Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Listopad:

Češi míří mezi nejstarší Evropany (HN)

Co to bude pro Česko znamenat? Pro ekonomiku a kvalitu života to může dopadnout dobře, jen pokud senioři zůstanou déle aktivní a stát dokáže upravit nejen důchody, ale i trh práce, zdravotnictví a sociální služby. Nejdynamičtější fáze stárnutí české populace začne kolem roku 2037, kdy hranici 65 let překročí první generace tzv. Husákových dětí. Nejvíce lidí nad 65 let věku bude mít Česko kolem roku 2050.

"Absolutně nejvyššího počtu seniorů, přibližně 3,5 milionu osob, by mělo být dosaženo někdy v druhé polovině 50. let," říká Tomáš Kučera, demograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Nyní je v Česku lidí nad 65 let asi 1,6 milionu. Na stárnutí populace se připravuje i byznys. Experti totiž očekávají, že v Česku bude přibývat dobře zajištěných důchodců, kteří se tak pro firmy stanou atraktivní cílovou skupinou.

Už nyní na trhu roste nabídka zaměřená na lidi těsně předa důchodového věku. Jde především o lázeňské pobyty, zájezdy, pohybové pomůcky či potravinové doplňky. "Mnoho z těch, kteří vstupují do důchodového věku nyní, klade na první místo sebe - chtějí si užít," říká Michal Richtr, jednatel společnosti 55+ Communications.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.11.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 16:43.