MPSV se ohrazuje vůči kritice, která se v posledních dnech objevila na sociálních sítích, podle níž jsou obce ze strany ministerstva vystaveny schválnostem při hodnocení žádostí a dalším nepodloženým tvrzením. MPSV žadatele předem a opakovaně upozorňuje na všech relevantních platformách, že realizace projektů NPO má jasné časové lhůty, které má každý žadatel znát. Když tedy podává žádost, je mu známo, že doba hodnocení může trvat třeba až 7 měsíců. Zástupci obcí tuto informaci mají ještě před podáním žádosti, takže s ní v rámci času na realizaci mohou předem počítat. Obcím navíc poskytujeme konzultační a metodickou podporu tak, aby vyřízení žádostí bylo co nejrychlejší pro obě strany. Celá řada obcí již má své projekty hotové a nové dětské skupiny provozuje.
„Považuji za mimořádně nevhodné, aby se politici ve veřejném prostoru nevybíravým způsobem častovali různými nadávkami a obviňovali se bezdůvodně ze lži. Všichni zástupci obcí o výše zmiňovaných lhůtách věděli, seznámili se s nimi předem a podáním žádosti je akceptovali. Po celou dobu, kdy byly výzvy z NPO na budování kapacit dětských skupin vypsány, s žadateli intenzivně komunikujeme, zasíláme jim zprávy o stavu jejich projektu, vyřizujeme tisíce jejich individuálních dotazů, pořádáme otevřené webináře, kterých se starostové mohou účastnit a ptát se. Letos jsem se jich zúčastnil také. Bohužel pan starosta Hlavatý této možnosti nevyužil, protože očividně místo konstruktivní práce preferuje nadávky na sociálních sítích,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Všichni dobří starostové sledují dění kolem sebe. O povinnosti obcí kompenzovat rodinám dětí neumístění potomka do předškolního zařízení dlouhodobě věděli předem, protože se o ní hovoří už dva roky. Mimochodem – školský zákon tuto podmínku pro obce a města zakotvuje již přes 20 let. Ti, kdo měli vážný zájem na tom, aby bylo v jeho obci dobře postaráno o děti, podali žádosti včas, protože si snadno uměli spočítat, že podat žádost na konci prosince 2024 je staví do nepřiměřeného časového stresu,“ zdůraznil ministr Jurečka. Je nutné připomenout, že první výzva byla vyhlášena už v březnu 2022. Pan starosta Hlavatý podal svou žádost až těsně před koncem roku 2024.
Obce rozhýbala až povinnost kompenzací rodičům
Za rok a půl od vyhlášení první výzvy obce přihlásily pouze jednotky projektů. Zlom nastal teprve poté, co k již platné povinnosti pro obce zajistit pro děti místo v předškolním zařízení, přibyla i povinnost kompenzovat část nákladů rodičům, kterým obec takové místo nezajistí.
Řada žádostí bohužel není kvalitně zpracovaná
Ke zpoždění v hodnocení projektů dochází především z důvodu nepřesností v některých žádostech. Řada z nich byla očividně připravena narychlo a obsahuje závažné nedostatky, které je nutné ve spolupráci se žadateli odstranit. „Naším cílem je, aby bylo co nejvíce projektů úspěšně realizováno a nové dětské skupiny skutečně vznikly. Tím, že trváme na formální správnosti žádostí, chráníme především samotné obce, které tak budou mít vše v pořádku a nedostanou se do situace, kdy budou muset kvůli formálnímu pochybění celou dotaci vracet. Proto jsme se žadateli v intenzivní komunikaci a snažíme se jim co nejvíce pomoci s doplněním podkladů. Každou žádost posuzujeme individuálně s ohledem na její úplnost a kvalitu, současně děláme vše pro to, aby hodnocení probíhalo co nejrychleji,“ dodal ministr Jurečka.
Výsledky obce dostávají postupně podle toho, jak budou jednotlivé žádosti vyhodnoceny. Seznam již schválených projektů je transparentně zveřejněn zde.
Jaké jsou lhůty při posuzování žádostí podle pravidel výzvy?
Lhůty týkající se hodnocení jsou uvedeny v Obecných pravidlech pro žadatele a příjemce. Platí, že do 50 pracovních dní od podání projektu by měla být ukončena Kontrola přijatelnosti a formálních náležitostí projektu. Na věcné hodnocení běží lhůta 25 dní, 35 dní je na jednání výběrové komise a administraci ukončení procesu hodnocení. Celkem je to 110 pracovních dní, tedy zhruba 5,5 měsíce. To platí v případě, kdy nedojde k vrácení projektu kvůli odstranění nedostatků. Bohužel ale projekty vykazují vysokou míru chybovosti.
Lhůta hodnocení žádosti se pozastavuje, pokud je projekt špatně zpracovaný. Pak jej posíláme k přepracování či doplnění – běžně se jedná o dalších 10 pracovních dní při každém takovém vrácení. Zde ještě sami žadatelé zpravidla požadují lhůty prodloužit o dalších 5 dní. Bohužel jsou však projekty i opakovaně zpracované nedostatečně, takže musíme vracet často podruhé, což v praxi znamená dalších až 20 resp. 30 pracovních dní (tedy 1,5 měsíce). V podstatě se už jedná o standardní postup, nikoli o výjimku. Dohromady tak proces hodnocení žádosti podle jasně daných podmínek trvá třeba až 7 měsíců.
Právní akt je vydán zpravidla do 1 měsíce od výběru příslušné žádosti o podporu, nebo od splnění případných podmínek podpory, stanovených výzvou nebo uložených výběrovou komisí – záleží, jak je žadatel připraven. Na dodání chybějících dokumentů má až 6 měsíců.