Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Projekt Návrat+ pomáhá nezaměstnaným (Právo)

Právu to sdělila Martina Kubínová, mluvčí Úřadu práce v Ostravě, který projekt realizuje. Návrat+ ukončilo koncem srpna 142 lidí, z nichž 110 nastoupilo na plný pracovní úvazek do zaměstnání. Představuje to přibližně 77,5 procenta. Motivačního programu se od začátku projektu zúčastnilo 205 uchazečů, 25 absolvovalo ukázky jednotlivých profesí, 35 pracovní praxi a přes 70 bylo zařazeno do 20 rekvalifikačních kurzů.

"Především je zájem o kurzy obsluha osobního počítače, personalista, pracovník grafického studia, pracovník v sociálních službách, účetnictví a řidičské oprávnění skupiny B," doplnila Kubínová.

Na 49 pracovních míst zaměstnavatelé získali finanční příspěvek. Ten může činit až 11 tisíc korun na osobu měsíčně. Po celou dobu zapojení v projektu účastníci komunikují se svým osobním poradcem. Ten věnuje zvýšenou péči hlavně lidem, kteří mají největší problémy s pracovním uplatněním.

"Může je například připravit a doprovázet k pohovorům, komunikovat se zaměstnavatelem, řešit případné nejasnosti, motivuje účastníka a pomáhá při zapracování do profese," uvedla Kubínová a doplnila, že těchto služeb dosud využilo 145 nezaměstnaných. "Je velmi dobré, když člověk, který hledá práci, může komunikovat s osobním poradcem, chodit na pohovory, schůzky. Absolvovala jsem také tříměsíční rekvalifikační kurz, v němž jsem se naučila pracovat s grafickými programy," řekla Právu paní Simona (33), která patří k úspěšným účastníkům projektu a dnes už má zaměstnání.

"Práce se mi předtím sháněla docela těžko," svěřila se mladá žena, která před časem maturovala na rodinné škole. Na úřad práce se šla zaregistrovat poté, co jí nebyla prodloužena roční pracovní smlouva.

"Souviselo to i s přestěhováním z Kroměříže do Ostravy. Tady jsem pak měla více možností zapojit se do různých programů. Určitě bych to doporučila, práce je pak snáze sehnatelná," uvedla.

Během kurzu dostala od osobní poradkyně i nabídky do zaměstnání.

"Byla jsem asi u tří zaměstnavatelů," doplnila paní Simona, která nyní už pracuje jako sekretářka ve firmě zabývající se prodejem sportovního zboží. "Mám na starosti dost věcí, vyhovuje mi to a ta práce mě baví," říká spokojeně. Podle ní je velmi důležité, aby uchazeč měl sám zájem a snahu zvýšit si v různých programech šance pro uplatnění: "Musí chtít. A kdo chce, ať zkouší různé varianty. Pokud tam jen dochází a nesnaží se, pak ani efekt takový není."

Skupinové schůzky pro závěrečný výběr účastníků projektu Návrat+, který je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR, se uskuteční v jednotlivých okresech kraje v různých termínech od 14. do 26. října. Především je zájem o kurzy obsluha osobního počítače, personalista, pracovník grafického studia. Martina Kubínová, mluvčí Úřadu práce Ostrava

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 18:48.