Rizika trhu práce

Jaká vám hrozí rizika, když chcete v ČR pracovat jako zaměstnanec? Na co si dát pozor?

Rizika při zprostředkování

Zprostředkovatel je osoba, společnost nebo agentura, která vám může pomoci hledat pracovní místo, zařídit povolení k pobytu, pracovní povolení, pojištění, ubytování a další služby. Může se jednat zároveň o vašeho zaměstnavatele. Pozor na situace, kdy jste na svém zprostředkovateli přímo závislý – může toho zneužívat!

Na co si dát pozor?

Vždy si ověřte důvěryhodnost zprostředkovatele! Zaměstnání vám v ČR mohou zprostředkovat pouze osoby nebo společnosti, které na to mají povolení od úřadu práce, tj. agentury práce. Jejich seznam najdete na ÚP ČR – Agentury práce. Pokud by vám tyto služby nabízel kdokoliv jiný, jedná nelegálně.

Agentury práce od vás nesmí vyžadovat žádné poplatky (za zprostředkování práce, srážky ze mzdy atd.).

Aktivně vyhledávejte informace a ověřujte si je u ministerstev, úřadů práce, integračních center a NNO. Kontakty najdete na Cizinci.cz - Adresář.

Spoléhejte se sami na sebe! Spoustu věcí spojených s pobytem v ČR, včetně pracovního oprávnění, si dokážete vyřídit sami. Zaplatíte pouze zákonem určené poplatky. S vyřizováním věcí na úřadech vám mohou pomoci integrační centra nebo NNO.

Nelegální práce

Nelegální prací se rozumí:

  • závislá práce vykonávaná fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah,
  • práce vykonávaná cizincem v rozporu s vydaným povolením k zaměstnání nebo bez tohoto povolení, nebo v rozporu se zaměstnaneckou kartou, kartou vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo modrou kartou nebo bez některé z těchto karet; (to neplatí v případě převedení na jinou práci podle zákoníku práce), nebo
  • práce vykonávaná cizincem pro právnickou nebo fyzickou osobu bez platného oprávnění k pobytu na území České republiky.

Pokud si nejste jistí, jestli se ve vašem případě jedná o nelegální práci, využijte možnost bezplatného anonymního poradenství, které poskytují SÚIP – Poradenstvínebo integrační centra a NNO.

Pozor! Tomu, kdo pracuje nelegálně, hrozí vážná rizika a pokuty! Nelegální práce také snižuje vaši možnost bránit se proti zaměstnavateli, který porušuje vaše práva. Více informací o nelegální práci, přestupkách a pokutách najdete na MPSV ČR – Nelegální práce.

Jak předejít problémům?

Písemně a srozumitelně! Před podpisem smlouvy nebo nástupem do zaměstnání vždy požadujte, abyste dostali písemnou pracovní smlouvu nebo dohodu, a to v jazyce, kterému rozumíte.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte!

Ověřujte, buďte pečliví! Ověřte si, zda je pracovní smlouva nebo dohoda v souladu s pracovněprávními předpisy.

Pokud vydané povolení k zaměstnání neobdržíte do vlastních rukou, ale přebírá ho za vás někdo jiný, zajistěte si, aby vám povolení předal. Povolení k pobytu, stejně jako cestovní doklad, si nechte u sebe, zaměstnavatel si pouze může udělat pro účely splnění zákonných povinností jejich fotokopii.

Porušování pracovněprávních předpisů, pracovní vykořisťování, nucená práce

Pokud zaměstnavatel své zákonné povinnosti vůči vám nedodržuje nebo porušuje vaše práva tím, že vás nutí pracovat přesčas či nad rámec vaší pracovní smlouvy, nebo tím, že vám nevyplácí řádnou mzdu, omezuje vaši osobní svobodu, zastrašuje vás, vydírá vás apod., může se jednat o trestnou činnost zaměstnavatele (hodnocenou jako podvod nebo dokonce obchodování s lidmi za účelem nucené práce a nebo sexuálního vykořisťování).

Více k prevenci pracovního vykořisťování včetně informačních letáků najdete na MPSV ČR – Prevence pracovního vykořisťování.

Kam se obrátit o pomoc?

Když se domníváte, že zaměstnavatel porušuje vaše práva, neváhejte se obrátit na SÚIP – Poradenství. Můžete také podat podnět ke kontrole zaměstnavatele na SÚIP – Podání podnětu (tento krok radši zkonzultujte s odborníky ze SÚIP, integračních center nebo NNO).