Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Drábek jednal s odbory o mzdách, obě strany drží své stanovisko (ČTK)

ČTK to dnes sdělila Adéla Tomíčková z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Odbory sdružující zaměstnance ze státní a veřejné správě kvůli plánům vlády vyhlásily stávkovou pohotovost. O tom, zda vstoupí do stávky, se rozhodne až po jednání s premiérem Petrem Nečasem.To se bude konat v úterý.

Zástupci odborů podle Tomíčkové trvají na tom, že současný systém odměňování ve státní správě je plně funkční a není třeba ho měnit. Chtějí tedy zachovat současné tarifní tabulky beze změn. ČTK to potvrdila i místopředsedkyně Odborového svazu Zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková. "Naše stanovisko se nemění," řekla ČTK.

MPSV oproti tomu i nadále trvá na tom, že se rozšíří možnosti pásmového odměňování do většiny oblastí státní a veřejné správy. Pásmové odměňování znamená, že zaměstnanec může dostávat mzdu bez ohledu na počet odpracovaných let. "Shodli jsme se na tom, že pokud odbory budou souhlasit s pásmovým odměňováním, tak jsem připraven jednat o konkrétních podmínkách tohoto rozšíření," uvedl po jednání s odbory Drábek.

Vláda již přitom pásmové odměňování zanesla do novely zákoníku práce. Tu odsouhlasila na jednom ze svých zářijových jednání. Kromě zavedení pásmového odměňování novela počítá se zrušením číselného vyjádření poměru mezi nejvyšší a nejnižší platovou třídou, která nyní činí násobek 3,4. Stejně tak by měl být zrušen rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším platovým stupněm, který je stanoven na násobek 1,5. Dále novela zavádí do státní správy smluvní platy.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:10.