Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Důchodová reforma začne nejdříve v roce 2012 (MF Dnes)

Veškeré potřebné legislativní změny by pak měly být připraveny do konce příštího roku. Připustil, že samotné uvedení reformy do chodu může trvat déle. Zatím má vládní koalice jasno pouze v tom, že se při přípravě penzijní reformy opře o závěry tzv. druhé Bezděkovy komise. Ta navrhla snížení sociálního pojištění z dnešních 28 procent superhrubé mzdy na 23 procent.

Důchodový systém by pak měl mít místo dnešní jedné nohy tři pilíře - státní průběžné financování důchodů, fondové investování na individuální účty a dobrovolné penzijní spoření, které je už dnes. Ve variantě, na které se shodla většina členů komise, by pak šly do individuálního spoření tři procenta hrubé mzdy a 20 procent do státního průběžného systému. Jakým pravidlům by podléhaly penzijní fondy nebo zda by vstup do nich byl povinný, či dobrovolný, budou politici řešit.

Bezděk doporučuje, aby se odvody do fondů týkaly povinně lidí do 40 let. Výpadek příjmů z průběžného systému ve výši až 40 miliard korun ročně by mohlo pokrýt sjednocení sazby DPH na 19 procentech, případně příjmy z privatizace a z dividend státních podniků.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:50.