Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Říjen:

Čtyřletá rodičovská klesne od 10. měsíce věku dítěte na polovinu (Právo)

Jak v pátek Právu potvrdila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová, počítá s tím vládní návrh změn v rodičovské.

"Změnou bude pouze předsunutí termínu volby tříleté varianty čerpání z 21. měsíce věku dítěte na 9. měsíc věku dítěte, a tím zároveň dojde ke zkrácení doby čerpání rodičovského příspěvku v základní výměře 7600 Kč u čtyřleté varianty," uvedla Plívová. S informací přišel jako první server Aktuálně.cz.

Celkově by někteří rodiče, mezi které patří třeba nezaměstnané matky, měli v případě čtyřleté varianty přijít až o 46 000 korun. Dvouleté a tříleté varianty se škrty nedotknou. Čtyřletou rodičovskou dostávají nezaměstnané matky automaticky, protože v prvních měsících nemají nárok na vyšší peněžitou pomoc v mateřství.

Nová pravidla, která bude nyní schvalovat parlament, se mají dotknout všech rodičů, kteří mají dostávat rodičovský příspěvek po 1. lednu 2011. Tedy i nynějších příjemců.Změna systému pro rodiče také znamená, že budou mít méně času na volbu tříleté varianty. Zatímco dosud si ji mohou zvolit až do 21. měsíce věku dítěte, nově to má být jen do konce devátého měsíce. Při tříleté variantě dostanou rodiče od státu i nadále až 235 600 korun, při čtyřleté po škrtech maximálně 178 600, navazuje-li rodičovská na peněžitou pomoc v mateřství. Jinak je to podle ministerstva práce a sociálních věcí 216 600 korun.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 4.10.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:25.