Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Němečtí restauratéři nabízejí lidem z Karlovarska až desítky míst (ČTK)

Zúčastnily se jí téměř čtyři desítky subjektů podnikajících v gastronomii, informoval dnes ČTK ředitel Úřadu práce v Karlových Varech Kamil Řezníček. Pro lidi, kteří jsou bez práce a mají odpovídající vzdělání v některém z gastronomických oborů, je to šance, jak nejenom získat zaměstnání, ale současně i praxi v zahraničí. Na dnešní burzu práce bylo pozváno asi 150 lidí z Karlovarského kraje i z Chomutovska v Ústeckém kraji. Podle Řezníčka pro ně byla účast povinná.

"Vypravili jsme autobusy, které všechny, jichž se akce týkala, do Karlových Varů přivezly. Na nich ale už bude, zda některou z nabídek na práci v zahraničí využijí," uvedl.

V Sasku v blízkosti českých hranic je v gastronomii a hotelnictví volných možná 200 až 300 míst. Poptávka po odbornících teď stoupá vzhledem k blížící se zimní sezoně v horských střediscích. Zájem je o kuchaře, servírky, číšníky i pokojské, uvedl Gerhard Rohde z úřadu práce v saském městě Annaberg-Bucholz. Podle něj je předpokladem získat místo základní znalost němčiny a praxe. "Platy se liší podle zaměstnavatelů a profesí, začínají v průměru asi na pěti eurech za jednu hodinu," konstatoval Rohde. Ještě větší poptávka po personálu pro hotely a restaurace je v Bavorsku. Podle Moniky Petersenové z úřadu práce v jihobavorském Holzkirchenu je tam až 2000 volných míst. Bavorští zaměstnavatelé prý nabízejí až o polovinu vyšší platy než v Sasku. Zaměstnance se vydala hledat do Karlových Varů také Jana Herteltová z hotelu Panorama v Oberwiesenthalu.

"Jsme blízko českých hranic a řada klientů přijíždí rovněž z Česka. I proto je pro nás personál z Česka výhodný," poznamenala.

Pokud se český personál v Německu, ale i v Rakousku uplatní, často se tam vrací opakovaně. S našimi odborníky jsou tam většinou spokojení, konstatoval Řezníček. Podle něho mají tyto burzy smysl a předpokládá, že by se zájem o ně mohl zvyšovat. První taková akce se uskutečnila před rokem v Německu a přišlo na ni kolem 500 zájemců o práci.

"Pokud víme, tak díky této burze zaměstnání našlo minimálně 20 lidí. Na našem mnohem menším pracovním trhu je momentálně počet volných míst jen minimální," dodal Řezníček.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 8.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:16.