Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Práce načerno bují ve velkém (LN)

Stovky českých firem čeká dosud nevídaná razie. Chystá ji ministerstvo práce a sociálních věcí poté, co zjistilo, že nelegální praktiky firem a podnikatelů v zaměstnávání lidí jsou rozsáhlejší, než se čekalo.

"Šedou práci dnes podle optimistických odhadů vykonává přes milion lidí a státu unikají miliardy korun," upozorňuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Viníkům nehrozí jen velká pokuta, ale mohou také přijít o živnostenské oprávnění.

Přitom skutečný stav šedé ekonomiky může být oproti odhadům mnohem vážnější. Odhady ekonomů a státních orgánů totiž kalkulují s tím, že podíl šedé ekonomiky na domácím trhu práce se pohybuje kolem 10 až 15 procent. V Česku je zhruba šest milionů pracujících. Přepadové kontroly, které ministr inicioval a které probíhají v září a říjnu ve 120 firmách, naznačují, že nelegální praktiky v zaměstnávání lidí jsou rozsáhlejší.

Z dosud provedených 45 kontrol, které se zaměřují zejména na odhalování nelegální práce, vyplácení nižší mzdy, než je zaručená v pracovní smlouvě, a také na neplacení zdravotního a sociálního pojištění, vyhodnotilo ministerstvo práce a sociálních věcí 26 šetření. A výsledek je alarmující. V 19 případech (tedy v 73 procentech případů) byly zjištěny nedostatky. A to dokonce i tam, kde firma uzavřela se zaměstnanci řádnou pracovní smlouvu.

"Často se vyskytují případy, že zaměstnanec má sice řádnou pracovní smlouvu, přesto ho ale firma nepřihlásila k sociálnímu pojištění. To je nebezpečný fenomén. Zaměstnanci tak nevzniká nárok na nemocenskou a doba takového zaměstnání se mu nezapočítává do důchodu," varuje Drábek.

Buď vůbec žádné, anebo nižší odvody způsobují, že stát ročně ztrácí miliardy korun. Ministr proto zesílí přepadové razie zaměřené na nelegální zaměstnávání.

"Zvážíme posílení dosud nepraktikovaných namátkových kontrol namísto pravidelných, na které se zaměstnavatelé mohli připravit," řekl Drábek.

Ty bude provádět Státní úřad inspekce práce ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení, Celní správou a Cizineckou policií.

Práce načerno bují ve velkém

Hrozba odebrání živnostenského oprávnění v případě výrazných pochybení v zaměstnávání lidí by měla firmy přimět k poctivosti. Úřady až dosud reagovaly na nelegální praktiky zaměstnavatelů převážně pokutami. Drábek ale vyhlásil tvrdší linii.

"Již nyní připravujeme návrhy na odebrání živnostenského oprávnění, ale také i podněty k trestnímu stíhání," řekl Drábek.

Právě nedostatečné kontroly, resp. sankce, umožňovaly zaměstnavatelům uchylovat se k pochybným praktikám při zaměstnávání lidí, řekl prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboš Rejchrt.

"Vzhledem k tomu, že kontrolní činnost nebyla na vysoké úrovni a firmám to procházelo, tak začaly hledat způsoby, jak na zaměstnancích ušetřit... dělají to převážně firmy, kde tečou hotovostní peníze jako například v pohostinství. Lidé je tam dostávají bokem a neplatí z nich pojištění." Jeho slova potvrdil pod podmínkou zachování anonymity i provozovatel restaurace v centru Prahy. "Servírky běžně dostávají měsíčně pouze kolem devíti tisíce korun. Necháváme jim ale spropitné, které jim často navýší měsíční příjem až ke 30ti tisícům korun," řekl restauratér.

Kontroly MPSV se proto zaměřují na sektor pohostinství, ale také i cestovní ruch a stavebnictví. Ministerstvo vytipovává podniky podle dřívějších zkušeností kontrolorů, ale i na základě tipů ze strany zaměstnanců či jejich rodinných příslušníků, uvedl Drábek. "Podněty jsou většinou směřovány na inspektoráty práce nebo rovnou na ministerstvo práce a sociálních věcí. Přímo na ministerstvo se obracejí lidé i proto, aby nedošlo k odhalení jejich identity a neohrozili svoji pracovní pozici. My anonymitu zajišťujeme," uvedl Drábek. Právě stížnosti ze strany nespokojených zaměstnanců by měly přivést kontrolory snadněji na stopu. "Zaměstnanci zjišťují, že se jejich podněty nejsou odkládány, že se jimi začal konečně někdo zabývat a že má smysl je dávat," řekl Drábek.

PROČ BIJE MINISTERSTVO PRÁCE NA POPLACH

  • Podle odhadů pracuje v ČR přes milion lidí bez pracovních smluv.
  • Probíhající státní kontrola ukazuje, že 73 procent smluv má chyby. Firmy třeba neplatí za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 09:53.