Podpora systémových změn v oblasti služeb péče o ohrožené děti, mladé lidi a rodiny v České republice

Registrační číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_017/0009381

Realizace projektu: 1. 10. 2018 - 31. 5. 2022

Projekt reaguje na aktuální situaci v oblasti systému péče o ohrožené děti a rodiny, který se dlouhodobě potýká s rezortní roztříštěností a nejednotnými přístupy a postupy ve vztahu k řešení životních situací ohrožených dětí a rodin. V rámci projektu budou revidovány podmínky sociálně-právní ochrany dětí umístěných v ústavní péči a budou podrobně popsány procesy vedoucí k naplnění potřeb těchto dětí. Projekt svým obsahem směřuje ke zvýšení kvality a udržitelnosti systému služeb pro ohrožené děti, a to formou podpory krajů v naplňování základního práva dětí na život v rodině.

Projekt je realizován ve spolupráci tří klíčových ministerstev, mezi která je rozdělena agenda péče o ohrožené děti (Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo zdravotnictví).

KA 01: Tvorba krajského modelu sítě služeb pro rodiny s dítětem/dětmi umístěnými v ústavní péči a rodiny odebráním dítěte/dětí ohrožené

Cílem KA1 je zpracovat model sítě služeb specificky pro každý jednotlivý kraj (dále jen „Krajský model sítě služeb“) s důrazem na preventivní služby za účelem zajistit maximálnímu počtu dětí, pokud to umožňuje prioritní sledování zájmu dítěte, zachování rodičovské péče, a tím přispět ke snížení celkového počtu dětí umístěných v ústavní péči.

Výstup bude vycházet z podmínek konkrétního kraje, bude na ně reagovat a formulovat ideální nastavení dle územních potřeb. Bude obsahovat tyto dvě složky:

  1. jaká je doporučená kapacita a složení potřebných služeb;
  2. jak je možné služby nastavit/zavést s maximálním využitím stávajících zdrojů lokality.

Průběžné výstupy z tvorby „Krajského modelu sítě služeb“ budou komunikovány se zapojenými aktéry, a to konkrétně jako jedno z témat plánovaných kulatých stolů (v rámci projektu v KA3 "Systematické návštěvy ústavních zařízení" se uskuteční celkem 28 kulatých stolů na úrovni krajů).
 

Výstup KA1:

  • Krajský model sítě služeb pro rodiny s dítětem/dětmi umístěnými v ústavní péči a rodiny odebráním dítěte/dětí ohrožené.

KA 02: Přehodnocení situace dětí v ústavní péči

Cílem KA2 je provedení revize strukturovaných vyhodnocení a individuálních plánů ochrany dětí, které budou v době realizace projektu umístěny v ústavní výchově. Revize proběhne ve smyslu prohloubení a specifického zacílení stávajících strukturovaných vyhodnocení a IPOD dětí umístěných v ústavní péči.

Základní cíle revize jsou:

  1. ověření relevance opatření ústavní výchovy ve vztahu k celkovému kontextu situace dítěte a rodiny,
  2. ověření plnění cíle (řešení ohrožení dítěte, naplnění jeho potřeb) ústavní výchovy, relevance časového harmonogramu (s důrazem na podmínku dočasnosti ústavní péče) a relevance kritérií plnění cíle,
  3. zhodnocení podmínek návratu dítěte do rodiny nebo umístění dítěte do náhradní rodinné péče,
  4. posouzení rozsahu a obsahu sociálních a navazujících služeb pro rodiny s dětmi, které budou potřebné pro bezpečné setrvání dítěte v rodině,
  5. posouzení úrovně spolupráce ústavního zařízení, OSPOD a rodiny, resp. dítěte (tj. úroveň případové práce).

Revizi strukturovaných vyhodnocení a IPOD provedou pracovníci OSPOD, kteří budou za tímto účelem v rámci projektu cíleně proškoleni. Pro účely školení bude odborným garantem a metodickými pracovníky KA2 ve spolupráci s koncepčním oddělením MPSV (Oddělení ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče) předem vytvořena metodika strukturovaného vyhodnocování a IPOD specificky zaměřená na téma ústavní výchovy. Tato metodika bude revidována v závěru projektu na základě poznatků z provedené plošné revize strukturovaného vyhodnocování a IPOD, a bude distribuována všem pracovníkům OSPOD a ústavních zařízení za účelem osvojení jednotného přístupu k vyhodnocování a IPOD dětí, které nebudou zahrnuty do projektu a též pro děti, u nichž je nařízení ústavní výchovy teprve zvažováno. Revizi bude podrobeno celkem 5 350 strukturovaných vyhodnocení a IPOD. Vyhodnocení a IPOD budou vybrána rovnoměrně dle struktury jednotlivých krajů a ORP tak, aby byly vždy zastoupeny děti ze všech typů ústavních zařízení, v nichž jsou děti z evidence daného OSPOD umístěny, dále aby se jednalo o děti různého věku, pohlaví a děti, u nichž byly identifikovány různé potřeby.

Výstupy KA2:

  • Nastavení modelového postupu přehodnocení potřeb dětí v ústavní péči s cílem optimalizace využití institutu ústavní péče
  • Nastavení modelu cíleného přehodnocení situace dětí mladších 7 let
  • Nastavení optimální sítě služeb pro rodiny s dětmi s rizikem nebo anamnézou umístění do ústavní péče (v návaznosti na aktivitu síťování služeb aktuálního IP MPSV)

KA 03: Systematické návštěvy ústavních zařízení

Cílem KA3 je provést cílené vyhodnocení potřeb dětí umístěných v ústavní péči, a to formou osobních návštěv těchto dětí. V rámci klíčové aktivity (dále „KA“) budou zmapovány potřeby dětí v minimálně 260 ústavních zařízení všech typů (z celkového počtu 370), tj. budou zahrnuta zařízení spadající do rezortu MPSV (domovy pro osoby se zdravotním postižením, v nichž jsou umístěny děti mladší 18 let, a dále zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, která jsou pobytovými zařízeními, přestože se nejedná o ústavy), rezortu MŠMT (diagnostické ústavy, dětské domovy, dětské domovy se školou, výchovné ústavy) a rezortu MZ (dětská centra, dětské domovy pro děti do tří let).

Hlavním cílem KA3 bude:

  1. celkové zhodnocení míry naplnění potřeb dětí v ústavní výchově,
  2. vytvoření modelu rozsahu a obsahu služeb pro děti, resp. rodiny v případě, že by se děti navrátily do péče rodičů, případně byly umístěny do náhradních rodin (tato část výstupů bude doplňovat poznatky získané v KA2 ve stejné oblasti),
  3. vyhodnocení podmínek naplnění potřeb dětí v jednotlivých typech zařízení.

Výstupy KA3:

  • zmapování potřeb dětí v ústavní péči

KA 04: Evaluace

Cílem KA4 je evaluace projektu, která bude zajištěna prostřednictvím veřejné zakázky. Bude vyhotovena evaluační studie, jejímž cílem bude hodnocení procesu realizace aktivit projektu a vyhodnocení předpokládaných a dosažených cílů projektových aktivit. Specificky se evaluace zaměří na klíčovou aktivitu 2.

Výstupy KA4:

  • Evaluační studie

KA 05: Řízení a administrace projektu

Cílem KA5 je zajistit administraci a řízení projektu, včetně organizačního zajištění a osvětových aktivit. V rámci této aktivity se budou realizovat činnosti související s řízením projektu dle pravidel OPZ a interních pravidel MPSV od administrativních činností souvisejících s řízením projektu, organizačního monitoringu, řízení změn, řízení rizik apod. až po finanční řízení projektu.

Výstupy KA5:

  • zprávy o realizaci projektu, žádosti o platbu, předkládané v pravidelných intervalech na Řídící orgán OPZ,
  • dokumentace k VZ,
  • zápisy z porad realizačního týmu,
  • zápisy z porad jednotlivých věcných koordinátorů s odbornými experty apod.,
  • samostatná příloha časopisu "Sociální práce" věnovaná plně projektu – 2 edice
  • 4 odborné články v odborných periodikách

Kontaktní osoba projektu:
Mgr. Kristýna Jůzová Kotalová
vedoucí oddělení transformace služeb pro rodiny a děti
Ministerstvo práce a sociálních věcí
e-mail: kristyna.kotalova@mpsv.cz
tel.: 221 922 255
Web o systémových projektech MPSV v oblasti systému péče pro ohrožené děti:
www.pravonadetstvi.cz
 

Poslední aktualizace: 2. 12. 2019