Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Méně chudých důchodců než Česko má jen Lucembursko, tvrdí ministr Drábek (MediaFax)

Důležité je podle ministra přesně rozlišit první průběžný pilíř k zajištění základních potřeb, a druhý fondový pilíř, který by měl lidem poskytovat prostor pro individuální zajištění.

"Musíme velmi přesně vyvážit první pilíř s druhým pilířem jako spořením na životní nadstandard," řekl.

Drábek také částečně odmítl kritiku, že matky nejsou v současném systém zvýhodněné. "Ještě stále je velká diference ve věku odchodu do důchodu," připomněl v reakci na slova premiéra Petra Nečase (ODS), který nízké zohlednění počtu dětí kritizoval.

"Naše životní úroveň ve stáří by měla souviset s tím, kolik dětí a jak jsme vychovali. To bylo naprosto běžné celá staletí, ale posledních 50 let sociálního státu tento systém nabouralo," poznamenal Nečas.

Zároveň řekl, že vnímá jako nespravedlnost, že matky s větším počtem dětí mají nižší důchod v důsledku omezených pracovních možností. Penzijní reforma by tento problém měla podle jeho názoru zohlednit.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:39.