonu nebo tabletu. Veškeré podrobnosti o datových schránkách zjistíte na info.mojedatovaschranka.cz.

Více informací ke zřízení Identity občana

 

Požádat o přídavek

 

Nadále platí možnost vyplnit formulář na kterékoliv pobočce Úřadu práce ČR. V případě nesnází nebo dotazů můžete v pracovní době zavolat na call centrum Úřadu práce: +420 800 779 900.

V případě technických potíží s aplikací se obraťte na IT podporu MPSV: +420 950 194 444 v pracovní době nebo vyplňte tento formulář a pracovníci help-desku se Vám ozvou.

Poslední aktualizace: 5. 1. 2023

Menu