Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

MPSV: Počet nesoběstačných seniorů vzroste za 50 let až třikrát (ČTK)

Publikaci je možné získat v e-podobě na internetových stránkách MPSV: http://www.mpsv.cz/files/clanky/9597/dlouhodoba_pece_CR.pdf.

Zatímco v roce 2007 žilo v ČR 258.000 nesoběstačných seniorů, roku 2060 to bude už 687.000. Až třikrát vzroste rovněž počet klientů profesionálních služeb využívajících buď péče určité instituce nebo domácí péče. Úměrně s tím porostou také náklady na akutní a dlouhodobou péči.

Demografové upozorňují, že stárnout bude nejen populace jako taková, ale především populace seniorů. Přičemž narůstat bude zejména skupina takzvaných velmi starých lidí, tedy lidí osmdesátiletých a starších, kteří mají specifické potřeby. ČR bude patřit mezi země s nejrychleji stárnoucí populací v EU, píše se v materiálu.

Publikace s názvem Diskusní materiál k východiskům dlouhodobé péče v ČR analyzuje a současně navrhuje alternativy systémových změn v oblasti dlouhodobé péče o populaci lidí starších 65 let s výhledem do roku 2020.

Materiál vychází z doporučených principů Rady vlády pro seniory a stárnutí populace, České gerontologické a geriatrické společnosti a České alzheimerovské společnosti. Poskytuje východiska dlouhodobé péče, v dalších letech ho lze doplňovat o různé varianty systémových změn ve zdravotnickém a sociálním systému.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:15.