Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Šťáry odhalily zaměstnávání načerno u dvou třetin firem (Právo)

Jak Právu sdělila mluvčí resortu Viktorie Plívová, po prvním měsíci zostřených kontrol bylo zahájeno několik správních řízení, podána byla také už první trestní oznámení či podnět na ukončení živnosti. "Dosud, tj. v průběhu září, bylo zahájeno 45 z plánovaných 120 kontrol. Nedostatky byly zjištěny v celkem 19 případech z 26 dosud uzavřených šetření," uvedla Plívová. Dodala, že problém s nelegálním zaměstnáváním se týkal naprosté většiny firem, u nichž kontroloři zatím na nějaké nedostatky přišli.

Cílem kontrolní akce je podle Plívové zejména odhalení nelegální práce, vyplácení mzdy nižší, než je zaručená mzda, či neplacení sociálního a zdravotního pojištění. Kontrol, které se zaměřují na obory stavebnictví, pohostinství a cestovní ruch, se nyní zúčastní hned několik orgánů státní správy - Česká správa sociálního zabezpečení, Státní úřad inspekce práce, celní správa a cizinecká policie, dále i živnostenské úřady a Česká obchodní inspekce.

"Průběh a výsledky kontrol by měly také definovat nutné legislativní změny vedoucí k posílení kompetencí kontrolních orgánů," poznamenala Plívová.

Stát přichází o desítky miliard ročně

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se rozhodl více kontrolovat a postihovat práci načerno zejména proto, že kvůli šedé ekonomice stát přichází na daních a pojistném o desítky miliard korun ročně. Jde o praxi, kdy zaměstnavatel, aby nemusel platit odvody, dává pracovníkům peníze přímo na ruku a jejich odměnu před státem zatají. Jak Právu již dříve sdělili ředitelé několika úřadů práce, zaměstnávání načerno se loni kvůli krizi rozmohlo do nebývalých rozměrů. Podle hrubých odhadů MPSV může brát peníze na ruku až milión lidí v zemi.

"Podle dosavadních výsledků kontrol lze předpokládat, že v některých případech bude dán podnět živnostenskému úřadu na odebrání živnostenského oprávnění, v dalších případech již bylo nebo bude zahájeno správní řízení. Zatím v pěti případech by mělo být dokonce podáno trestní oznámení Policii ČR zejména za daňové trestné činy," uvedl Drábek.

Výčet postihů bude podle něj v následujícím období růst, neboť řada kontrol je teprve v "počáteční fázi prováděného šetření zjištěných negativních skutečností, které mohou po uzavření šetření vést též k podání podnětů příslušným orgánům".

Drábek chce tresty i pro pracovníky

K nejčastějším prohřeškům patří podle Drábka přítomnost pracovníků, kteří nejsou v evidenci ČSSZ, nesplněná ohlašovací povinnost vůči ČSSZ, úřadu práce nebo jinému orgánu. Dále firmy často porušují předpisy o mzdě - vyplácena je nižší mzda než mzda zaručená, případně je špatně vypočtena mzda s ohledem na příplatky za práci o svátcích atp. Zjištěny byly také nesrovnalosti v dokladech cizinců.

Ministr úřady práce vyzval mj. ke kontrole hodinových sazeb u dohod o provedení práce, které jsou často zneužívány. "Pokud dochází k zakrývání pravého stavu a hodinové sazby jsou prokazovány v neúměrných mnohatisícových výších například u dělnických profesí, pak by měly kontroly doměřovat odvody na sociální pojištění," zdůraznil Drábek.

Trestní odpovědnost za nelegální zaměstnávání by podle něj neměla být pouze na zaměstnavateli, ale i na zaměstnanci, který porušuje zákon. "V tomto směru byly již vydány rozsudky, kdy byl příjemce dávek, který neuvedl při žádosti pravdivé informace o svém majetku, odsouzen ve věci podvodu. Podobně by se mělo postupovat i u těch, kteří pobírají neoprávněně podporu v nezaměstnanosti, stát za ně platí zdravotní pojištění a zároveň si načerno přivydělávají," dodal ministr.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:47.