Přídavek na dítě

Přídavek na dítě

Žádost o přídavek na dítě i čtvrtletní dokládání příjmů vyřídíte pohodlně bez nutnosti navštívit úřad.

Co všechno můžete díky online žádosti vyřídit pohodlně z domova?

  • Podat novou žádost o přídavek na dítě
  • Sledovat aktuální stav vaší žádosti
  • Dokládat vaše čtvrtletní příjmy
  • Hlásit změny

Snahou MPSV je vám maximálně ulehčit cestu k čerpání příspěvku a minimalizovat zbytečné papírování.

Přídavek na dítě jsme nyní přesunuli do naší Klientské zóny Jenda.

Žádat online nikdy nebylo jednodušší.

 

Vyřídit online

 

Pokud máte připravené všechny potřebné dokumenty, podáte žádost rychle a pohodlně.

O příspěvek můžete požádat až tři měsíce zpětně. Žádost stačí podat jednou, přídavek na dítě pak vyplácíme pravidelně každý měsíc.

Pro získání i pokračování nároku na přídavek je třeba dokládat příjmy domácnosti za každé kalendářní čtvrtletí.

Žádost lze nadále podat také osobně na Úřadu práce. Navštivte kontaktní pracoviště nebo si stáhněte formulář, doma si ho můžete předvyplnit.

 

JAK PODAT ONLINE ŽÁDOST O PŘÍDAVEK NA DÍTĚ

Žádost o přídavek na dítě nyní vyřídíte snadno z pohodlí domova. Využijte Jendu, klientskou zónu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Ještě předtím, než začnete online žádost vyplňovat, máte možnost podívat se na průchod celou žádostí. Můžete si také dopředu připravit všechny potřebné dokumenty, které budete při žádosti o dávku potřebovat.

Pevně věříme, že pro vás Jenda bude praktickým pomocníkem a ušetří vám spoustu času, který místo cesty na úřad můžete věnovat své rodině.

 

Jak doložit příjmy online?

V prvním videu jsme si ukázali, jak podat žádost o přídavek na dítě prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Aby vaše žádost mohla být zpracována, musíte k ní doložit také vaše příjmy. Pokud jste tak neučinili už při podávání žádosti, můžete je doložit i později. I pro tento případ jsme vytvořili video, které vás dokládáním příjmů provede.

A nezapomeňte, pokud pobíráte více příspěvků, stačí v Jendovi nahrát příjmy pouze u jednoho z nich, zbytek si už propojíme sami.

 

Jak doložit čtvrtletní příjmy online?

Pro pokračování výplaty vašich dávek musíte pravidelně dokládat příjmy za předcházející čtvrtletí. Jde-li o pokračování nároku na přídavek na dítě, příjmy se dokládají v prvním měsíci každého kalendářního čtvrtletí. To vše můžete udělat online prostřednictvím Klientské zóny Jenda.

Dokládat online můžete i v případě, že jste žádost o dávku podávali osobně na pobočce úřadu.

 

KDO MŮŽE PŘÍDAVEK NA DÍTĚ ZÍSKAT

Přídavek lze čerpat na dítě od narození až do 18 let a poté případně až do 26 let pokud studuje. Jedná se o dávku nezaopatřeného dítěte: za nezletilé dítě podává žádost rodič, nezaopatření zletilí od 18 do 26 let si podávají žádost sami.

Nárok na přídavek na dítě vzniká, pokud příjem rodiny nepřekročí 3,4násobek životního minima rodiny. To se vypočítává jako součet částek životního minima členů rodiny, jednoduše ho zjistíte v naší kalkulačce.

Měsíční výše přídavku na dítě dle věku dítěte:

  • do 6 let - 830 Kč
  • od 6 do 15 let - 970 Kč
  • od 15 do 26 let - 1 080 Kč

Přídavek se navyšuje o 500 Kč, pokud má některá ze společně posuzovaných osob příjem: Pro zvýšenou výměru se zohledňuje příjem ze zaměstnání (který dosahuje alespoň výše částky životního minima jednotlivce), příjem z podnikání, nemocenská, důchod nebo podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na péči o osobu do 18 let nebo rodičovský příspěvek.

Měsíční výše přídavku na dítě ve zvýšené výměře dle věku dítěte:

  • do 6 let - 1 330 Kč
  • od 6 do 15 let - 1 470 Kč
  • od 15 do 26 let - 1 580 Kč

Rodina s malými dětmi

Jiří je hasič, Veronika pečuje o roční dvojčata. Podmínkou nároku je v jejich případě čistý příjem domácnosti do 45 798 Kč. Do něj se započítává i rodičovský příspěvek, který Veronika čerpá. Přídavek na dítě může být rodině vyplácen ve výši 1 330 Kč na každé dítě, tedy celkem 2 660 Kč měsíčně.

Samoživitelka

Lenka je rozvedená a po skončení mateřské pobírá rodičovský příspěvek. Její dceři jsou tři roky a třináctiletý syn studuje na gymnáziu. V tomto případě nehraje roli, jestli Lenka má příjem ze zaměstnání nebo podnikání, pokud ovšem její čisté příjmy nepřesáhnou 34 000 Kč. Pro mladší dceru dostane přídavek na dítě ve výši 1 330 Kč měsíčně, pro syna 1 470 Kč.

Rodina se studenty

Patrik pracuje jako řidič s průměrným příjmem a Lucie si přivydělává pouze příležitostně, má invalidní důchod. Oba jejich synové studují, mladší na střední a starší na vysoké škole. Díky tomu, že jejich čisté příjmy nepřesahují 52 666 Kč, což je 3,4 násobek životního minima této rodiny, oba synové mají nárok na přídavek ve zvýšené míře, tedy celkem 3 160 Kč měsíčně.

 

JAK SE PROKÁŽU

Abychom mohli vaši žádost zpracovat online a ušetřit vám cestu na úřad, musíme si být jisti tím, kdo žádost podal. Proto je pro vstup do Klientské zóny Jenda nutné přihlášení prostřednictvím Identity občana. Skutečně jen tak vám můžeme ušetřit cestu na úřad.

V rámci Identity občana můžete využít Mobilní klíč eGovernmentu. Do vašeho mobilu si jednoduše stáhnete aplikaci a následně si na kterémkoli Czech Pointu aktivujete možnost přihlášení. Během pár minut tak získáte jednoduchý způsob přihlašování. Vše je přehledně vysvětleno v tomto videu, případně v tomto návodu.

Dalším způsobem v rámci Identity občana je BankID. Bankovní identitu má v České republice přes 5 000 000 lidí (jen o tom spousta z nich neví), pravděpodobně ji tak budete mít i vy. Pomocí přihlašovacích údajů do vašeho internetového bankovnictví se jednoduše přihlásíte. Pokud potřebujete více informací ohledně BankID, najdete je na bankid.cz.

Více informací ke zřízení Identity občana

 

Nadále platí možnost vyplnit zjednodušený papírový formulář na kterékoliv pobočce Úřadu práce ČR. V případě nesnází nebo dotazů můžete v pracovní době zavolat na call centrum Úřadu práce: +420 800 779 900.

V případě technických potíží s aplikací se obraťte na IT podporu MPSV: +420 950 194 444 v pracovní době nebo vyplňte tento formulář a pracovníci help-desku se Vám ozvou.

Provozní doba linek

PO: 8:00 - 17:00 | ÚT: 8:00 - 15:00 | ST: 8:00 - 17:00 | ČT: 8:00 - 15:00 | PÁ: 8:00 - 13:00

Poslední aktualizace: 2. 5. 2024

Menu