Jednorázový příspěvek na dítě

Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě

Tato stránka vám poskytne veškeré informace o tom, jak o Jednorázový příspěvek na pomoc rodinám s dětmi požádat a komu je určen.

Inflaci a růst životních nákladů v současné situaci asi pociťuje každý. Jednou z nejzranitelnějších skupin jsou právě domácnosti, ve kterých žijí děti.

Naším cílem je pomoci co největšímu počtu z nich, proto rodinám se středními a nízkými příjmy vyplácíme od srpna 2022 jednorázový příspěvek 5 000 Kč na každé dítě.

1,1 milionu domácností má nárok na jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě

 

Nárok na příspěvek mají děti narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022.

Pokud se vám narodilo dítě ještě do konce roku 2022, můžete o příspěvek požádat až do 1. 7. 2023.

Příjmy domácnosti nemusíte dokládat, jen potvrdíte, že v roce 2021 nepřesáhly milion. Ověříme si to sami.

Příspěvek vám pomůže s rostoucími náklady. Využít jej můžete třeba na kroužky pro děti.

 

Požádat o příspěvek

 

CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

Můžete hned navštívit klientský portál MPSV, kde o příspěvek jednoduše požádáte. Nebo si nejdřív pusťte video, kde vám vysvětlíme to nejdůležitější.

 

 

JAK ZÍSKAT PŘÍSPĚVEK

Nepobírám přídavek na dítě

Podat žádost je možné v klientském portálu MPSV Jenda. Budete potřebovat elektronickou identitu občana (bank ID, NIA ID, moje ID apod.) Druhou možností je přijít osobně na vybrané pracoviště Czech POINT (na krajském, městském nebo obecním úřadu). Nezáleží na tom, zda jste zaměstnáni nebo na mateřské či rodičovské, případně bez práce nebo podnikáte. Příspěvek je určen pro všechny děti do 18 let, které žijí v rodině, jejíž příjem v roce 2021 nepřesáhl 1 000 000 Kč hrubého. O příspěvek mohou žádat rodiče, adoptivní rodiče nebo pěstouni dítěte.

Pobírám přídavek na dítě

Pokud jste v červenci 2022 pobírali PŘÍDAVEK NA DÍTĚ, které nedosáhlo před 2. srpnem dospělosti, pak jste tento jednorázový příspěvek 5000 Kč dostali automaticky a není třeba musíte o nic žádat.

Tyto platby již byly vyplaceny.

 

CO VÁS NEJČASTĚJI ZAJÍMÁ

Připravili jsme pro vás seznam nejčastěji kladených dotazů a odpovědí na ně. Najdete ho zde.

V případě problémů či nejasností vám pomůžeme na čísle 950 194 444 v pracovní době. Můžete se v pracovní době obrátit také na call centrum Úřadu práce: 800 77 99 00 nebo vyplňte tento formulář a pracovníci help-desku se Vám ozvou.

Pokud z nějakého důvodu budete muset pověřit někoho ze svých blízkých tím, aby o příspěvek na Czech POINTu zažádal za Vás, pak se dotyčný musí prokázat zplnomocněním. Vzor plné moci, kterou už nemusíte úředně ověřovat, si můžete stáhnout ZDE.

Ať již budete o jednorázový příspěvek žádat osobně nebo online, nezapomeňte si připravit rodné číslo dítěte (pro které žádáte) a partnera, s nímž žijete ve společné domácnosti. Tyto údaje společně se jménem poslouží k jejich identifikaci.

 

JAK SE PROKÁŽU

Abychom mohli vaši žádost zpracovat online a ušetřit vám cestu na úřad, musíme si být jisti tím, kdo žádost podal. Proto je pro vstup do našeho formuláře nutné přihlášení prostřednictvím Identity občana. Skutečně jen tak vám můžeme ušetřit cestu na úřad.

V rámci Identity občana můžete využít Mobilní klíč eGovernmentu. Do vašeho mobilu si jednoduše stáhnete aplikaci a následně si na kterémkoli Czech POINTu aktivujete možnost přihlášení. Během pár minut tak získáte jednoduchý způsob přihlašování. Vše je přehledně vysvětleno v tomto videu, případně v tomto návodu.

Dalším způsobem v rámci Identity občana je BankID. Bankovní identitu má v České republice přes 5.000.000 lidí (jen o tom spousta z nich neví), pravděpodobně ji tak budete mít i vy. Pomocí přihlašovacích údajů do vašeho internetového bankovnictví se jednoduše přihlásíte. Pokud potřebujete více informací ohledně BankID, najdete je na bankid.cz.

Jde o identifikační prostředek s dvoufaktorovým způsobem ověření. Vlastník NIA ID zadává na přihlašovací obrazovce k online službám jméno a heslo. Následně mu na jeho mobilní telefon přijde SMS s kódem, který je potřeba zadat do počítače. Tím dojde k přihlášení k dané službě.
Více informací na informační stránce o NIA ID, kde najdete přesný popis jak NIA ID vytvořit a aktivovat.
Tento způsob přihlašování je vhodný pro klienty, kteří nevlastní chytrý telefon.

Více informací ke zřízení Identity občana

Požádat o příspěvek

Poslední aktualizace: 8. 2. 2023

Menu