Inovativní projekt sousedských dětských skupin

Logo EU

SYSTÉMOVÁ ZMĚNA V OBLASTI SLADĚNÍ RODINNÉHO A PRACOVNÍHO ŽIVOTA PROSTŘEDNICTVÍM INOVATIVNÍHO KONCEPTU SOUSEDSKÝCH DĚTSKÝCH SKUPIN

Inovativní projekt sousedských dětských skupin reaguje na nedostatečnou kapacitu dostupných služeb péče o předškolní děti v ČR.

Rodiče se již dlouhodobě potýkají s problémem nedostatečné nabídky kvalitních, místně a finančně dostupných služeb péče o děti v předškolním věku, což vede k obtížnému sladění pracovního a rodinného života a jako důsledek ztěžuje jejich zpětné zapojení na trh práce. Z těchto důvodů se projekt bude snažit zjistit, jaké potřeby mají rodiče a pečující osoby a jakým případným bariérám při slaďování čelí.

Projekt se inspiruje zahraniční praxí sousedských dětských skupin, které můžeme najít například v Německu či Rakousku (Tagesmutter/Tagesvater).

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákona o dětských skupinách, která obsahuje i nový typ dětské skupiny – sousedská dětská skupina. Na základě již funkčního modelu v zahraničí chce ministerstvo prostřednictvím inovativního projektu vyzkoušet a otestovat, jestli i v ČR bude o tuto novou službu zájem, a zda se jedná o efektivní nástroj.

Projekt přináší i určité změny. Pro rodiče s předškolními dětmi představuje novou možnost přívětivé služby ve skupině s rodinným prostředím a umožňuje sladění rodinného a pracovního života. MPSV, v úzké spolupráci z krajem Vysočina a Účadem práce ČR, si bude moci ověřit v praxi nastavení koordinace a zapojení do podpory sousedských dětských skupin a získá tím cenné informace o potřebách rodičů či pečujících. MPSV tak bude mít možnost na základě získaných dat připravovat potřebné legislativní změny, včetně nastavení financování.

Hlavním cílem projektu, jehož výhradním partnerem je kraj Vysočina, je pilotování nové služby péče o děti tzv. sousedské dětské skupiny.

Aktivity projektu:

  • Rozhovory se zapojenými aktéry – potencionální pečující, rodiče, zástupci krajů, zástupci Úřadu práce ČR
  • Příprava metodiky pro poskytovatele sousedských dětských skupin a úředníky
  • Příprava e-learningové podpory pro poskytovatele služby péče o děti
  • Odborné konzultace

Co je za námi

Přípravná fáze

  • Projekt má za sebou intenzivní přípravnou část. Během inkubační fáze se projekt zaměřoval na analýzu prostředí. Cílem terénního výzkumu bylo zjistit hlavní motivace rodičů při zavádění sousedských dětských skupin a nastavení parametrů sousedských dětských skupin vzhledem k očekávání potencionálních zřizovatelů sousedských dětských skupin.
  • Od druhé poloviny září 2023 proběhlo celkem 29 hloubkových rozhovorů. Mezi respondenty patřili zájemci z kulatého stolu na KÚ Vysočina (zástupci ORP, potencionální pečující a rodiče) a zájemci z řad široké veřejnosti, kteří byli osloveni pomocí kontaktů zájemců kulatého stolu (metoda snowball) nebo sami kontaktovali MPSV s ochotou se zapojit do projektu. Realizační tým provedl 4 rozhovory se zástupci ORP. U rozhovorů s potencionálními pečujícími jsme zjišťovali motivace zájemců se zapojit do sousedských dětských skupin, jaké bariéry vnímají při poskytování péče a celkové naladění na projekt. V neposlední řadě probíhaly rozhovory s rodiči, kteří měli zájem v budoucnu využívat služby péče o děti v sousedských dětských skupinách. Součástí rozhovorů byly i místy děti, které by v budoucnu službu využívaly.
  • Projekt nastavil průběh pilotáže, včetně zapojení dalších aktérů (zejména kraj Vysočina a Úřad práce ČR). 

Kde jsme teď

  • Projekt se momentálně nachází ve v první fázi pilotáže (tzv. onboarding). Zde musíme zdůraznit, že v rámci pilotáže projektu nedochází ke přímému testování sousedských dětských skupin, jak je navrhováno v novele zákona o dětských skupinách, ale jedná se o výzkumnou činnost, při které testujeme modely péče o děti v předškolním věku na základě novelou o dětských skupinách definovaném rámci.  

Co nás čeká

  • Během následujících měsíců budeme spolu s účastníky pilotáže realizovat tzv. onboarding (tzv. přípravná fáze, kdy si účastníci otestují administrační proces, který se váže ke zřizování sousedské dětské skupiny). Během této fáze pilotáže je zapojeným účastníkům rovněž poskytováno mj. i vzdělávání o zaměřené na služby péče o dítě v dětských skupinách (a souvisejících sousedských dětských skupin).
  • V následující fázi během adapatace si účastníci opilotují péči v domácnosti či jiných vhodných prostorách za přítomnosti rodiče.
  • Cílem pilotáže je nejen testování modelů předškolní péče, ale i nastavování spolupráce mezi Úřadem práce ČR, potencionálními pečujícími a rodiči.

 

Projekt Systémová změna v oblasti sladění rodinného a pracovního života prostřednictvím inovativního konceptu sousedských dětských skupin je spolufinancován Evropskou unií.

Poslední aktualizace: 28. 8. 2024