Příspěvek na podporu zaměstnávání OZP
Důležité upozornění:
Pro poskytování příspěvku od 1. čtvrtletí roku 2025 (včetně) dochází ke zvýšení maximální částky příspěvku pro osoby invalidní v I., II. a III. stupni o 1 600 Kč na 17 300 Kč (18 300 Kč včetně paušální částky příspěvku).
1. Životní událost
Zaměstnávám více než 50 % OZP (definice OZP: https://www.uradprace.cz/web/cz/definice-ozp).
Chci příspěvek na zaměstnávání OZP.
2. Způsoby podání
Způsob podání tiskopisů.
3. Obecné informace
Nárok na příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) na chráněném trhu práce (CHTP) vznikne pouze takovému zaměstnavateli, se kterým ÚP ČR uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce dle ustanovení § 78 zákona o zaměstnanosti a který splňuje podmínky stanovené v § 78a – 78 e zákona o zaměstnanosti.
Příspěvkem jsou nahrazovány skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy v měsíční výši 75 % skutečně vynaložených prostředků na mzdy nebo platy na zaměstnance v pracovním poměru, který je OZP, včetně pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění (náklady na mzdu nebo plat). Maximální měsíční částka činí 17 300 Kč na zaměstnance, který má přiznán 1. – 3. stupeň invalidity, a 5 000 Kč měsíčně na zaměstnance, který je osobou zdravotně znevýhodněnou (dále také „OZZ“). Zaměstnavateli také náleží paušální částka 1 000 Kč měsíčně na každou OZP v pracovním poměru. Dále může zaměstnavatel na zaměstnance, který má přiznán 1. – 3. stupeň invalidity, uplatnit nárok na zvýšení příspěvku, nejvíce však o částku představující rozdíl mezi částkou 18 300 Kč a příspěvkem poskytnutým na náklady na mzdu nebo plat měsíčně. Celkem tedy může ÚP ČR zaměstnavateli poskytnout příspěvek až do výše 18 300 Kč měsíčně u osob invalidních a až 6 000 Kč měsíčně u OZZ.
Příspěvek je poskytován čtvrtletně zpětně. K poskytování příspěvku je příslušná krajská pobočka ÚP ČR, v jejímž obvodu má sídlo zaměstnavatel, který je právnickou osobou, nebo v jejímž obvodu má bydliště zaměstnavatel, který je fyzickou osobou. Součástí žádosti o poskytnutí příspěvku je jmenný seznam zaměstnanců se zdravotním postižením a doložení skutečnosti, že zaměstnanci, na které zaměstnavatel příspěvek požaduje, jsou OZP.
Metodický výklad pro zaměstnavatele, týkající se povinného podílu: Chráněný trh práce
4. Vznik nároku
Rozhodnutí o poskytnutí/neposkytnutí příspěvku je vydáno na základě písemné žádosti zaměstnavatele. Základní předpoklady:
- zaměstnavatel splňuje stále podmínky stanovené v § 78 pro uzavření dohody o uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na CHTP,
- zaměstnavatel nemá k poslednímu dni příslušného kalendářního čtvrtletí
- v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky, vedené příslušným finančním nebo celním úřadem,
- nemá nedoplatek na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a
- nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění,
s výjimkou případů, kdy:
- bylo povoleno splácení ve splátkách a zaměstnavatel není v prodlení se splácením splátek nebo bylo povoleno posečkání daně. Za bezdlužného se považuje také zaměstnavatel, který prokáže, že nedoplatky zanikly do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním čtvrtletí, za které o poskytnutí příspěvku žádá, nebo zanikly do 15 pracovních dnů ode dne, kdy se o těchto nedoplatcích od krajské pobočky Úřadu práce dozvěděl, jestliže si údaje o nedoplatcích zjistil Úřad práce sám.
- zaměstnavatel vyplní a doloží seznam zaměstnanců, kteří jsou OZP, na které zaměstnavatel příspěvek požaduje a doloží, že zaměstnanci jsou OZP,
- zaměstnavatel doloží doklad o zřízení účtu u peněžního ústavu.
Ve výjimečných případech hodných zvláštního zřetele může ministr práce a sociálních věcí prominout nedodržení lhůty pro zánik nedoplatků.