MPSV zve různé instituce i občany k veřejné konzultaci budoucího programu politiky stárnutí

Demografická změna a zejména stárnutí populace se znovu dostává do popředí zájmu. MPSV se této problematice dlouhodobě věnuje ve své strategické a koordinační činnosti, ale i v řadě praktických ohledů. Do portfolia jeho činností patří například sociální služby, důchodová politika a politika zaměstnanosti podporující využívání potenciálu starších osob, podpora neformálních pečujících nebo prevence sociálního vyloučení nebo společenské izolace, boj proti ageismu a diskriminaci z důvodu věku, jakož i podpora age managementu.

V oblasti přípravy populace na demografickou změnu je MPSV garantem Strategického rámce přípravy na stárnutí společnosti na období 2021-2025 a z něj vyplývajícího Akčního plánu na období 2023-2025. Nyní nastává čas přípravy nové politiky pro podporu stárnoucích společností na národní i mezinárodní úrovni. Nově bude tento program tvořen takzvaným participativním procesem za pomoci veřejné konzultace. MPSV tak testuje dobrou praxi využívanou například orgány Evropské unie nebo lidskoprávními institucemi Organizace spojených národů.

MPSV proto zve ke spolupráci různé partnery mezi kraji, obcemi, neziskovými organizacemi, akademickou sférou a seniorskými organizacemi, ale i samotnými občany a seniory. Vítány jsou příspěvky nejen organizací, které přímo pracují se seniorskou tematikou, ale i všech dalších aktérů, kteří se nějak dotýkají otázky demografické změny, také mimo sociální a zdravotní oblast.

Tento přístup umožní všem zainteresovaným jednotlivcům a skupinám přinést k pozornosti důležitá témata, kterým by se měla připravovaná strategie stárnutí 2026+ věnovat, včetně oblastí jako jsou například bezpečí, prevence osamělosti, design, architektura, služby, dovednosti, důsledky používání digitalizace a AI jak při práci, tak v soukromém životě, právní oblast, především však nutnost změny myšlení a pohledu na stárnutí na všech úrovních.

Konzultace probíhá formou tohoto online formuláře, který vznikl na základě zadání Stálé pracovní skupiny pro stárnutí Evropské hospodářské komise OSN (SWGA UNECE) a je založena na pěti otázkách, které směřují na identifikaci největších společenských výzev relevantních pro různé společenské skupiny a návrhům jejich řešení. Odpovědi by měly být směřovány především na budoucnost a její výzvy, navržena mohou být jak obecná, tak dílčí témata nebo problémy k řešení.

Návrhy mohou být zasílány skrze formulář do 30. května.

Na zpracování došlých informací se podílí Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v.v.i. RILSA. Případné informace lze získat také na emailu: konzultace@rilsa.cz.

Galerie