Program Povodeň 2024 - Informace pro zaměstnavatele

Program Povodeň 2024 - Informace pro zaměstnavatele

Co je program Povodeň 2024 a k čemu slouží

Rozsáhlé povodně, které zasáhly území České republiky ve dnech následujících po 13. září 2024 zapříčinily či stále zapříčiňují nemožnost zaměstnavatele přidělovat svým zaměstnancům práci ve sjednaném rozsahu. Tím vznikají překážky v práci, za dobu jejichž trvání je zaměstnavatel povinen zaměstnancům vyplatit náhrady mezd v souladu s příslušnými ustanoveními zákoníku práce. Tato povinnost vytváří ekonomický tlak na zaměstnavatele, neboť sám zasažený živelní událostí, není schopen vyvíjet ekonomickou činnost, nicméně je povinován svým zaměstnancům vyplácet náhradu mzdy za dobu, kdy jsou tzv. „doma“ a nepracují.

V souvislosti s povodňovou situací vznikají zejména následující překážky v práci:

  • § 207 písm. a) zákoníku práce, tzv. prostoje. Jde o situace, kdy zaměstnavatel nemůže zaměstnancům přidělit práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami. Nebyl-li zaměstnanec převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.
  • § 207 písm. b) zákoníku práce. Jde o situace, kdy zaměstnavatel není schopen zaměstnanci přidělit práci v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí. Nebyl-li zaměstnanec převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

S cílem poskytnout postiženým zaměstnavatelům nezbytnou podporu, připravilo MPSV na základě ustanovení § 120 zákona o zaměstnanosti Cílený program podpory zaměstnanosti Povodeň 2024 (dále jen „Program“).

Z programu je možné poskytnout zasaženému zaměstnavateli mzdový příspěvek na částečnou kompenzaci mzdových nákladů, které mu vzniknou povinností vyplatit zaměstnancům náhradu mzdy za dobu trvání výše uvedených překážek v práci.

Výše příspěvku

Příspěvek lze poskytnout až do výše 50 % mzdových nákladů zaměstnavatele, nejvýše však do 18 400 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance.

Mzdovým nákladem je náhrada mzdy a z ní odvedené pojistné náležející zaměstnanci za dobu trvání příslušné překážky v práci.

Příslušná překážka v práci

Příslušnou překážkou v práci je překážka v práci podle § 207 písm. a) zákoníku práce nebo podle § 207 písm. b) zákoníku práce. Příspěvek se však neposkytuje za období prvních 5 kalendářních dnů ode dne vzniku první takovéto překážky v práci v provozovně. K vymezení viz blíže příloha č. 1 Dohody o poskytnutí příspěvku. Příspěvek se poskytne za překážky v práci nejdéle do 31. října 2024, tj. jestliže překážky v práci budou přetrvávat i po 1. listopadu 2024 na toto období již příspěvek poskytován nebude.

Zaměstnavatel je povinen doložit příčinnou souvislost mezi vznikem příslušné překážky v práci a povodní, a to:

  1. V případě přímého zasažení povodní, kdy vznikají překážky v práci podle § 207 písm. b) zákoníku práce prostřednictvím dokladů prokazujících ohlášení pojistné události nebo potvrzením od místní samosprávy, případně jiným obdobným dokladem (doporučujeme kontaktovat místně příslušné pracoviště ÚP ČR)
  2. V případě nepřímého zasažení zaměstnavatele, tj. v případě kdy vznikly překážky v práci podle § 207 písm. a) zákoníku práce z důvodu přerušení dodávek energií nebo vody nebo z důvodu přerušení dodávek jiných vstupních komodit či výrobků:
    • doklady od distributorů prokazujícími přerušení dodávek nebo
    • doklady prokazujícími nedodání zasmluvněných dodávek (smlouvy, objednávky, faktury) v kombinaci s prokázáním, že dodavatel byl sám zasažen povodní. Pokud sám dodavatel byl zasažen povodní a žádá o poskytnutí příspěvku, ověří si tuto skutečnost Úřad práce sám.

Kdo může o příspěvek žádat

O příspěvek může žádat jakýkoliv zaměstnavatel zasažený přímo nebo nepřímo povodněmi, který má sídlo nebo provozovnu v některém z krajů České republiky s výjimkou krajů: Karlovarského, Plzeňského, Středočeského a hl. města Prahy.

O příspěvek nemohou žádat

  • zaměstnavatelé v platové sféře, tj. zaměstnavatelé uvedení v § 109 odst. 3 zákoníku práce;
  • zaměstnavatelé, kteří mají dluh vůči veřejným rozpočtům, tj. dluh na zdravotním a sociálním pojištění a vůči finanční správě

Kam podat žádost

Žádost se podává na místně příslušné pracoviště Úřadu práce České republiky, přičemž místně příslušným je pracoviště, v jehož správním obvodu se nachází příslušná (zasažená) provozovna nebo zasažené sídlo

Příspěvek je veřejnou podporou, poskytován je v režimu podpory malého rozsahu (de minimis).

Otázky a odpovědi

Menu