Životní událost
Jsem občan se zdravotním postižením (pohyblivosti, orientace nebo poruchou autistického spektra), který má již přiznaný nárok na průkaz OZP.
Způsoby podání
Formuláře
Obecné informace
Žádost o změnu nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením slouží k podání žádosti o zahájení řízení o změně nároku již přiznaného průkazu osoby se zdravotním postižením.
Řízení o změně nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením se zahajuje podáním žádosti na předepsaném formuláři, případně též z moci úřední; podnět k řízení z moci úřední může podat také okresní správa sociálního zabezpečení, pokud na základě výsledku posouzení zdravotního stavu zjistí posudkově významné skutečnosti, které jsou rozhodné pro nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením.
(Zdroj: Zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, část první hlava V § 35 odst. 1).
Vznik nároku
O změnu průkazu osoby se zdravotním postižením se žádá nejčastěji z důvodu zhoršení zdravotního stavu osoby, která již má některý z typů průkazu přiznaný.
Řízení o změně průkazu osoby se zdravotním postižením se zahajuje na základě písemné žádosti podané na tiskopisu předepsaném ministerstvem (žádosti jsou k dispozici na kontaktních pracovištích krajských poboček Úřadu práce nebo na Portálu v sekci Formuláře), nebo z moci úřední. Žádost se podává na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce v místě trvalého pobytu žadatele o příspěvek.
Po podání žádosti zašle krajská pobočka Úřadu práce Institutu posuzování zdravotního stavu žádost o posouzení zdravotního stavu osoby. Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí o tom, zda ke změně průkazu dochází či nikoliv. Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat. Odvolání se podává prostřednictvím úřadu, který napadené rozhodnutí vydal, o odvolání pak rozhoduje MPSV.