Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Listopad:

Do čela ČSSZ nastoupil Vilém Kahoun (ČTK)

Kahoun by měl podle Drábka ve své funkci mimo jiné zajistit dodržování správních lhůt. Také má uspíšit vydávání rozhodnutí o přiznání důchodů, a to jak invalidních, tak starobních, aby nebyly čekací lhůty na vyřízení žádosti v některých případech až několikaměsíční.

Právě kvůli nedodržování lhůt Drábek odvolal z funkce Kahounovu předchůdkyni Boženu Michálkovou. ČSSZ pod jejím vedením nestíhala vydávat rozhodnutí na odvolání proti odebrání či snížení invalidního důchodu v nařízené 90denní lhůtě. Někdy je překračovala až na dvojnásobek, což ke konci září pocítilo 2500 lidí. Lidé pak zůstávali bez peněz do doby, než správa rozhodne.

ČSSZ by také podle MPSV měla zvýšit počet kontrol prováděných v terénu, posílit věcnou stránku kontrol a hodnocení skutečného stavu pracovních smluv a počtu zaměstnanců. "Průběžná kontrola zaměřující se na obsah smluv neodhalí porušení zákona," uvedla Plívová. Zaměstnanec má sice pracovní smlouvu, ale není firmou na ČSSZ nahlášen. Neodvádějí se tak za něj odvody a zaměstnanec nemá nárok na nemocenskou v době pracovní neschopnosti. Navíc se mu odpracované roky nezapočítávají do důchodu.

Vilém Kahoun je autorem řady publikací z oblasti práva a práva sociálního zabezpečení. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Fakultu zdravotnictví a sociální práce Trnavské univerzity. V ČSSZ působí od roku 1990. Předtím pracoval na Jihočeském krajském národním výboru jako právník, vedoucí kontrolního odboru a vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí. Také působí jako vedoucí katedry právních oborů, řízení a ekonomiky na Zdravotně-sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Zdroj: čtk

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.11.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 18:33.