Odborné fórum: Výzvy a efektivita koordinace a case managementu z pohledu cílových skupin

V Grand hotelu Prague Towers Praze se dne 29. dubna uskutečnil třetí ročník odborného fóra projektu Koordinace sociální ochrany v praxi na téma Výzvy a efektivita koordinace a case managementu z pohledu cílových skupin. Jak již napovídá název této akce, ústřední témata programu se věnovala využití metody case managementu a koordinace z pohledu jednotlivých cílových skupin. Konkrétní příspěvky řečníků se věnovaly aktuální praxi v České republice.

Funkční koordinace pomoci dokáže občanům ČR doručit včasnou a adekvátní pomoc v nepříznivých životních situacích, s nimiž se potýkají. Pro systém sociální ochrany přináší časové, a nakonec i finanční úspory a pomáhá odstraňovat duplicity. Ty často vedou k časovým průtahům a ovlivňují rychlost, s jakou zajištění pomoci skutečně pocítí samotný občan. Vystupující odborníci zdůraznili, že bez dobře koordinovaného přístupu často dochází k situacím, kdy podpora není dostatečná nebo je neefektivní. Díky case managementu mohou klienti získat komplexní a smysluplnou pomoc, která přesně odpovídá jejích potřebám a je dostupná v jejich přirozeném prostředí.

Úvodním slovem zahájil celou akci vedoucí oddělení koncepce sociální práce, sociálního bydlení a řešení bezdomovectví Mgr. Štefan Lukáč, MBA, který přivítal účastníky akce a zároveň definoval metodické vedení výkonu koordinace z pohledu MPSV.

Následoval příspěvek popisující průběh pilotáže projektu Koordinace sociální ochrany v praxi, který prezentovali Mgr. Světluše Kotrčová MBA – odborná pracovnice odpovědná za průběh pilotáže a Mgr. et Mgr. Jaroslava Šibravová – odborná garantka projektu.

Dále byly prezentovány předběžné výsledky evaluace projektu Podpora implementace koordinovaného přístupu v obcích, s kterými seznámily účastníky Mgr. et Mgr. Alena Znamenáčková a Ing. Linda Maršíková. Inspirativní příspěvek na téma dialogu, střetání a otevřenosti jako základů důvěry a celkové filozofické ukotvení case managementu přednesla Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc.

Další část fóra byla věnována především konkrétním poznatkům z praxe. Diskutovalo se například o pracovní rehabilitaci v rámci ucelené rehabilitace od přednášejícího Mgr. Petra Džambasova a využití koordinovaného přístupu při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny od Mgr. Viktora Rumpíka, Ph.D.

Přednášející PhDr. Kateřina Broža a Mgr. Martin Dytrych přispěli tématem Finanční modely, náklady a úspory – kdy se sociální práce vyplácí? Mezi další řečníky jsme přivítali Mgr. Martinu Kopplovou a Ing. Terezu Svačinovou, Ph.D. s tématem Koordinace v podpoře ohrožených dětí na úrovni ORP a case managementu při školách.

V odpoledním bloku jsme se zabývali tématy, aspekty spolupráce s dlouhodobě pečující rodinou - Case management a práce multidisciplinárního týmu v Alfa Human Service, z.s. od přednášející Mgr. Martiny Chmelové  a Case management na onkologii v Olomouci od ambasadorky onkologických pacientů Věry Zukalové.

V závěru fóra se odborníci věnovali možnostem i limitům case managementu při práci s lidmi bez domova od přednášející Mgr. Dany Nedělníkové, Ph.D.

Poslední dva příspěvky byly předneseny od lektorů z organizace Sananim z.ú., kteří se věnovali tématům Nízkoprahový case management aneb za klientem s čipem a s medikací do stanu a Efektivita case managementu v adiktologických službách. Těmito příspěvky nás provedli Bc. Radek Jurnikl; Bc. Roman Šlachta a Mgr. Ondřej Jedlička. Fórum bylo zakončeno shrnutím hlavních témat, podnětů k další spolupráci a síťováním mezi účastníky.

Více informací o projektu naleznete na Facebooku Buďme profi a Instagramu @budme_profi.

Akce je realizována v rámci projektu Koordinace sociální ochrany v praxi – reg. číslo: CZ.03.02.02/00/22_004/0001320.