Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Listopad:

Hlášení volných pracovních míst bude pro firmy dobrovolné (ČTK)

"Vycházíme ze situace, kdy zaměstnavatelé do systému hlásí pouze ta místa, která notoricky jsou známá," řekl Šiška ČTK k dobrovolnému nahlašování volných míst. Ta místa, které firmy potřebují okamžitě k zakázkám, podle něj obsazují jinak.

Podle některých účastníků setkání je však tento návrh nedomyšlený. Úřady práce prý nejsou personálně připraveny na to, aby informace o volných místech zjišťovaly jiným způsobem. Podle Šišky je možné nějakým způsobem lépe využít dosavadní databáze, a to včetně nějaké formy spolupráce s personálními agenturami.

Lepší zapojení pracovních a personálních agentur je další součástí plánovaných opatření. "Chceme, aby personální útvary firem se více zapojily do přípravy uchazečů o zaměstnání," řekl Šiška. To znamená, aby například rekvalifikace více odpovídaly požadavkům zaměstnavatelů.

U rekvalifikací chce MPSV také vázat podporu soukromým poskytovatelům těchto kurzů na závazek umístění uchazeče. Pakliže bude stát schopen podpořit i více náročná místa, například ve strojírenství, kde jsou rekvalifikace finančně náročnější, tak v tom případě chce mít stát jistotu, že to bude mít efekt, uvedl Šiška. Ministerstvo o tom chce ještě diskutovat.

Do aktivní politiky zaměstnanosti by se měly zařadit také Czech Pointy. Lidé přes ně budou moci kontaktovat například úřady práce. "V informacích, které budou lidé dostávat z Czech Pointu budou informace pro ně, ušité na míru, o volných pracovních místech, které jsou v daném okamžiku k dispozici," řekl Šiška.

Státní úřad inspekce práce čeká posílení pravomoci při kontrolách, například v možnosti kontroly domácích pracovišť. Zaměstnavatelé také budou muset uchovávat po určitou dobu povolení k pobytu cizince a mít k dispozici na pracovištích doklady prokazující, že tam pracují legálně.

V zaměstnávání cizinců chce také MPSV zohlednit požadavky EU na jednotné povolení k pobytu a pracovnímu povolení. "Toto je věc, kterou diskutujeme s ministerstvem vnitra, protože to je v jejich kompetenci," řekl Šiška.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.11.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:34.