Partneři projektu a jejich role

Role partnerů v projektu

Partnery projektu jsou zástupci regionů Moravskoslezského kraje, Středočeského kraje, Ústeckého kraje a Zlínského kraje. Při výběru regionů bylo zohledněno jak geografické hledisko – 2 kraje v Čechách a 2 kraje na Moravě, tak i odlišnost ekonomických a sociálních podmínek. Ústecký kraj a Moravskoslezský kraj patří mezi strukturálně postižené s velkým počtem zaměstnanců v průmyslu. Zlínský kraj má největší podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě ze všech krajů ČR. Středočeský kraj má pak největší počet firem a specifickou polohu kolem hlavního města Prahy. Všechny zapojené kraje mají industriální charakter a realizace projektu v odlišných podmínkách ověří schopnost následného využití výsledků při implementaci v ostatních krajích.

Partnery projektu jsou:

V rámci jednotlivých klíčových aktivit se partneři podílejí na připomínkování návrhů metodik vycházejících z potřeb daného kraje a spolupracují na metodice partnerství škol a firem pro implementaci nových dovedností do reálného prostředí vzdělávání. Rovněž se podílejí na budování odborné komunikační platformy, a to především doporučováním odborníků v daném kraji do průřezových sektorových pracovních skupin.

Partneři hrají významnou roli při navazování a rozvoji partnerství škol a firem. Zaštiťují jejich spolupráci při výběru profesí a jim odpovídajících oborů vzdělávání, definování požadavků firem na obsah, strukturu a formy odborného vzdělávání a přípravy. Zaštiťují také zpracování návrhů standardů praxe v rámci jednotlivých partnerství a řešení dílčích otázek vyplývajících z poskytování praktického vyučování na pracovištích firem.

Dále partneři participují na realizaci workshopů a sektorových pracovních skupin. Zajišťují zapojení odborníků za daný kraj v diseminačních aktivitách, připravují podklady pro prezentaci příkladů dobré praxe získaných v daném kraji a případně prezentují výstupy projektu.

Institut Krajské hospodářské komory Zlínského kraje, z.ú.

Posláním Institutu Krajské hospodářské komory Zlínského kraje je řešení problémů na regionálním trhu práce, podpora zaměstnanosti, vzdělávání a tvorba strategií pro pracovní trh.

Hlavní činnost Institutu se zaměřuje na:

  1. Prosazování oprávněných zájmů členů, zejména těch, které jsou společné a v souladu se strategickými dokumenty Zlínského kraje a Dohodou o spolupráci - Paktem zaměstnanosti Zlínského kraje.
  2. Podporu rozvoje spolupráce, propojení politik a strategických aktivit v oblasti trhu práce, zaměstnanosti a vzdělávání pro pracovní trh, přispívajících k rozvoji ekonomiky a konkurenceschopnosti Zlínského kraje.
  3. Spolupráci při řešení úkolů souvisejících s vytvářením, aktualizací a realizací rozvojových strategií Zlínského kraje, tj. na opatřeních, projektech a souvisejících dokumentech.

Institut rozvoje Krajské hospodářské komory StČ, z.s.

Institut rozvoje Krajské hospodářské komory StČ, z s. byl založen za účelem řešení problémů na regionálním pracovním trhu a zvýšení konkurenceschopnosti Středočeského kraje. Jedná se o nevládní, neziskovou, dobrovolnou organizaci. Zabývá se především tvorbou strategií, predikcí potřeb zaměstnavatelů, podporou zaměstnavatelů a vzděláváním.

Hlavní činnosti Institutu jsou:

  1. Působení jako odborná platforma s vysokou neformální autoritou spojující pohledy regionálních aktérů a jejich dohod, především Dohody o partnerství pro založení Paktu zaměstnanosti Středočeského kraje. Pomoc při řešení krizové situace v zaměstnanosti a rozvoji lidských zdrojů. Úzká spolupráce s úřady práce a dalšími významnými subjekty v kraji.
  2. Podpora rozvoje spolupráce, propojení politik a strategických aktivit v oblasti trhu práce, zaměstnanosti a vzdělávání s cílem zlepšit konkurenceschopnost Středočeského kraje a rozvoj ekonomiky kraje.
  3. Šíření výsledků výzkumu, transfer znalostí, vytváření strategických partnerství, podpora a rozvoj lidských zdrojů pro implementaci strategie inteligentní specializace na regionální úrovni; příprava a rozvoj nových nebo inovovaných nástrojů.
  4. Spolupráce při řešení úkolů souvisejících s tvorbou, aktualizací a realizací rozvojových strategií Středočeského kraje, tj. na opatřeních a dokumentech. Předkládání projektů v oblasti rozvoje lidských zdrojů a rozvoje regionu.

Ústecký kraj

Aktuální stav na trhu práce zesílil volání firem po zavádění vyspělé průmyslové automatizace a zejména digitalizace známé pod pojmem „Průmysl 4.0“. To bude mít na regionální ekonomiku řadu dopadů. Analýza Úřadu vlády ČR říká, že Ústecký kraj patří v tomto směru k nejohroženějším, dokonce je zde i riziko, že regionální ekonomika nebude na rozdíl od jiných krajů schopná dostatečně tuto příležitost využít. Právě z těchto důvodů se Ústecký kraj také zapojil do projektu Kompetence 4.0.

Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje z.s.

Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje bylo založeno již roku 1990. V současné době má 122 členů, jimiž jsou průmyslové, stavební a obchodní podniky, distribuční společnosti a další podnikatelské subjekty, odborové klastry, města a obce, vysoké a střední školy, projektové a poradenské organizace, zdravotnické organizace a pojišťovny, personální, vzdělávací a rozvojové agentury. Jejich zájmy sdružení dlouhodobě prosazuje a podporuje vnitroregionální diskuzi.

Mezi hlavní oblasti zájmu patří:

  1. Zlepšování investičního a podnikatelského prostředí.
  2. Podpora zaměstnanosti zejména prostřednictvím Moravskoslezského paktu zaměstnanosti.
  3. Podpora vzdělávání se zřetelem na budoucí potřeby vyváženého rozvoje regionu.
  4. Podpora vědy, výzkumu a inovací a mnoho dalších.

Poslední aktualizace: 27. 1. 2023