Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Historicky první virtuální veletrh práce v ČR (ČT 24)

Moderátor
A víc už s˙mým hostem. Vítám ve studiu Martinu Ettelovou z˙pracovního portálu Monster.cz, který veletrh pořádá. Hezké dopoledne. Základní předpoklad pro vstup na virtuální veletrh je určitě mít připojení na internet, zadat onu adresu, kterou jsem právě řekla. Co se tedy bude dít dál po vstupu na tuto adresu a můžete i názorně ukázat.

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Takže uchazeč to buď naťuká tu adresu, uvidí hlavní stránku virtuální veletrhu. Tam si vybere, buď vstoupí do hlavního pavilonu vlastně československého, kde najde jednotlivé vystavovatele a jednotlivé stánky, kde vlastně může si najít tu práci. Nebo nalevo může jít do pavilonu Euresu, což jsou evropské služby zaměstnanosti, sdružení vlastně úřadu práce EU.

Moderátor
Když tak můžete vstoupit do některé z˙nich, jak to vypadá. Skutečně taková virtuální realita. Je potřeba nějaká registrace, vstupní test?

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Není potřeba registrace, pokud pouze budu vlastně surfovat jednotlivými stánky, dívat se, co jednotlivé firmy nabízí. Pokud už budu chtít udělat nějakou interakci, to znamená, budu chtít oslovit toho náborového pracovníka, zeptat se ho na nějakou pracovní příležitost, tak mě to vyzve ke krátké registraci, kde vyplním jednoduché údaje. To samé, když budu chtít odpovědět na pracovní pozici. Ale jinak registrace nutná k˙tomu není.

Moderátor
A potřebuji nějaké speciální technické vybavení nebo z˙jakéhokoli počítače?

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Ne. Je to normální připojení na internet a standardní vybavení počítače, což má dneska už každý. Ten krátký orientační test, ten si můžu projít také. Ten vlastně mě lépe nasměruje k˙zaměstnavatelům, kteří právě nabízejí pozice, které by se mi mohly líbit, to znamená, které odpovídají nějakým způsobem mým kvalifikačním požadavkům nebo zkušenostem.

Moderátor
A potom tedy mohu on-line vlastně s˙tou firmou navázat kontakt.

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Přesně tak.

Moderátor
Jakými způsoby?

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Jednoduchým chatem. To znamená, uvidím, že ten náborový pracovník je on-line, bude se mi líbit nějaká pozice a já se ho prostě zeptám, jaké šance bych zrovna já mohl na tuto pozici mít. Když budu mít vlastně i kameru, můžu se připojit i přes Skype. Jednotlivé firmy měly i zájem o tzv. videokonference, my tomu říkáme webinář. To znamená, oni na toto nějaké téma budou presentovat, já se připojím a můžu vlastně reagovat, můžu diskutovat na nějaké téma přímo s˙tou firmou. Ta firma mi třeba bude, já nevím, nabízet nějaké jaké mají benefity, jestli vůbec já jsem ten vhodný pracovník pro ně nebo jakým způsobem se starají o své zaměstnance.

Moderátor
Ten veletrh potrvá do neděle a je vlastně 24 hodin denně. Nicméně já si představuji, že potřebuji nějakou interakci od toho zaměstnavatele a předpokládám, že ten tam tedy není těch 24 hodin.

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Nemusí tam být asi v˙půlnoci, ale když budu chtít vlastně toho náborového pracovníka oslovit, nechám mu tam jednoduše vzkaz. To znamená, náborový pracovník ráno zase přijde do toho stánku, uvidí můj vzkaz a může mi jednoduše reagovat.

Moderátor
Když tak jestli můžeme vstoupit ještě pro příklad do nějakého stánku.

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Ano. Určitě.

Moderátor
Takže si tam prostě pracovník ten vzkaz vyzvedne, ale zadat je ho tam možné prakticky kdykoli.

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Přesně tak.

Moderátor
Vy jste mluvila o těch pavilonech, které tam jsou. Říkala jste, že tedy ten jeden je československý a ten druhý, jestli můžete zmínit.

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Ano. Je to Eures, což jsou vlastně evropské služby zaměstnanosti. Je to sdružení vlastně lidí úřadů práce po celé EU.

Moderátor
Vlastně taková síť poradenských kanceláří, která spadá pod Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Přesně tak.

Moderátor
A právě manažerka Euresu Věra Kolmerová by nás teď měla také poslouchat na telefonu. I vám tedy přeji hezké dopoledne. Řekněte tedy, co konkrétně v˙tom vašem pavilonu bude, co tam lidé, kteří se připojí, najdou? Budou tam nějaké konkrétní nabídky práce v˙Evropě?

Věra Kolmerová, EURES manažerka, MPSV:
Ano. Především jde o to, aby si lidé mohli aktivně hledat práci v˙zahraničí. Jsou tam skutečně konkrétní nabídky, jsou tam nabídky i webové stránky, evropské webové stránky, kde mohou v˙současné době najít 950 tisíc volných pracovních míst. Ale v˙našem stánku nebudou jenom teda ta volná pracovní místa, ale klienti mohou získat rady, tipy, užitečné informace při hledání práce v˙zahraničí. Mohou získat informace o životních a pracovních podmínkách v˙jednotlivých státech a další a další důležité dokumenty. Jak už zmínila kolegyně, na naší straně, v˙našem stánku budou renomovaní Eures poradci, kteří skutečně budou po celou dobu tohoto konání veletrhu pracovat, budou na chatu, na mailu. Připojí se i na webináře. Budou mít jednotlivé semináře a budou vlastně po celou dobu k˙dispozici.

Moderátor
My už jsme řekli, že jde vlastně o první takovýto virtuální veletrh práce. Co si od něj slibujete? Jaké od něj máte očekáváte? Jaký je jeho přínos řekněme pro celkový trh práce, který se teď potýká s˙poměrně vysokou nezaměstnaností?

Věra Kolmerová, EURES manažerka, MPSV:
Tak my jako služba Eures si samozřejmě od toho slibujeme zvýšení povědomí o naší myslíme si velmi kvalitní a co je důležité bezplatné službě. Myslíme si, že je to jakýsi posun dál. Je to zkvalitnění naší služby, kdy skutečně ti klienti mohou sedět v˙klidu doma, popíjet kávu a přitom získávat informace o možnostech práce v˙zahraničí.

Moderátor
A ten širší pohled tedy na ten trh práce jako takový?

Věra Kolmerová, EURES manažerka, MPSV:
No pevně doufáme, že skutečně je to přínos pro naše klienty, kdy mají možnost hledat si práci, mají možnost si hledat kvalifikovanou práci. Když jsou třeba i registrovaní na úřadu práce a mají pocit, že nemohou najít v˙současné době práci v˙ČR, tak je tady další možnost a to je práce v˙zahraničí.

Moderátor
Díky za informace. Nashledanou. Pojďme si ještě říci, dočetla jsem se, že zhruba 44 firem vystavuje na tomto virtuálním veletrhu, vystavuje v˙uvozovkách. Jste spokojení s˙tímto počtem? Mně se to zdá poměrně malé číslo. Je to tím, že se teprve začíná nebo nesouhlasíte se mnou?

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Ne. My jsme oslovili přední vlastně české i světové společnosti a musím říci, že ta škála těch oborů je opravdu široká. Chtěli jsme oslovit vlastně firmy, které vlastně něco znamenají a mohou nabídnout vlastně práci lidem z˙různých oborů a hlavně z˙různých regionů. To je vlastně ta největší výhoda toho veletrhu, ten zásah do toho českého i slovenského regionu. A opravdu ten uchazeč si tam najde od té nejnižší pozice, bych řekla, až po nějakou manažerskou, přes finančního ředitele banky atd.

Moderátor
Říkala jste, že i ty nejnižší pozice, nicméně není přece jenom virtuální veletrh pro určitou skupinu lidí? Ne každý asi se na virtuální veletrh chystá.

Martina Ettelová, pracovní portál Monster.cz:
Tak víme, že určitě tím oslovíme skupinu lidí, kteří mají rádi nové projekty, určitě fanoušky moderních technologií. Je pravda, že je tam hodně firem, které nabízejí právě IT pozice. Takže to je možná dobré, že právě fanoušek moderních technologií se tady podívá do toho virtuálního stánku, určitě ho to zaujme víc, než jenom když by třeba reagoval klasicky za pracovní pozici.

Moderátor
Tak já ještě na závěr zopakuji internetovou adresu. Je to www.dnyprace.cz. A poděkuji vám za rozhovor. Díky za informace. Nashledanou.

Zdroj: ČT 24

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:20.