Bílá stuha - soutěž Vesnice roku

Ministerstvo práce a sociálních věcí se v roce 2025 jako partner a garant ocenění Bílá stuha nově zapojilo do krajského kola 29. ročníku soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova. Ocenění Bílá stuha bude udělovat za práci s mládeží a podporu rodiny vítězným obcím v krajích (s výjimkou hl. m. Prahy).

Garanty ostatních udělovaných stuh v krajském kole soutěže jsou: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – Zlatá stuha za vítězství v krajském kole, Modrá stuha za společenský život a Fialová stuha za inovativní obec; Ministerstvo životního prostředí ČR – Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí a Ministerstvo zemědělství ČR – Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu.

Soutěž má krajské a celostátní kolo – přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole. Do celostátního kola pak postupuje za každý kraj vždy jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha v krajském kole. V celostátním kole je udělováno 1.-3. místo. Vítěz se stává nositelem titulu „Vesnice roku 2025“.

Cílem této soutěže je upozornit širokou veřejnost na význam venkova a snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Prostřednictvím soutěže se má zviditelnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní strategických dokumentů zabývajících se rozvojem obce. Soutěž staví na principech udržitelného rozvoje venkova, které se postupně stávají zásadní a nedílnou součástí rozvoje obcí. Základním soutěžním kritériem je rozvoj účastníka soutěže. Vyhlašovatelem a hlavním organizátorem soutěže pro rok 2025 je Spolek pro obnovu venkova.

Soutěž byla slavnostně vyhlášena dne 26. 2. v Senátu ČR. Do soutěže se mohou přihlásit všechny obce, tedy i města a městyse, s maximálně 7 500 obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, a to do 30. dubna 2025 podáním řádně vyplněné přihlášky dostupné na webových stránkách soutěže na adrese: Vesnice roku.Tam lze také nalézt podrobné podmínky soutěže.

Hodnocení přihlášených obcí budou v krajském kole provádět krajské hodnotitelské komise, v nichž bude mít MPSV svého zástupce. Hodnocení bude zahrnovat vyhodnocení vyplněné přihlášky do soutěže, zhodnocení obce na základě plnění stanovených kritérií a prohlídky obce a její prezentace včetně posouzení celkového dojmu z obce. Kritéria hodnocení pro udělení Bílé stuhy v krajském kole budou nastavena v rámci dvou hodnotících okruhů: Vzdělávání, kultura a sport a Rodinný, komunitní život a péče. Soutěž zohledňuje rozdíly mezi regiony České republiky, velikostmi obcí, jejich polohu a k tomu přiměřené míry jejich vybavenosti.

Obce oceněné Bílou stuhou prokážou zapojení dětí a mládeže, i samotných rodin a seniorů do života obce a zájem o soudržnost, potřeby a funkčnost rodin. Oceňovány budou prorodinné a proseniorské aktivity, výchova mladé generace místními spolky, práce s dětmi, seniory a rodinou a vytváření podmínek pro aktivní a smysluplné trávení jejich volného času. Za významný přínos je považován trvalý zájem rodin o život a rozvoj obce, mezigenerační setkávání a zkvalitňování rodinných a sousedských vztahů všech věkových skupin. Oceněná obec sama nebo ve spolupráci s dalšími subjekty zajišťuje dle potřeb svých obyvatel dostupné služby pro rodiny, zejména služby péče o děti, služby sociální prevence a sociální péče a napomáhá tak ke slučitelnosti pracovního a rodinného života a autonomii rodin. Zvyšuje také informovanost rodin v obci o opatřeních a aktivitách rodinné a proseniorské politiky. Zároveň tím, že podporuje rodinný a komunitní život, napomáhá k posilování vztahu ke své komunitě a udržení obyvatel (zejména v odlehlých venkovských obcích) a vytváří příznivé prostředí pro život rodin v obci.

Slavnostní vyhlášení krajského kola soutěže proběhne v červenci a srpnu 2025 v jednotlivých krajích. Obce oceněné Bílou stuhou (obdobně jako u ostatních stuh) získají od MPSV neinvestiční dotaci ve výši 800 000,- Kč, která bude čerpána v roce 2026 a bude určena k jejich rozvoji v systematické podpoře rodin a seniorů.