Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Listopad:

Prezident Klaus podepsal tři ze čtyř vládních úsporných zákonů (ČTK)

Klaus podpisem daňové novely souhlasil i se zdaněním vlastního platu. "Postup pana prezidenta respektuji. Nepochybuji o tom, že všechny čtyři zákony vstoupí v platnost," komentoval prezidentův krok ministerský předseda Petr Nečas.

Odbory prezidentův podpis očekávaly a nebyly jím překvapeny. "Nemáme zachovaný stejný systém (odměňování) pro zaměstnance. Bude to náročnější pro kolektivní vyjednávání, aby byly zachovány slušné podmínky odměňování," komentovala podpis místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková. Změny v odměňování zaměstnanců ve státní a veřejné správě jsou součástí podepsaných zákonů a odbory kvůli nim vyhlásily na 8. prosince stávku.

K tomu, aby norma vstoupila v platnost, nemusí být nutně signována hlavou státu. Prezident má několik možností, jak se zákony přijatými parlamentem s výjimkou ústavních naložit. Buď může předlohu vetovat, anebo se k ní nevyjádřit, případně oznámit, že ji nepodepíše ani nevetuje. Když ji vetuje, zastánci zákona potřebují ve sněmovně získat nejméně 101 hlasů, aby ho přehlasovali. Na veto má prezident 15 dní od postoupení zákona, jinak vchází v platnost.

Vláda se úspornými opatřeními snaží zajistit úspory ve státním rozpočtu, aby jeho schodek nepřesáhl 135 miliard korun. Ve sněmovně se je podařilo přijmout jen za použití stavu legislativní nouze, Senát je schválil 12. listopadu. Součástí balíčku v sociální oblasti jsou i změny v odměňování státních zaměstnanců, kvůli kterým vyhlásili odboráři na 8. prosince stávku. Opoziční ČSSD už oznámila, že plánuje podat ústavní stížnost na vyhlášení legislativní nouze. Podobný postup chce zvolit i v případě omezení podpory stavebního spoření, tento zákon však Klaus zatím nepodepsal.

Balíček v sociální oblasti omezuje vyplácení porodného, snižuje příspěvek na péči zdravotně postižených v prvním stupni a mění vyplácení rodičovského příspěvku. Součástí úsporného balíčku je i novela zákoníku práce, která umožňuje vládě, aby stanovila nařízením okruh zaměstnanců, se kterými bude možné sjednat smluvní plat, a to mimo stanovené platové tarify pro platové třídy a platové stupně.

Další změnou, kterou balíček přináší, je úprava ve vyplácení sociálního příplatku, na který budou mít nárok jen rodiny se zdravotně postiženým dítětem či rodičem.

Nemocenská se bude nově vyplácet až od 22. dne nemoci. Do té doby budou zaměstnavatelé platit svým zaměstnancům náhradu mzdy. V současnosti ji vyplácejí pouze do 14. dne nemoci. Novela také upravuje výši nemocenské.

Klausem dnes podepsané daňové změny obsahují například také konec daňového osvobození solárních zdrojů energie. Úprava zároveň prodlouží dobu daňového odepisování solárních panelů na 20 let. Do státního rozpočtu by měla přinést 4,3 miliardy korun a dalším veřejným rozpočtům až 1,3 miliardy korun. Ruší také daňové osvobození malých vodních elektráren do jednoho megawattu a tepelných čerpadel.

Prezident si dnes podepsal také zdanění vlastního platu a paušální náhrady. Bývalým prezidentům bude zdaněna jejich renta a náhrady. Zdaňovat se budou i poslanecké náhrady. Také důchodcům, kteří si ročně přivydělají například podnikáním nebo pronájmy víc než 840.000 korun, se bude zdaňovat důchod. Bývalým vojákům z povolání se podle novely zdaní výsluhy a odbytné. Zrušena bude také daňová sleva pro firmy a podnikatele, kteří zaměstnávají víc než polovinu zdravotně postižených zaměstnanců.

Nově je zaváděna takzvaná povodňová daň, představuje snížení daňové slevy na poplatníka o 1200 korun ročně. Peníze mají sloužit na odstraňování škod po záplavách. Opatření ale bude platit jen příští rok. Novela obsahuje celkem přes 130 různých změn.

Pětiprocentní snížení státního příspěvku politickým stranám a hnutím znamená pro stát úsporu přes 21 milionů korun. Stát nyní vyplácí stranám za 200 poslanců ročně 180 milionů korun, za 81 senátorů pak 72,9 milionu korun. Při posledních volbách do zastupitelstev krajů v roce 2008 bylo zvoleno 675 krajských zastupitelů, Praha má na magistrátu 63 zastupitelů. Částka na jejich výplatu tak činí 184,5 milionu korun. Celkem za rok za mandáty stát vyplácí zhruba 437 milionů korun. Po snížení to bude přibližně 416 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 25.11.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 18:28.