ÚMPOD, který letos slaví 95 let od svého založení, i v roce 2024 potvrdil, že jeho práce má konkrétní výsledky. Vymohl výživné ze zahraničí v hodnotě přes 41 milionů korun. Ve stejném roce řešil celkem 56 případů únosů dětí – 37 z České republiky do zahraničí a 19 naopak. „Role úřadu a jeho specialistů je zcela nezastupitelná. Ročně řeší až šest tisíc případů. Je to mimořádně důležitá práce, o které se příliš nemluví,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Když nejde jen o dospělé
ÚMPOD běžně řeší případy, kdy jsou členové rodiny rozděleni mezi Českou republiku a zahraničí – například matka s dítětem v Česku a otec či prarodiče v jiné zemi. V takových situacích je zásadní kvalitní komunikace, nejen mezi rodiči, ale také s dětmi. „Dítě vnímá, že se něco děje. Ztrácí jistotu, cítí nejistotu, někdy se dokonce viní za problémy dospělých. Právě proto považujeme za důležité děti aktivně zapojovat. Když je slyšet i jejich hlas, pomáhá to dospělým soustředit se na to nejdůležitější – na zájmy dítěte. Často se tak podaří zmírnit napětí a snížit konflikty,“ říká ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán. Psychologové, právníci a sociální pracovníci z ÚMPOD rodinám pomáhají nejen právně, ale i lidsky – s hledáním kompromisů a řešením složitých životních situací.
Prevence jako klíč: na co myslet o prázdninách
Rodinné konflikty mohou děti ovlivnit na celý život. Proto ÚMPOD dlouhodobě upozorňuje na důležitost prevence. Ideální je začít řešit možné spory včas, ještě než dojde k vyhrocení situace. „Mnohdy řešíme složité rodinné situace, které se odehrávají tisíce kilometrů daleko, přitom se hluboce dotýkají všech zúčastněných, především dětí. Vždy přitom klademe důraz na nejlepší zájem dítěte a tolik potřebnou prevenci,“ doplňuje ředitel Kapitán a dodává, že ÚMPOD pomáhá ve třech klíčových oblastech – při rodičovských sporech, vymáhání výživného a v případech náhradní rodinné péče.
Pozor na cesty do zahraničí bez písemného souhlasu rodičů
Zvláště v období letních prázdnin, kdy děti často cestují do zahraničí s jedním z rodičů, odborníci z ÚMPOD připomínají důležitost písemného souhlasu druhého rodiče s vycestováním dítěte. Absence potvrzení s úředním ověřením může vést ke zbytečným sporům, zdržení na cestách, stresu dětí i dospělých nebo dokonce právním problémům.
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí je institucí, která už téměř jedno století pomáhá těm nejzranitelnějším – dětem, jejichž životy se ocitají v mezinárodním právním vakuu. Díky odbornosti, lidskému přístupu a důrazu na nejlepší zájem dítěte sehrává klíčovou roli v ochraně práv dětí napříč hranicemi.