Pro rodiče

Dětská skupina (DS) je služba péče o dítě na nekomerční bázi.  Jedná se o pravidelnou péči o dítě od 6 měsíců věku do zahájení povinné školní docházky, která je poskytována mimo obydlí dítěte, ve skupině dětí (maximální kapacita 24 dětí), kvalifikovanou pečující osobou. Služba je zaměřena na zajištění potřeb dítěte, jeho výchovu a rozvoj schopností, kulturních, hygienických a sociálních návyků.

Sousedská dětská skupina (SDS) je typ dětské skupiny s maximální kapacitou 4 dětí, včetně dětí poskytovatele. Služba může být poskytována v obydlí poskytovatele, který je sám pečující osobou, nebo v jiných vhodných prostorách. Pokud není v zákoně výslovně uvedena zvláštní úprava, vztahuje se úprava pro dětské skupiny také na sousedské dětské skupiny.

Jaký je rozdíl mezi DS a SDS

Základní rozdíl mezi DS a SDS spočívá v typu prostor, ve kterých jsou služby poskytovány, a v maximální kapacitě služby. V sousedské dětské skupině jsou předpokládány méně formální vztahy mezi poskytovatelem a rodičem, rodič si vybírá konkrétní službu podle jejího nastavení.

Prostory: DS je provozována v prostorách, které splňují hygienické požadavky na prostory a provoz a které během provozní doby dětské skupiny mohou být využívány pouze k poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. SDS může být provozována v obydlí poskytovatele, ale i v jiných vhodných prostorách. Není zde státní zdravotní dozor, rodič se zajímá o to, jak je služba poskytována, má právo vstoupit do prostor v provozní době, avšak vždy s ohledem na potřeby dětí. Úřad práce prověří prostorové a provozní podmínky, zejména z hlediska bezpečnosti.

Kapacita: Kapacita DS může být až 24 dětí, kapacita SDS je omezena na maximálně čtyři děti, včetně vlastních dětí poskytovatele. Kapacita konkrétní skupiny je uvedena v evidenci dětí.

Detailní výčet rozdílů naleznete v přiloženém dokumentu níže.

Úhrada za službu od rodičů

Na provoz dětských i sousedských dětských skupin může poskytovatel čerpat příspěvek ze státního rozpočtu. Podkladem je uzavřená smlouva s rodičem, doložení vazby na trh práce. Rodič si vybírá službu, podpisem smlouvy projevuje závazek službu v uvedeném rozsahu využívat. Není možné uzavírat smlouvu na stejný čas s více poskytovateli, překážkou je i přijetí k předškolnímu vzdělávání, pokud se nejedná o povinné předškolní vzdělávání individuální formou, nebo není mateřská škola (např. v létě) uzavřena.

Úhrada za službu u rodičů dětí do 3 let věku (s překryvem do 31. srpna po třetích narozeninách) a rodičů dětí v sousedských dětských skupinách nesmí přesáhnout stanovený limit.

Spočítejte si maximální výši úhrady:

Jak vybrat DS nebo SDS

Zákon dává poskytovatelům do určité míry prostor nastavit si dětskou skupinu podle jejich konkrétních možností. Doporučujeme zjistit si předem, co konkrétní dětská skupina nabízí a zda to odpovídá potřebám a požadavkům vás a vašich dětí. Připravili jsme pro vás několik rad, které vám výběr usnadní:

  1. NAJDĚTE DĚTSKOU NEBO SOUSEDSKOU DĚTSKOU SKUPINU VE VAŠEM OKOLÍ
    Přehled dětských a sousedských dětských skupin ve vašem okolí naleznete v interaktivní mapě níže.
  2. PROSTUDUJTE SI WEBOVÉ STRÁNKY A SOCIÁLNÍ SÍTĚ
    Najděte si co nejvíce dostupných informací o vybrané DS či SDS, sledujte případné ohlasy jiných rodičů. Soustřeďte se na informace o kapacitě, věkové struktuře dětí, provozní době, flexibilitě v docházce a adaptačním období, počtu pečujících osob či o aktivitách a zaměření dětské skupiny.
  3. DOMLUVTE SI OSOBNÍ NÁVŠTĚVU
    Je to příležitost se osobně setkat s personálem, prohlédnout si prostory, zeptat se na vše, co vás zajímá či se poradit. Nepodceňujte ani celkovou atmosféru a prostředí, ve kterém se skupina nachází.
  4. INFORMUJTE SE O ZPŮSOBU STRAVOVÁNÍ
    Zákon nevymezuje způsob stravování, proto má každý poskytovatel jiné podmínky a možnosti. V některých DS se vaří, jinde se jídlo dováží, někde jídlo každý den donášejí rodiče. Pokud není ve smlouvě ujednáno jinak, je poskytovatel povinen zajistit pitný režim (pitnou vodu). Dětem mladším 1 roku zajišťují stravu vždycky rodiče. V SDS zajišťují stravu rodiče, poskytovatel zajišťuje pouze pitný režim (je povinen dát dítěti pitnou vodu, pokud ve smlouvě není jiné ujednání).
  5. VYŽÁDEJTE SI MATERIÁLY K PROSTUDOVÁNÍ
    Seznamte se především s vnitřními pravidly a plánem výchovy a péče. Tyto dokumenty musí mít každá skupina. Vnitřní pravidla určují chod celé skupiny a plánem výchovy a péče se řídí pečující osoby, když připravují program a aktivity pro děti.
  6. PŘEČTETE SI SMLOUVU O POSKYTOVÁNÍ PÉČE
    Seznamte se s obsahem smlouvy, kterou poskytovatel s rodiči vždy musí písemně uzavřít před nástupem dítěte do zařízení. Zjistíte, jaká jsou vaše práva a povinnosti a co bude uzavření smlouvy pro vás znamenat, veškeré nejasnosti konzultujte s poskytovatelem, případně navrhněte pro vás lépe vyhovující úpravu – smlouva je dvoustranný právní akt. Smlouva je podkladem pro nárok na státní příspěvek, uzavřením smlouvy se zavazujete službu využívat, nemůžete rezervovat na stejný čas místo ve více skupinách.
  7. SEZNAMTE SE DETAILNĚ S PODMÍNKAMI V SOUSEDSKÉ DĚTSKÉ SKUPINĚ – SDS
    Abyste mohli službu využívat, nemusíte být přímo sousedé. Zjistěte, kde si budou děti hrát, kde budou jíst, odpočívat, jak vypadá hygienické zařízení a další vybavení, kam budou chodit na procházku. Zjistěte, jestli poskytovatel chová zvíře a jak s ním budou děti v kontaktu. Zeptejte se, jestli v domácnosti poskytovatele žijí další osoby, máte právo se s nimi seznámit. Máte právo se v provozní době přijít podívat, jak vypadá péče o vaše dítě, nesmíte ale rušit ostatní děti.