Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Nový trend: firmy ožebračují načerno zaměstnané dělníky (MF Dnes)

Celý měsíc pracoval na stavbě, v dešti, někdy i dvanáct hodin denně včetně víkendů. Pak si šel pro výplatu a žádnou nedostal. Ptáte se proč? Pracoval totiž načerno, bez smlouvy a zároveň byl veden na úřadu práce. Nemůže si tak nikde stěžovat, aby nepřišel o sociální dávky.

Podobných příběhů se v Libereckém kraji odehrávají stovky a stále jich přibývá. "Měl jsem dostat kolem osmnácti tisíc, ale dostal jsem jen zálohu dva tisíce, je to výsměch," mluví o své zkušenosti pětatřicetiletý Tomáš z Liberce.

Zaměstnavatelé totiž často obcházejí zákon a zaměstnanci na tuto hru přistupují. Uchazeč o práci vedený na úřadě si totiž může k podpoře přivydělat maximálně polovinu minimální mzdy. V současnosti se jedná o částku čtyři tisíce hrubého. "Byl jsem na pracáku, ale podpora mi nestačila na moje živobytí, využil jsem proto nabídku jisté stavební firmy. Řekli, že mi peníze dají bokem, ale nedostal jsem téměř nic," říká s hořkostí v hlase podvedený Tomáš.

Se zaměstnáváním bez pracovních smluv se úřady práce setkávají čím dál častěji. "Oproti minulým letům počet případů nelegální práce narůstá," tvrdí ředitelka libereckého úřadu práce Kateřina Sadílková. Větší počet odhalených případů je dán také tím, že od září probíhají z popudu ministerstva práce a sociálních věcí četné kontroly zaměřené právě na tento negativní jev.

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je u nás zaměstnáno ilegálně asi patnáct procent lidí. "Kontroly, které budou probíhat do konce roku, se zaměří zejména na stavby a restaurace, kde podle našich analýz pracuje nejvíce lidí načerno," uvádí ministr.

Kontroloři libereckého pracovního úřadu již obešli několik desítek rizikových míst a mají na stole první výsledky. Ty celkové ovšem budou známy až po skončení celé akce, tedy na konci roku. "V první fázi kontrol jsme se zaměřili na ilegální práci cizinců. To je jedna z rizikových skupin," doplňuje Sadílková.

Nejvíce případů je odhaleno v pohostinství a stavebnictví. Od září do konce roku probíhají v Libereckém kraji četné a přísné kontroly. Přistižený zaměstnanec musí vrátit podporu a sociální dávky a je vyřazen z evidence. Zaměstnavateli hrozí až pětimilionová pokuta, v krajním případě i zavření provozovny.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 4.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:24.