Poradenství a služby úřadu práce

Občané EU a jejich rodinní příslušníci

Potřebuji poradit s hledáním zaměstnání, jak mi pomůže úřad práce?

Úřad práce vám může bezplatně pomoci při hledání zaměstnání, a to i v případě, že práci v současnosti máte. Co pro to udělat? Stát se uchazečem o zaměstnání, nebo zájemcem o zaměstnání. Úřad práce poskytuje poradenství také zaměstnavatelům, a to tak, že pro ně vybírá vhodné zaměstnance. Veškeré služby jsou poskytované bezplatně.

Kam se mám obrátit?

Na místně příslušné pracoviště úřadu práce podle vašeho bydliště.Cizincům poskytují poradenství na pobočkách ÚP po celé ČR noví specialisté.
Specialisté vám:

  • vysvětlí, co potřebujete vědět při hledání práce, pomohou
    s vyhledáváním volných míst v ČR,
  • poskytnou kariérové poradenství,
  • poradí, co udělat, aby bylo vaše vzdělání uznáno v ČR a jak můžete pracovat ve svém oboru,
  • pomohou se psaním životopisu a přípravou na pracovní pohovor,
  • nabídnou rekvalifikační kurzy proplácené Úřadem práce ČR,
  • nabídnou kurzy českého jazyka proplácené Úřadem práce ČR,
  • poradí v obtížných situacích,
  • v případě potřeby zajistí bezplatné tlumočení.

Kontakty na Specialisty

Chci se rekvalifikovat, jak mi pomůže úřad práce?

Rekvalifikace

Potřebujete si zvýšit nebo zdokonalit svou kvalifikaci nebo najít jinou práci?
V hledání nového zaměstnání nebo k udržení stávajícího vám může pomoci rekvalifikační kurz. S výběrem a žádostí o zaplacení rekvalifikačního kurzu se můžete obrátit na úřad práce.Podrobné podmínky, způsoby rekvalifikace a nabídku rekvalifikačních kurzů najdete na stránkách MPSV Jsemvkurzu.

Kam se obrátit?

O poskytnutí rekvalifikace rozhoduje místně příslušné pracoviště krajské pobočky úřadu práce podle pobytu uchazeče o zaměstnání nebo zájemce
o zaměstnání
. Na zařazení do rekvalifikačního kurzu však není právní nárok. Do rekvalifikačních kurzů může být zájemce o zaměstnání zařazený v případě, kdy je tato rekvalifikace nutná pro jeho další uplatnění na trhu práce.

Potřebuji ke své práci nostrifikovat diplom, jak mám postupovat?

Pokud jste získal vzdělání v zahraničí a chcete v ČR pracovat, a přitom vaše vzdělání využít, je možné, že budete muset předložit nostrifikovaný diplom.

Nostrifikace

Nostrifikace je uznání vzdělání získaného v zahraničí. Nostrifikace dokladů může být vyžadovaná například při vyřizování zaměstnanecké karty, modré karty nebo povolení k zaměstnání.

Jedná-li se o uznávání vzdělání za účelem dalšího studia, hovoříme o uznávání akademického vzdělání. Pokud se uznávání týká posouzení odborné kvalifikace nutné k výkonu profese, hovoříme o uznávání odborné kvalifikace.

Podrobné informace a postup nostrifikace najdete na stránkách MŠMT ČR Uznávání kvalifikací a vzdělání v EU

Potřebujete při jednání s úřadem práce tlumočníka?

V řízení před úřadem práce se vždy jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce. Je možné rovněž jednat a písemnosti předkládat i v jazyce slovenském. Veškeré písemnosti vyhotovené v cizím jazyce musí být předložené v originálním znění a současně v úředně ověřeném překladu do jazyka českého, pokud vám úřad práce nesdělí, že takový překlad nevyžaduje.

Pokud nemluvíte česky, máte právo na tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků, kterého si můžete sehnat na své náklady. Příslušný místní úřad práce vám může pomoci s žádostí o pomoc při hledání tlumočníka. Úřad práce bude fakticky ve většině případů akceptovat jako tlumočníka nejen tlumočníky zapsané v seznamu tlumočníků, ale i komunitní tlumočníky, interkulturní pracovníky nebo kohokoliv schopného pro vás tlumočit. (Více informací a kontakty na tlumočníky najdete zde).