Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Listopad:

Stát letos vyplatil na sociálních dávkách méně než loni (ČTK)

Nejvíce, téměř 20,93 miliardy korun, šlo na rodičovský příspěvek. Dávky na rodičovské dovolené přitom zaznamenaly meziročně pokles o 605,7 milionu korun. Druhou největší část výdajů tvořily přídavky na dítě, téměř tři miliardy. I zde stát lidem vyplatil méně, a to o 571,3 milionu korun. Z procentuálního hlediska šlo o největší pokles, a to na 84 procent loňského stavu.

Třetí nejvyšší částka šla do příspěvků na bydlení, více než 2,58 miliardy. Výdaje na příspěvek na bydlení přitom vzrostly na 157 procent stavu v prvních třech čtvrtletích roku 2009. Prostředky na ně se zvýšily o 937,6 milionu korun.

Meziročně narostly také výdaje na sociální příplatek, a to ze zhruba 2,21 miliardy na 2,33 miliardy korun, a na dávky pěstounské péče, ze 685,9 milionu na 750,3 milionu korun. Naopak klesly výdaje státu na porodné a pohřebné.

Plánem současné vlády je výdaje na dávky státní sociální podpory snížit. Parlament již schválil návrh zákona, který mimo jiné stanovuje nová pravidla pro přidělení porodného. Snížit se mají i výdaje na rodičovský příspěvek, a to kvůli změně pravidel při jeho vyplácení ve čtyřleté variantě. S výjimkou rodin, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné dítě, dlouhodobě zdravotně postižené dítě nebo těžce zdravotně postižené dítě, byl také zrušen sociální příplatek. Zákon musí podepsat ještě prezident.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.11.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 07:03.