Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Vláda chce pomoci lidem trpícím Alzheimerem (Právo)

Změny je podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka třeba provést v právní rovině věci, pacienti by například měli dostat možnost vypořádat včas své záležitosti. Podstatná je také sociální stránka nemoci.

"Vládou schválený materiál uvádí některá velmi alarmující čísla. Ve věkové skupině mezi 80 a 85 lety je víc než deset procent populace postiženo některou formou stařecké demence, nejčastěji Alzheimerovou chorobou. V kategorii 90 až 95 let je to dokonce 30 % osob. Vzhledem ke stárnutí populace se tedy jedná o velmi závažný společenský problém, který je třeba řešit," sdělil včera Právu Drábek.

Připomněl, že tato choroba má současně velmi zásadní dopad také na osoby pečující o nemocné. "Podle evropské studie až 78 % z pečujících životních partnerů a 47 % pečujících dospělých dětí trpí nebo trpělo depresí," uvedl ministr.

Takzvaný Plán Alzheimer by tak měl podle Drábka zejména analyzovat současnou situaci lidí s demencí a rodinných příslušníků, potřeby těchto lidí a jejich zajištění, včetně dostupnosti a kvality zdravotnických a sociálních služeb pro cílovou skupinu. Dále by měl obsahovat opatření v oblasti poskytování zdravotní péče a sociálních služeb i v oblasti vzdělávání a výzkumu. Součástí Plánu Alzheimer by měla být i opatření k systematické podpoře rodinných pečujících a péče v domácím prostředí. Plán by měl zahrnovat problematiku nejen Alzheimerovy demence, ale i dalších demencí či degenerativních onemocnění s obdobnými důsledky.

Zpracování plánu Česku ukládá usnesení Evropského parlamentu. Podle odhadů je v ČR asi 120 000 lidí s Alzheimerovou nemocí. Odborníci předpokládají, že v příštích 40 letech může stoupnout počet nemocných až na čtyřnásobek.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:18.