Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek

Žádost o rodičovský příspěvek i změnu výše jeho čerpání vyřídíte pohodlně bez nutnosti navštívit úřad.

Co všechno můžete díky online žádosti vyřídit pohodlně z domova?

  • Podat novou žádost o rodičovský příspěvek
  • Sledovat aktuální stav vaší žádosti
  • Hlásit změny
  • Každé tři měsíce také máte možnost změnit si výši vámi pobíraného rodičovského příspěvku
  • Dočerpat jednorázově stávající příspěvek, pokud se vám narodí další dítě

Rodičovský příspěvek je určen všem rodičům dětí do 4 let. Nezáleží na příjmu domácnosti ani na tom, jestli čerpá matka nebo otec dítěte. Měsíční výši si volíte sami a její maximum závisí na vašich předchozích příjmech.

 

Rodičovský příspěvek jsme nyní přesunuli do naší nové klientské zóny.

Žádat online nikdy nebylo jednodušší.

 

vyřídit online

 

 

 

Měsíční výši vámi pobíraného rodičovského příspěvku si můžete každé 3 měsíce upravit, aby odpovídala vašim aktuálním potřebám.

 

 

 

Požádat lze až tři měsíce zpětně. Ideální je požádat ve 4. měsíci dítěte, aby příspěvek navázal na půlroční mateřskou.

 

 

 

Měsíční výši rodičovského příspěvku si volíte sami, maximálně se však jedná o 70% 30násobku denního vyměřovacího základu při narození dítěte.

 

 

 

Žádost lze nadále podat také osobně na Úřadu práce. Navštivte kontaktní pracoviště nebo si stáhněte formulář, doma si ho můžete předvyplnit.

 

JAK PODAT ONLINE ŽÁDOST O RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Žádost o rodičovský příspěvek nyní vyřídíte snadno z pohodlí domova. Využijte Jendu, klientskou zónu Ministerstva práce a sociálních věcí.

V Jendovi můžete také sledovat aktuální stav vaší žádosti o příspěvek nebo hlásit změny, například si jednou za tři měsíce upravit výši rodičovského příspěvku nebo příspěvek jednorázově dočerpat, když se vám narodí další dítě.

Pevně věříme, že pro vás Jenda bude praktickým pomocníkem a ušetří vám spoustu času, který místo cesty na úřad můžete věnovat své rodině.

KDO MŮŽE PŘÍSPĚVEK ZÍSKAT

Příspěvek je určen jednomu z rodičů, který se o dítě stará. Nárok mají i ti, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti. Lze ho čerpat také v případně kdy rodič pracuje nebo studuje, jen musí zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou. Rodič musí mít společně se svým dítětem trvalý pobyt a bydliště v ČR. Pokud se do rodiny narodí další dítě, nárok zaniká, ale nevyčerpanou částku lze získat jednorázově (platí pro rodiny, kde alespoň jednomu rodiči bylo možné ke dni narození dítěte stanovit denní vyměřovací základ).

U dětí narozených nebo převzatých do 31. 12. 2023 je celková částka rodičovského příspěvku na jedno narozené dítě 300 tisíc korun, v případě vícerčat je to 450 tisíc korun a tuto částku mohou rodiče čerpat až do 4 let věku dítěte nebo dětí v případě vícerčat.

U dětí narozených nebo převzatých od 1. 1. 2024 je celková částka rodičovského příspěvku na jedno narozené dítě 350 tisíc korun, v případě vícerčat je to 525 tisíc korun a tuto částku mohou rodiče čerpat až do 3 let věku dítěte nebo dětí v případě vícerčat.

Rodič, který předtím nedosáhl na peněžitou pomoc v mateřství nebo měl malé příjmy (typicky podnikatelky, studentky nebo nezaměstnané), může čerpat maximálně 13 tisíc korun měsíčně. Ostatní mohou zvolit měsíční výši příspěvku libovolně, nejvýše však 47 700 Kč a částku lze měnit každé tři měsíce. V případě vícerčat se celková částka navyšuje z 300 tisíc na 450 tisíc korun (525 tisíc korun od 1. 1. 2024), navyšuje se i maximální měsíční částka na 1,5 násobek.

 

JAK SE PROKÁŽU

Abychom mohli vaši žádost zpracovat online a ušetřit vám cestu na úřad, musíme si být jisti tím, kdo žádost podal. Proto je pro vstup do našeho formuláře nutné přihlášení prostřednictvím Identity občana. Skutečně jen tak vám můžeme ušetřit cestu na úřad.

V rámci Identity občana můžete využít Mobilní klíč eGovernmentu. Do vašeho mobilu si jednoduše stáhnete aplikaci a následně si na kterémkoli Czech Pointu aktivujete možnost přihlášení. Během pár minut tak získáte jednoduchý způsob přihlašování. Vše je přehledně vysvětleno v tomto videu, případně v tomto návodu.

Dalším způsobem v rámci Identity občana je BankID. Bankovní identitu má v České republice přes 5.000.000 lidí (jen o tom spousta z nich neví), pravděpodobně ji tak budete mít i vy. Pomocí přihlašovacích údajů do vašeho internetového bankovnictví se jednoduše přihlásíte. Pokud potřebujete více informací ohledně BankID, najdete je na bankid.cz.

Více informací ke zřízení Identity občana

 

Nadále platí možnost vyplnit zjednodušený papírový formulář na kterékoliv pobočce Úřadu práce ČR. V případě nesnází nebo dotazů můžete v pracovní době zavolat na call centrum Úřadu práce: +420 800 779 900.

V případě technických potíží s aplikací se obraťte na IT podporu MPSV prostřednictvím tohoto formuláře a pracovníci IT podpory se Vám ozvou.

Provozní doba linek

PO: 8:00 - 17:00 | ÚT: 8:00 - 15:00 | ST: 8:00 - 17:00 | ČT: 8:00 - 15:00 | PÁ: 8:00 - 13:00

Poslední aktualizace: 29. 2. 2024

Menu