Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Vláda soudcům neustoupila. Snižuje jim platy (MF Dnes)

Tlak soudců, že snížení jejich platů omezuje jejich nezávislost, na vládu nezabral.

Pokud by vláda neudělala nic a změny platů nenavrhla, od ledna by výrazně vzrostly, zatím jsou totiž "zamrzlé". Základní plat poslance, od něhož se vše odvozuje, je nyní 59 tisíc korun, vláda ho chce snížit o tři tisíce. Úměrně se sníží také náhrady, které dostávají politici na dojíždění. "Vláda schválila návrh, který vzešel z diskuse a který je v souladu s programovým prohlášením vlády," řekl po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Bez zásahu vlády, který musí potvrdit ještě parlament, by základní plat poslance vyskočil na 69 300 korun. A stát by na platy politiků, soudců a státních zástupců vydal částku o více než miliardu korun ročně vyšší. Prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník už však iDNES.cz řekl, že škrt v platech soudců - byť se má týkat jen roku 2011 - nebude pro soudce akceptovatelný.

"Přijatelné by možná bylo, kdyby se o pět procent snížil plat vypočítaný z vyššího základu, tedy pokud by platy od ledna rozmrzly a nejdřív se zvýšily," uvedl Lichovník.

Soudci už jednou uspěli u Ústavního soudu se svým protestem, když jim politici sáhli na platy pro letošní rok a pokusili se je snížit o čtyři procenta stejně jako politikům.

"Není naším cílem vyvolávat konfrontaci. Jednáme po zralé úvaze a bereme stanovisko soudců na vědomí. Nemáme ale důvod ze svého postoje ustupovat," řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas s tím, že není žádný důvod, proč by měli být soudci jedinou profesní skupinou, která je placená z veřejných peněz, jíž by se vládní šetření netýkalo.

Jak se jim změní platy

Poslanci: dosud měli základní plat 59 tisíc korun, nově 56 tisíc korun.

Předseda výboru ve Sněmovně: dosud 83 000 Kč, nově 78 900 Kč.

Ministři: dosud 112 600 Kč, nově 106 800 Kč.

Premiér, šéfové obou komor parlamentu: nyní 158 400 Kč, od ledna 150 400 Kč.

Výše náhrad, které dostávají poslanci i senátoři k platu podle vzdálenosti svého bydliště od parlamentu: nově 29 100 až 39 500 Kč (místo 31 900 až 43 300 Kč).

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:21.