Program Povodeň 2024 – režim Sanace: Informace pro zaměstnavatele

Základní informace

Rozsáhlé povodně, které zasáhly území České republiky ve dnech následujících po 13. září 2024 zapříčinily či stále zapříčiňují nemožnost zaměstnavatele přidělovat svým zaměstnancům práci ve sjednaném rozsahu. Tím vznikaly nebo stále vznikají překážky v práci, za dobu jejichž trvání je zaměstnavatel povinen zaměstnancům vyplatit náhrady mezd v souladu s příslušnými ustanoveními zákoníku práce. Tato povinnost vytváří ekonomický tlak na zaměstnavatele, neboť sám zasažený živelní událostí, není schopen vyvíjet ekonomickou činnost, nicméně je povinován svým zaměstnancům vyplácet náhradu mzdy za dobu, kdy jsou tzv. „doma“ a nepracují. Z tohoto důvodu byl v září 2024 spuštěn program Povodeň 2024, v jehož rámci byly výše uvedené náklady zaměstnavatelům za měsíce září a říjen 2024 refundovány.

V praxi se však ukázalo, že takto koncipovaný rozsah programu neodpovídal reálným situacím, které u zaměstnavatelů vznikaly či stále vznikají.

Předně Program Povodeň 2024 pokrýval pouze specifické překážky v práci. Zaměstnavatelé však s ohledem na nutnost urychleně sanovat škody a obnovit provoz využívali či využívají i jiných forem změny organizace práce, tj. jiné překážky v práci a možnost převedení zaměstnance na jinou práci, zpravidla přímo související s likvidací škod a obnovou provozu (například úklid). Rovněž se s ohledem na rozsah škod ukazuje, že rozhodné období bylo krátké a omezení provozu některých zaměstnavatelů stále trvá.

Z tohoto důvodu dne 3. 4. 2025 Ministerstvo práce a sociálních věcí schválilo a vláda vzala dne 23. 4. 2025 na vědomí změny programu Povodeň 2024. Upravený program je označován jako cílený program podpory zaměstnanosti Povodeň 2024 – režim Sanace.

Co je program Povodeň 2024 – režim Sanace a k čemu slouží

V souvislosti s povodňovou situací vznikaly nebo stále vznikají následující situace:

  • Zaměstnavatel je přímo zasažen živelní událostí, tj. jeho sídlo či provozovna se nachází v zasažené oblasti. Zaměstnavatel byl nucen z důvodu škod na majetku ve svém sídle či provozovně přerušit práci. V tomto případě se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele [§ 207 písm. b) zákoníku práce] a nebyl-li zaměstnanec převeden na jinou práci, zaměstnavatel mu vyplácí náhradu mzdy v souladu se zákoníkem práce ve výši nejméně 60 % jejich průměrného výdělku.
  • Provozovna zaměstnavatele se nachází v zasažené oblasti a zaměstnavatel byl z důvodu výpadku dodávek energie, surovin nebo jiných provozních příčin nucen přerušit práci v provozovně. V tomto případě se jedná o prostoj [§ 207 písm. a) zákoníku práce], a nebyl-li zaměstnanec převeden na jinou práci, zaměstnavatel mu vyplácí náhradu mzdy v souladu se zákoníkem práce ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.
  • Provozovna zaměstnavatele se nachází v zasažené oblasti a zaměstnavatel byl nucen z důvodu jiné překážky v práci, než jaká je uvedena v § 207 zákoníku práce, přerušit práci v provozovně. V tomto případě se jedná o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele [§ 208 zákoníku práce] a nebyl-li zaměstnanec převeden na jinou práci, zaměstnavatel mu vyplácí náhradu mzdy v souladu se zákoníkem práce ve výši průměrného výdělku.
  • Zaměstnavatel je přímo zasažen živelní událostí, tj. jeho sídlo či provozovna se nachází v zasažené oblasti. Zaměstnavatel byl nucen z důvodu nutnosti likvidace škod na majetku ve svém sídle či provozovně převést zaměstnance na jinou práci v souladu s ustanovením § 41 odst. 4 nebo z důvodu prostoje v souladu s ustanovením § 41 odst. 5 zákoníku práce. Zaměstnavatel vyplácí zaměstnancům mzdu podle vykonávané práce. Zaměstnavatel tímto postupem nemůže zaměstnance znevýhodnit na mzdě, resp. pokud by mzda zaměstnance byla nižší než mzda, která zaměstnanci náležela před převedením, zaměstnavatel musí zaměstnanci vyplatit podle § 139 odst. 1 písm. c) nebo d) zákoníku práce doplatek do výše průměrného výdělku.

Z programu Povodeň 2024 – režim Sanace je možné poskytnout zasaženému zaměstnavateli mzdový příspěvek na částečnou kompenzaci mzdových nákladů, které mu vzniknou povinností vyplatit zaměstnancům mzdu v případě převedení na jinou práci nebo náhradu mzdy za dobu trvání uvedených překážek v práci.

Výše příspěvku

Příspěvek lze poskytnout až do výše 50 % mzdových nákladů zaměstnavatele, nejvýše však do 18 400 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance.

Uznatelné období

Zaměstnavatelům lze v rámci programu Povodeň 2024 – režim Sanace refundovat uznatelné náklady vynaložené za období od 1. listopadu 2024 do 31. března 2025.

Uznatelné náklady

Náhrada mzdy vyplacená zaměstnavatelem zaměstnancům za dobu trvání výše uvedených překážek v práci nebo mzda za dobu převedení na jinou práci v souvislosti s likvidací škod na majetku v sídle či provozovně zaměstnavatele, a to včetně povinných odvodů.

Zasažené území

Příspěvek v rámci programu Povodeň 2024 – režim Sanace lze poskytovat zaměstnavatelům na uznatelné náklady v rámci uznatelného období v zasažených oblastech. Zasaženou oblastí se pro účely programu Povodeň 2024 – režim Sanace rozumí správní obvod obcí, v němž byl vyhlášen stav nebezpečí v souvislosti s živelní událostí, tj. Krnov, Bruntál, Bohumín, Opava, Ostrava, Jeseník, Šumperk, Frýdlant.

Kdy příspěvek nebude poskytován?

  • Na stejný účel, tj. na tu část mezd nebo náhrad mezd včetně povinných odvodů, která je kryta z jiných prostředků poskytovaných ze státního rozpočtu, rozpočtu územních samosprávných celků, vyšších územních samosprávných celků, Evropských strukturálních a investičních fondů, popř. z jiných programů a projektů EU či jiných veřejných zdrojů,
  • zaměstnavatelům v platové sféře,
  • zaměstnavateli na zaměstnance, u kterých zaměstnavatel uplatňuje konto pracovní doby,
  • na zaměstnance, který není u zaměstnavatele zaměstnán podle českých právních předpisů (zákoník práce),
  • na zaměstnance, který jakožto jednatel či člen statutárního orgánu podepsal pracovní smlouvu jak na straně zaměstnavatele, tak na straně zaměstnance,
  • na zaměstnance, který pracuje u zaměstnavatele na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr,
  • na zaměstnance za dobu dočasného přidělení podle ustanovení § 43a zákoníku práce,
  • na zaměstnance agentury práce za dobu dočasného přidělení k uživateli podle ustanovení § 307a a násl. zákoníku práce.

Kam podat žádost

Žádost se podává na místně příslušné pracoviště Úřadu práce České republiky, přičemž místně příslušným je pracoviště, v jehož správním obvodu se nachází příslušná (zasažená) provozovna nebo zasažené sídlo.

Termín podání žádosti

Žádost včetně výkazů „Vyúčtování mzdových nákladů – Povodeň 2024, režim Sanace“ a dokladů prokazujících souvislost mezi uznatelným nákladem a povodní bude možné podávat nejpozději do 30. května 2025 (viz část VIII programu).

Důležité dokumenty