Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Vláda zachová platové tabulky, škrtla ale zvýšení dle délky praxe (ČTK)

Zachování tabulek tak bude jen prázdnou kostrou, do které bude možné dosadit nová čísla. Přetrvají pouze zákonem dané minimální platy v jednotlivých třídách, které se pohybují mezi 5400 a 18.350 korunami hrubého, informují HN.

"Dáváme volnější možnost, tak jak je to už dnes například dohodnuto s ministrem školství, aby si ministerstva mohla upravit tabulku podle svých potřeb. To znamená, aby nebyla přísně vázána počtem platových stupňů," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Vláda navíc plánuje, že vypadne podmínka, podle které musí zaměstnanec v nejvyšší platové třídě dostat minimálně 3,4 násobek platu nejnižší třídy. Současně zmizí i pravidlo, že plat zaměstnance s 32 lety praxe musí být minimálně 1,5 násobkem platu zaměstnance na stejné pozici bez praxe. Skončí i rovnoměrně rozložené zvyšování platu, vždy o stejné procento.

Škrtnout se vláda rozhodla i další odstavce, které v současnosti zaručují, že platových stupňů je dvanáct a že se do nich zařazuje podle délky praxe.

Vláda chce pro příští rok snížení peněz na platy státních zaměstnanců o deset procent a zmrazení jejich mezd po další tři roky. Proti snížení mezd minulý týden protestovaly odbory, na jejichž demonstraci se do Prahy sjelo na 40.000 lidí. Na polovinu října hrozí stávkou. Premiér Petr Nečas uvedl, že vláda bude s odbory dále jednat o konkrétní podobě škrtů v platech státních zaměstnanců, od desetiprocentního snížení ale neustoupí.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:27.