Archiv aktualit - Březen 2020

31. 3. 2020

18:00 - Vláda schválila návrh na úpravu programu Antivirus. Požádat o náhrady mezd a platů půjde jednoduše, tj. plně elektronicky. Žadatelé nebudou muset nikam chodit. Program ochrany zaměstnanosti Antivirus má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Toto opatření pomůže zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nebudou tak muset sáhnout k propouštění.

Podrobnějsí informace naleznete ZDE

08:30 - ČSSZ vydalo aktualizované údaje počtů neschopenek a karantén k 30. březnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (14.54 kB).

30. 3. 2020

20:00 - Od 26. března 2020 platí změna pravidel pro překračování hranic pro tzv. pendlery. Pro pracovníky ve zdravotnictví, sociálních službách a pracovníky základních složek integrovaného záchranného systému platí výjimka. Výčet pracovních pozic, na které se výjimka vztahuje, naleznete v českém jazyce ZDE (368.03 kB), německy ZDE  (371.83 kB)

15:30 - Zajímá Vás výše ošetřovného? Kalkulačka pro výpočet ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii koronaviru ke stažení ZDE (20.01 kB)

13:00 - Metodika cílené podpory zaměstnanosti z programu „Antivirus“ bude dnes předložena vládě. Její schválení předpokládáme v nejbližších dnech.

13:00 - MPSV zveřejnilo sdělení německého spolkového ministerstva práce, které na svém webu v souvislosti s epidemíí koronaviru informuje zaměstnance pracující v SRN o jejich právech a povinnostech v oblasti pracovního práva a BOZP, a to formou otázek a odpovědí. Můžete si jej přečíst v anglickém jazyce ZDE (135.38 kB) a přeložené do češtiny ZDE (414.54 kB).

10:45 - ČSSZ vydalo aktualizované údaje počtů neschopenek a karantén k 29. březnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE.

28. 3. 2020

13:30 - Na webu MPSV (www.mpsv.cz) a Úřadu práce (www.uradprace.cz) ČR byl spuštěn chatbot, který návštěvníkům obou webů pomůže se základními dotazy.

13:00 - Listina základních práv zaměstnance během epidemie koronaviru je dostupná na webu ZDE a nově také jako leták se stažení ZDE.

12:00 - Na webu MPSV naleznete DOPORUČENÍ PRO OSOBY STARŠÍ 70 LET, kterým vláda po dobu nouzového stavu doporučila, aby nevycházely ze svých obydlí.
Informace jsou k dispozici i ve formě přehledného letáku (ke stažení ZDE).

27. 3. 2020 

16:00 - Veškeré doporučené postupy pro poskytovatele sociálních služeb v souvislosti s epidemií COVID-19 k dispozici ZDE

15:30 - Informace jak postupovat při vyhlášení karantény v zařízení sociálních služeb k dispozici ZDE.

14:30 - Veškeré informace o opatřeních na ochranu seniorů před onemocněním COVID-19 v domovech pro seniory a dalších pobytových sociálních službách naleznete ZDE.

12:00 - MPSV připravilo novou stránku nazvanou LISTINA ZÁKLADNÍCH PRÁV ZAMĚSTNANCE BĚHEM EPIDEMIE KORONAVIRU. Zaměstnanci zde naleznou odpovědi na nejčastější dotazy ohledně svých práv během mimořádných opatření zavedených v boji proti šíření nákazy COVID-19.

11:20 - MPSV zveřejnilo letáky pro ohrožené děti a profesionály, kteří o ně pečují (př. pracovníci dětských domovů, výchovných ústavů, ZDVOP apod., včetně pěstounů). Smyslem materiálů je podpořit komunikaci s dětmi o koronaviru a poskytnout dětem přehled kontaktů na zdroje pomoci. Aktualitu k infomateriálům a letáky ke stažení je možné nalézt ZDE.

10:45 - ČSSZ vydalo aktualizované údaje počtů neschopenek a karantén ke 26.3. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE.

26. 3. 2020

14:15 - Stát na půl roku odpustí všem živnostníkům platby povinného důchodového pojištění, a to zpětně od března 2020. Zákon dnes podepsal prezident republiky, tím došlo k jeho definitivnímu schválení. Více informací naleznete ZDE

14:00 - Ošetřovné bude zaměstnancům propláceno po celou dobu uzavření škol a dalších zařízení. Nárok na ošetřovné tak mají rodiče dětí mladších 13 let a bude vypláceno i při péči o starší hendikepované děti navštěvující školu. Pečujícíc se v péči budou moci libovolně vystřídat. Tyto a další změny v ošetřovném budou platné pouze po dobu trvání mimořádných opatření vlády pro boj s epidemií COVID-19. Dnešní podpis prezidentem republiky dovršil proces schválení zákona. Více informací ZDE

12:00 - ČSSZ vydalo aktualizované údaje počtů neschopenek a karantén. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (14.59 kB).

11:45 - MPSV omezí kvůli COVID-19 papírování. Lidé pobírající některé dávky nebudou muset dokládat aktuální příjmy. Více se dočtete ZDE.
 

25. 3. 2020

17:30 - Přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 mohou OSVČ podat bez sankcí až do začátku srpna. Více informací ZDE

17:00 - Senát dnes také vyslovil souhlas se zákonem, který odpustí v období od března do srpna všem OSVČ platby povinného důchodového pojištění. V ročním vyúčtování se jim sníží celkové pojistné o částku odpovídající minimálním zálohám na důchodové pojištění za půl roku. Ke schválení je třeba, aby normu podepsal prezident ČR. Více informací ZDE 

16:45 - Senát podpořil zákon ministryně Maláčové, který umožní čerpat ošetřovné po celou dobu trvání mimořádných opatření proti koronaviru, a to pečujícím o dítě do 13 let. Už chybí jen podpis prezidenta republiky. Více informací o těchto změnách naleznete na našem webu.
 

24. 3. 2020

20:15 - Stát na půl roku odpustí všem živnostníkům platby povinného důchodového pojištění, a to zpětně od března 2020. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) dnes ve stavu legislativní nouze schválili poslanci. Senátoři posoudí normu už ve středu 25. března. Zákon bude účinný ihned po schválení oběma komorami Parlamentu a podpisu prezidenta ČR.  Více se dočtete ZDE

19:45 - Poslanci dnes podpořili návrh na rozšíření ošetřovného z dílny MPSV. Nově by mělo být zaměstnancům propláceno po celou dobu uzavření škol a dalších zařízení. Rozšiřuje se také nárok na ošetřovné, a to pro všechny děti mladší 13 let. Změny budou platné pouze po dobu trvání mimořádných opatření vlády pro boj s epidemií COVID-19. Změny musí ještě projednat Senát (jednání je naplánováno již na středu 25. 3.) a podepsat prezident republiky. Více informací ZDE

13:30 - Vláda v pondělí 23. 3. 2020 rozhodla o úpravě podmínek pro osoby pravidelně zajíždějící za prací za hranice ČR - takzvané pendlery. V jejich případě i nadále platí dosavadní podmínky, pokud jde o podávání žádostí o některou z nepojistných sociálních dávek, zprostředkování zaměstnání nebo podporu v nezaměstnanosti. Mimořádná opatření kvůli pandemii nemění použitelné právní předpisy, resp. státní pojištění.

Podrobnější informace naleznete ZDE
Informací o omezeních pohybu osob přes hranice naleznete na webu Ministerstva vnitra
 

23. 3. 2020

17:30 - Vláda schválila další návrhy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na podporu zaměstnancům i zaměstnavatelům v rámci programu „Antivirus“. Opatření ochrání další firmy, na které nepřímo dolehly dopady vládních omezení v důsledku epidemie COVID-19. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Toto opatření pomůže zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nebudou tak muset sáhnout k propouštění. Více se dočtete ZDE

17:30 - Vláda schválila návrh MPSV zákona, který na půl roku odpustí minimální povinné platby na důchodové pojištění pro OSVČ. Norma musí projít ještě Parlamentem ČR ve stavu legislativní nouze. V případě schválení by měl být zákon účinný již od března. Více ZDE

14:30 - Péče o děti od 3 do 10 let bude zajištěna i pro zaměstnance sociálních služeb a sociální pracovníky. Podrobněji ZDE

13:30 - V souvislosti s připravovanou změnou nároku na ošetřovné MPSV aktualizovalo informace pro rodiče čerpající dávku ošetřovného a pro školy (dětská zařízení). Více informací ZDE
 

21. 3. 2020

11:00 - MPSV aktualizovalo doporučený postup pro poskytovatele sociálních služeb v oblasti ukládání pracovní povinnosti studentům pro poskytování sociálních služeb. Najdete zde odpovědi na nejčastější otázky poskytovatelů, kteří se na MPSV obracejí v posledních dnech. Více informací ZDE
 

20. 3. 2020

19:00 - Ministryně Maláčová chce ulevit živnostníkům. Navrhuje odpustit jim na půl roku povinné důchodové pojištění. Více se dočtete ZDE

17:00 - Zařízení sociálních služeb mohou ČSSZ po dobu trvání nouzového stavu zasílat Žádosti o provádění výplaty dávek důchodového pojištění (tj. žádost zařízení se souhlasem klienta o výplatu důchodu do zařízení sociálních služeb) prostřednictvím svých datových schránek. Více informací ZDE.

16:45 - Upřesňujeme informace, jak postupovat po uplynutí 9 dní čerpání ošetřovného. Bližší informace najdete ZDE.

16:30 - MPSV vydalo stručný souhrn stanovisek k výkonu sociálně-právní ochrany dětí v době nouzového stavu a karantény. Přečíst si je můžete ZDE.

13:30 - Během nouzového stavu senioři nebudou muset pro důchod na poštu osobně. Dočasně bude možné vyzvedávat důchody na základě plné moci. Česká správa sociálního zabezpečení po dohodě s MPSV a Českou poštou umožní, aby po dobu vyhlášení nouzového stavu měli poživatelé důchodu možnost požádat o převzetí důchodu své příbuzné nebo jiné důvěryhodné osoby. Další informace a formulář plné moci ZDE.

12:15 - Připravili jsme přehledný informační leták pro osoby starší 70 let, kterým vláda po dobu nouzového stavu doporučila, aby nevycházely ze svých obydlí. Leták naleznete ZDE (2.43 MB).

12:00 - MPSV připravilo Pracovněprávní desatero boje s koronavirem – srozumitelný návod na řešení všech situací, které mohou nastat během současných mimořádných opatření. Dokument naleznete ZDE (43.98 kB), (verze aktualizovaná k 31. 3. 2020 ZDE (460.98 kB)).

19. 3. 2020

20:30 – Ministryně Maláčová prosadila program ochrany zaměstnanosti Antivirus. Má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Toto opatření pomůže zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nebudou tak muset sáhnout k propouštění. Více se dočtete ZDE.

20:15 – Ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i po zákonem stanovených 9 dnech. A to po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení. Nárok na něj budou mít po dobu mimořádných opatření také rodiče s dětmi do 13 let. Tento návrh dnes na svém jednání schválila vláda a čeká jej ještě zrychlené schvalování v parlamentu. Více se dočtete ZDE.
 

18. 3. 2020

17:30 - MPSV upřesňuje informace o nároku na ošetřovné v souvislosti s uzavřením mateřských škol a jiných obdobných zařízení (např. jesle, mikrojesle, dětské skupiny, školičky, mateřské školy nebo lesní školky, ale i mateřská centra nebo předškolní kluby pro děti). Více informací ZDE

11:00 - MPSV zpracovalo metodické doporučení k zajištění výkonu sociálně-právní ochrany dětí v situaci mimořádných bezpečnostních opatření v souvislosti s epidemiologickou hrozbou COVID-19. Doporučení určené pro krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, obecní úřady a osoby pověřené k výkonu sociálně-právní ochrany dětí najdete ZDE (539.21 kB). Aktualitu k doporučení je možné nalézt ZDE.

10:45 - Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo doporučený postup pro poskytovatele sociálních služeb pro osoby bez domova (tj. azylové domy, nízkoprahová denní centra, noclehárny a terénní programy). Více se dočtete ZDE (288.7 kB).
 

16. 3. 2020

20:00 – Vláda schválila na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) krizové opatření s cílem omezit riziko přenosu onemocnění COVID-19 v zařízeních sociálních služeb. Nově se během trvání mimořádných opatření zakazují vycházky mimo areál zařízení klientům některých typů pobytových služeb. Dochází též k uzavření některých typů zařízení sociálních služeb. Zjednoduší se též administrativní proces související s poskytováním sociálních služeb, což zajistí efektivnější pokrytí nejzákladnějších potřeb klientů. Více ZDE.

20:00 – Vláda schválila doporučení pro osoby starší 70 let, aby po dobu trvání nouzového stavu nevycházeli mimo svá obydlí. Výjimkou jsou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče. Zároveň vláda nařídila starostům obcí, aby těmto osobám zajistili potřebnou pomoc včetně nákupu potravin a léků.

 

15. 3. 2020

23:15 - Co znamená "omezení volného pohybu osob" v celé České republice pro klienty a poskytovatele sociálních služeb:

1. Pobytové sociální služby jsou nadále zajištěny - jak v domovech pro seniory, tak v dalších pobytových službách pro zdravotně postižené.

2. Pomoc a podpora lidem bez domova a lidem trpícím závislostí bude taktéž dostupná, a to jak „na ulici“, tak i v nízkoprahových denních centrech, noclehárnách a v azylových domech, a to s dodržením všech hygienických zásad.

3. Člověk, na nějž se vztahují karanténní opatření, a který je klientem pobytové sociální služby, se nemusí obávat „vyhození“ ze služby, naopak poskytovatel přizpůsobí režim tak, aby služba mohla být nadále poskytována.

4. Senioři a lidé se zdravotním postižením, kteří žijí doma, budou moci využít pro nákup a dovoz hotových jídel i pečovatelskou službu, pokud nemají k dispozici blízké. Služby budou poskytnuty i v případě nařízení omezení volného pohybu osob. Určitě není nutné se bát samoty.

5. Poskytovatelé sociálních služeb budou moci využít i personál z jiné služby, která je z usnesení vlády pozastavena a případně jsou k dispozici na výpomoc studenti sociálních oborů.

Aktuální informace pro poskytovatele sociálních služeb naleznete ZDE

23:09 - V souladu s nařízením vlády o omezení provozu úřadů veřejné správy omezil svou činnost Úřad práce (více ZDE) i Česká správa sociálního zabezpečení (více ZDE). Většinu požadavků lze nyní vyřídit elektronicky.

17:30 - V nouzovém stavu, ve kterém se nacházíme, se hlavně u seniorů zvyšuje poptávka po poskytnutí stravy nebo pořízení nákupu potravin a léků. Proto MPSV vydalo doporučený postup pro terénní pečovatelské služby. Doporučujeme, aby poskytovatelé pečovatelské služby prioritizovali tyto činnosti, ale samozřejmě vždy dle individuální potřeby daného klienta, tak aby nedošlo k ohrožení jejich života a zdraví. Své služby mohou rozšířit i pro nové klienty, a to včetně těch kteří se nacházejí v karanténě. Samozřejmostí je důsledné dodržování preventivních opatření. Detaily ZDE (365.11 kB).

15:45 - MPSV předloží vládě ošetřovné pro děti do 15 let, po celou dobu uzavření škol a i pro OSVČ. Více se dočtete ZDE

13:00 - Úřad práce umoží veřejnosti vyřídit většinu požadavků online a to i bez elektronického podpisu.

Zároveň přistupuje k organizačním opatřením s cílem snížit riziko šíření nákazy koronaviru a omezí kontakt zaměstnanců s veřejností.
Detailní informace k opatřením naleznete ZDE.

 

14. 3. 2020

18:00 - MPSV vydalo doporučený postup pro realizaci pozastavení činnosti denních stacionářů a uložení pracovní povinnosti studentům pro poskytování sociálních služeb. Dokument naleznete ZDE

11:00 - Česká správa sociálního zabezpečení umožňuje veřejnosti vyřídit většinu požadavků elektronicky a přistupuje k organizačním opatřením s cílem snížit riziko šíření nákazy koronaviru. Detailní informace k opatřením platícím od 16. 03. 2020 naleznete ZDE

9:15 - Jak postupovat při náhradě ušlého výdělku pro zaměstnance v souvislosti s dalším mimořádným preventivním opatření týkajícím se uzavření obchodů naleznete ZDE

6:00 - Vláda posiluje preventivní opatření v souvislosti s koronavirem, uzavírá obchody a restaurace veřejnosti na dobu deseti dnů. Více informací ZDE

 

13. 3. 2020

16:30 - MPSV vydalo dokument „Doporučení pro poskytovatele sociálních služeb v souvislosti s epidemií COVID-19“.
Odpovídá v něm na nejčastější otázky poskytovatelů týkající se např. jak postupovat v oblasti pracovně právních předpisů, jak nastavit preventivní opatření či kdy lze přerušit poskytování služeb. Dokument naleznete ZDE (462.09 kB).

16:00 - MPSV upozorňuje, že zaměstnancům zařízení, která jsou uzavřená na základě usnesení vlády ze dne 12. 3. náleží náhrady mzdy/platu ve výši průměrného výdělku neboť se jedná o tzv. jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele. Více informací ZDE.

15:45 - MPSV zveřejnilo informační leták s 5 základními doporučeními pro seniory.

14:30 - Od 16.3.2020 budou po dobu trvání nouzového stavu uzavřeny denní stacionáře. Bližší detaily budou zveřejněny během dnešního odpoledne.

13:30 - MPSV na jednání Vlády ČR představilo balíček návrhů na pomoc rodinám. Vláda jej projedná v pondělí 16.3.

9:00 - Zjednodušili jsme pro rodiče a zaměstnavatele proces žádostí o ošetřovné.

Nyní stačí, aby škola vyplnila tiskopis Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření zařízení a e-mailem jej zaslala rodičům. Rodiče si jej vytisknou, dovyplní, podepíší a vyfotí (naskenují) a zašlou jej mailem zaměstnavateli.

Pokud má škola nebo rodič elektronický podpis, je dobré jej použít, ale i bez něj je celý proces v pořádku.

Zaměstnavatel takovou žádost spolu s dalšími podklady předá okresní správě sociálního zabezpečení buď datovou schránkou, nebo mailem s elektronickým podpisem.

 

12. 3. 2020

15:30 - Ministerstvo dopravy vydalo informaci O MIMOŘÁDNÝCH OPATŘENÍCH V MEZINÁRODNÍ DOPRAVĚ, která platí od soboty 14. 2. 2020. Celá zpráva ZDE

15:00 - Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu informuje Ministerstvo vnitra o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic České republiky, více informací naleznete ZDE

12:30 - VLÁDA ČR VYHLÁSILA NOUZOVÝ STAV. Více informací ZDE
V případě vyhlášení nouzového stavu mohou být dle krizového zákona č. 240/2000 Sb. na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezena některá práva a svobody. Podrobnější informace naleznete v tiskové zprávě Ministerstva vnitra ZDE

10:00 - Na uchazeče o zaměstnání, kteří jsou v karanténě, že je nahlíženo stejně jako na ty, kteří jsou nemocní či po úrazu. Klienti musí doložit potvrzení o dočasné neschopnosti uchazeče bránící klientovi ve spolupráci při zprostředkování vhodného zaměstnání. Obdobně bude nahlíženo i na pečující o děti do 10 let v souvislosti s uzavřením škol.

S ohledem na mimořádnou situaci není nutné, aby dotyčný chodil na kontaktní pracoviště. Potvrzení za něj může na ÚP ČR odevzdat jiná osoba a je možné poslat jej i poštou nebo emailem. Více se dočtete ZDE

9:30 - MPSV vydalo aktualizovaný dokument KORONAVIRUS A PRACOVNĚPRÁVNÍ SOUVISLOSTI, který informuje o postupu v případech, kdy zaměstnanec nemá nařízenou karanténu, ale je obava, že je infikován; nachází se v nařízené karanténě v cizině nebo v nařízené karanténě na pracovní cestě. Naleznete jej ZDE

 

11. 3. 2020

17:40 - OD KDY BĚŽÍ OŠETŘOVNÉ - Dle výkladu MPSV ze dne 11. 3. 2020 týkajícího se počátku běhu podpůrčí doby u ošetřovného v případě uzavření školy bude počátek běhu podpůrčí doby vázán na termín, který si rodič po uzavření školy individuálně určí. Běh podpůrčí doby pak již nelze přerušit.

16:15 - Dle informací Ministerstva zdravotnictví budou ROUŠKY PRO POTŘEBY POSKYTOVATELŮ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB distribuovány 11. a 12. 3. 2020

16:00 - Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) představila PROGRAM NA OCHRANU ZAMĚSTNANOSTI (více níže)

15:30 - ZÁZNAM Z BRIEFINGU

12:30 - BRIEFING MPSV - Od 14:30 se uskuteční briefing ministryně práce a sociálních věcí k problematice koronaviru

12:00 - MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC - MPSV připomíná, že v případě tíživé finanční situace související s koronavirem lze využít mimořádnou okamžitou pomoc. Více informací naleznete ZDE

10:30 - OŠETŘOVNÉ A PRÁZDNINY - V případě, že dojde k uzavření školského zařízení v průběhu prázdnin, bude ošetřovné čerpáno od prvního následujícího dne standardní výuky. Bude tak zajištěno efektivnější využití ošetřovného po dobu trvání uzavření škol

08:00 - ELEKTRONICKÁ ŽÁDOST O OŠETŘOVNÉ - Nárok na ošetřovné se uplatňuje na tiskopise Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření zařízení. Rodiče nemusí nově kvůli žádosti o ošetřovné chodit do zařízení osobně, neboť jim může být elektronicky poslán vyplněný formulář, který jim poslouží jako omluvenka z práce. Pro výplatu dávky si pak rodič formulář vytiskne, dovyplní všechny potřebné údaje, podepíše a předá zaměstnavateli, např. zašle e-mailem. Detaily a formulář naleznete níže.

Poslední aktualizace: 31. 1. 2024