Reforma sociálního systému přináší výrazné zjednodušení a zpřehlednění. Aktuálně funguje již zastaralý systém několika obdobně zaměřených dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi. Čtyři dosavadní dávky – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení – nahradí jedna sjednocená dávka státní sociální pomoci, tzv. superdávka. Místo čtyř žádostí podá domácnost jen jednu, kterou bude možné vyřídit i online z pohodlí domova.
Nový systém lépe cílí pomoc, zohledňuje pracovní aktivitu a odstraňuje tzv. body zlomu, kdy i minimální navýšení příjmu mohlo znamenat ztrátu podpory.
Celý zákon o dávce státní sociální pomoci, který 26. 3. 2025 s některými pozměňovacími návrhy schválila Poslanecká sněmovna, ale obsahuje celou řadu dalších důležitých úprav a opatření. Na této stránce najdete jejich stručný přehled. Obecné informace k „superdávce“ jsou k dispozici také v tiskové zprávě a na této webové stránce (Pojďme si to říct) včetně modelových příkladů.
MPSV počítá s tím, v budoucnu zveřejení také kalkulačku podobnou té k příspěvku na bydlení, kde si budete moci orientačně spočítat výši nové dávky. To ale bude možné až ve chvíli, kdy bude celá legislativa definitivně schválena (do té doby se parametry mohou ještě měnit). Pokud tedy na internetu narazíte na jinou než oficiální kalkulačku, jejím výsledkům raději nedůvěřujte, protože výsledné informace mohou být značně zkreslené.
Jak bude vypadat nová dávka státní sociální pomoci?
Čtyři složky dávky
Jednotná dávka se skládá ze čtyř komponent podle konkrétní potřeby domácnosti:
-
Složka na živobytí – pomáhá pokrýt základní potřeby jako jídlo, oblečení nebo hygienu. Výše podpory závisí na příjmu a aktivitě členů domácnosti. Nárok mají jen domácnosti s příjmem pod 1,43násobek životního minima.
-
Složka na bydlení – přispívá na náklady za nájem, energie a další výdaje na bydlení. Nárok vzniká, pokud náklady přesahují 30 % příjmu domácnosti. Výpočet zohledňuje i tzv. normativní nájem a energetický paušál.
-
Bonus na děti – podporuje rodiny s nezaopatřenými dětmi. Výše podpory se odvíjí od příjmu domácnosti. Podmínkou je pravidelná školní docházka dětí a pracovní aktivita všech dospělých členů domácnosti.
-
Pracovní bonus – finanční odměna pro domácnosti, kde alespoň jeden člen pracuje. Nově se kromě příjmů z práce bude vypočítávat i z rodičovského příspěvku (v těch případech, kdy rodičovský příspěvek nahrazuje příjem).
Pracovní bonus ocení vlastní aktivitu
Pracovní bonus je novinkou, která motivuje k zaměstnání. Domácnostem, kde alespoň jeden člen pracuje nebo má jiný prokazatelný legální výdělek, se dávka navýší o bonus za pracovní aktivitu – pracovat se tedy vyplatí.
Tento bonus bude možné získat i během rodičovské dovolené.
Větší důraz na řádnou školní docházku dětí
Na složku dítě vznikne nárok pouze v případě, že děti plní svou školní docházku (resp. nebyl udělen přestupek za neplnění povinné předškolní či školní docházky). Pokud dítě bezdůvodně nechodí do školy, může rodina o tuto podporu přijít. Smyslem je zajistit, aby veřejné prostředky podporovaly zodpovědné rodičovství.
Zohlednění majetku a úspor
Nově se bude při rozhodování o nároku na dávku zohledňovat i majetek domácnosti:
-
Dvě nemovitosti jsou možné pouze tehdy, pokud tu druhou domácnost do tří let prodá. Poté si smí ponechat jen tu, ve které bydlí.
-
Každý dospělý člen smí vlastnit jedno vozidlo (resp. počet dospělých osob = maximální počet aut, na koho jsou formálně psané není podstatné).
-
Finanční úspory mohou činit mezi 200 až 400 tisíc Kč podle velikosti domácnosti (resp. jednotlivec může mít 200 tisíc Kč, za každou další osobu se pak limit navýší o 50 tisíc Kč, maximálně však 400 tisíc Kč).
-
Nezapočítávají se investice podporované státem (např. stavební spoření nebo penzijní spoření) ani peníze z veřejných sbírek.
Úřad práce ČR v žádném případě nebude sledovat jednotlivé pohyby na účtech, ale pouze aktuální zůstatek.
Ochrana zranitelných domácností
Systém nadále počítá s vyšší podporou pro domácnosti, kde nikdo nemůže pracovat – např. kvůli věku, zdravotnímu stavu nebo péči o dítě. Daná domácnost bude zvýhodněna ve složce bydlení.
Mezi zranitelné osoby patří:
-
senioři,
-
osoby se zdravotním postižením,
-
pečující o osoby se zdravotním postižením,
-
pečující o děti do 4 let,
-
samoživitelé s dětmi do 7 let,
-
pozůstalí manželé a partneři či příjemci vdovského/vdoveckého důchodu.
Energetický paušál namísto pravidelného prokazování zaplacených záloh
Úpravou se zavádí energetický paušál, který se započítává do složky bydlení. To významně uleví většině domácností ohledně pravidelného dokládání zaplacených záloh na energie. Zavedení paušální platby však logicky povede k tomu, že některé domácnosti zaplatí méně než dosud, jiné naopak více.
Proto u nízkopříjmových domácností bude i nadále zachován režim započítávání skutečných nákladů na energie (při stanovení uznatelného maxima).
Online podání: vše můžete vyřídit bez návštěvy úřadu
O dávku bude možné požádat online v Klientské zóně Jenda. Digitální podání především šetří čas – žádost lze odeslat z domova během několika minut. Kdo preferuje osobní kontakt, může navštívit Úřad práce ČR nebo pobočku České pošty, kde mu s vyplněním žádosti pomohou zaměstnanci těchto úřadů.
Jaká další opatření nová úprava přináší?
Příspěvek na hlídání dětí pro studující rodiče („hlídačkovné“)
Od září 2026 bude možné žádat o novou dávku pro rodiče studující VŠ nebo VOŠ, kterému náleží rodičovský příspěvek.
Dávka bude ve výši třetiny minimální mzdy (v roce 2025 cca 6 933 Kč měsíčně). Nárok vzniká od druhého ročníku studia. Dávka se nevyplácí o letních prázdninách.
Příspěvek na studium pro studenty z nízkopříjmových rodin
Od září 2027 získají vysokoškoláci z rodin s příjmem do dvojnásobku životního minima nový měsíční příspěvek na studium. Bude činit čtvrtinu minimální mzdy (přibližně 5 200 Kč). Nárok budou mít i studenti kombinovaného studia. Jde o převzetí dosavadního stipendijního programu od Ministerstva školství a rozšíření okruhu příjemců (došlo k navýšení příjmového testu).
Zvýšení životního minima
Životní minimum se mění, což ovlivní výši „superdávky“ i nárok na některé další dávky:
-
pro jednotlivce z 4 860 Kč na 5 500 Kč,
-
pro prvního dospělého v domácnosti na 5 000 Kč,
-
u dalšího dospělého se částka sníží na 3 750 Kč.
Tato změna pomůže zejména malým domácnostem nebo samoživitelským rodinám. Ovlivní výši „superdávky“ ve všech jejich složkách a také nárok např. na nové příspěvky na studium, hlídání dětí či aktuální dávku porodné.
Prodloužení náhradního výživného
Výplata náhradního výživného za neplatiče alimentů se prodlužuje ze čtyř na šest let. Stát začne nově pohledávku vymáhat už po dvou letech, ne až po skončení výplaty.
Maximální částka zůstává 3 000 Kč měsíčně.
Účinnost zákona
1. října 2025
Nový zákon by měl vstoupit v platnost 1. října 2025. Od tohoto data se dávka začne poskytovat novým žadatelům.
Stávající příjemci budou na nový systém převedeni postupně, nejpozději do konce roku si budou muset o „superdávku“ požádat s tím, že první podporu podle nových pravidel dostanou od dubna 2026. Cílem je zajistit plynulý přechod na nový systém.