Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Nejdůležitější změny v rozpočtu na rok 2011 (MF Dnes)

Na poslední chvíli se některým skupinám daňových poplatníků podařilo vyklouznout ze zamýšlených rozpočtových úspor. Přinášíme analýzu čtyř významných bodů, které se odrazí v rozpočtu na příští rok.

Rozpočet, kritizovaný pro škrty hlava nehlava, má být prvním v řadě úsporných. Jestliže příští rok má deficit veřejných financí dosáhnout 4,6 procenta HDP, v roce 2012 už to má být jen 3,5 procenta a následující rok by se Česku mělo podařit splnit jedno z kritérií pro přijetí eura, tedy tříprocentní schodek. V roce 2016 chce mít koaliční vláda vyrovnaný rozpočet, tedy zcela bez deficitu.

Rodičovská

Od příštího roku už se čtyřletá rodičovská nevyplatí více než její dvouletá verze. V obou případech bude rodič dostávat v úhrnu 216 tisíc korun. U dvouleté varianty se nadále bude pravidelně vyplácet 11 400 korun měsíčně, u čtyřleté se pak zkrátí doba pobírání 7 600 korun měsíčně ve prospěch počtu měsíců, kdy se už dnes dostává jen 3 800 korun.

Tříletá varianta, která v souhrnu činí 235 tisíc korun, se měnit nemá.

"Nejvíc lidí využívá právě tříletou variantu (78 % rodičů) a její případné snížení by představovalo vážný škrt v oblasti prorodinné politiky," vysvětlil mluvčí vlády Martin Kupka. Výhledově podle něj vláda také umožní měnit i délku rodičovské v jejím průběhu. To chtěl původně ministr Drábek, který chtěl sjednotit výši dávky na 216 tisíc korun a délku pobírání by si rodič mohl velmi pružně nastavit a každé tři měsíce měnit.

Zaměstnanci státu

Ačkoliv v noci ze středy na čtvrtek se tarifní platy na programu jednání vlády neobjevily, přestřelka mezi ministrem práce Jaromírem Drábkem a odbory kabinetem zahýbala. V rozpočtu se počítá se snížením prostředků na platy zaměstnanců veřejné sféry o desetinu. Po odečtení pojistného jde o sedm miliard korun.

Jediný, kdo si vydobyl výjimku, jsou učitelé. Ti dokonce příští rok dostanou přidáno, protože ministr Dobeš dostane na platy o 2,1 miliardy víc než letos. Týká se to však jen 110 tisíc učitelů, kteří dosáhli na vysokoškolský titul pedagogického směru. Nikdo z nich nebude mít pod dvacet tisíc korun.

Jak se státní pracovníci o úsporu rozdělí, o tom se bude teprve jednat. Vlastní speciální tabulku chtějí mít také lékaři. Drábek nabídl odborům odložit změnu odměňování (zrušení růstu platu s počtem odsloužených let) o rok výměnou za to, že odbory dostanou příští rok dočasný nástroj na snížení tarifů.

Jde o pásmové odměňování - to znamená, že by zaměstnance šlo přeřadit do nižšího (i vyššího) tarifního stupně bez ohledu na odpracovaná léta, a tak na platech ušetřit potřebnou sumu. V některých řadech by to šlo použít jako varianta místo propouštění.

Jistou úlevu dostanou policisté, jejichž tarifní tabulky se snížily zhruba jen o šest procent, a ne o deset, jak navrhovala vláda. Navíc jim ministr vnitra Radek John vyboxoval, že odchodné se nebude zdaňovat.

Vojáci zase získali odklad zdanění příspěvku na bydlení (10 tisíc korun měsíčně) až do roku 2012. Výsluhy se však oběma skupinám zdaní už od příštího roku 15 procenty, což do rozpočtu přinese necelou 1,8miliardy.

DPH

Vláda v rámci boje proti daňovým únikům schválila několik návrhů, které po sobě zanechala ještě úřednická vláda. Jde především o omezení podvodů s DPH.

Zavádí tzv. reverse charge. Znamená to, že u vybraných produktů bude DPH odvádět až ten poslední obchodník v řadě, který prodá zboží spotřebiteli. Dnes to tak funguje u zlata, nově pak u šrotu a odpadu, emisních povolenek a u stavebních prací. Když dostane Česko povolení od EU, bude to platit i na pohonné hmoty.

Protože s DPH se podvádí ve velkém v poslední době třeba i na dřevě či textilu, zákon zavádí nový institut ručení. Odběratel zboží bude ručit za to, že jeho dodavatel z něj odvedl státu DPH. Finanční úřad si na něj bude moci došlápnout pouze v případě, že dotyčný prokazatelně věděl o chystaném podvodu.

Na oplátku dostanou podnikatelé úlevu. Stát jim začne vracet DPH z nevymahatelných pohledávek. Podmínkou je, že pohledávka vznikla šest měsíců předtím, než dlužník skončil v úpadku.

Zdanění solárních elektráren

Kdo zprovozní solární elektrárnu příští rok a později, už nebude mít nárok na téměř šestileté daňové prázdniny jako dosud. Do rozpočtu to přinese maximálně stovky milionů korun.

Prominutí daně z příjmu mělo původně povzbudit investory k investicím do obnovitelných zdrojů. Ale v oblasti sluneční energie se to přehnalo a kvůli příliš vysokému nastavení výkupních cen a dalším úlevám došlo k boomu. Proto hrozí, že příští rok na elektřině zaplatíme až o 30miliard víc než dosud.

Nižší podpora stavebního spoření

Státní podpora u stavebního spoření klesne na polovinu, bude se týkat i již uzavřených smluv. Příspěvek na spoření příští rok bude zdaněn 50 procenty. To znamená, že například z třítisícové podpory zbyde jen polovina. V dalších letech se už příspěvek zdaňovat nebude, ale smrskne se na maximálně dva tisíce korun.

Omezení výplat porodného

Porodné se od příštího roku bude vyplácet jen na první narozené dítě a dostanou ho pouze nejchudší rodiny. Tedy ty, které mají příjem do 2,4násobku životního minima. Stát chce tímto krokem ušetřit 1,3 miliardy korun.

Zdanění pracujících důchodců

Důchodcům, kteří si jsou schopni k důchodu ročně přivydělat aspoň 840 tisíc korun, se důchod zdaní. Dani z příjmu podléhají důchody už dnes, ale až od důchodu 24 tisíc korun měsíčně výše. Důchodců, kteří na takový důchod každý měsíc dosáhnou, jsou maximálně desítky tisíc a na dani se vyberou maximálně desítky milionů korun.

Na rok méně peněz na dopravní stavby

Příští rok půjde na stavby silnic a železnic o 34 miliard korun méně. Ale v dalších letech se to má změnit. Ve výhledu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury by se měla částka naopak zvýšit o 10 miliard korun v letech 2012 a 2013.

Z rozpočtu ve prospěch SFDI o pět miliard každý rok a z vyšších příjmů SFDI o dalších pět miliard každý rok.

Vyšší daň z příjmu pro všechny

Daň z příjmu bude vyšší, protože se příští rok sníží sleva na dani o 1 200 Kč ročně. Stropy na sociální a zdravotní pojištění se příští rok nevrátí, zůstanou na 6násobku průměrné mzdy (142 tisíc Kč měsíčně). Dlouhodobá nemocenská už na trvalo zůstane na 60 % mzdy. Do loňska to bylo o pětinu víc. Předčasný výběr životního pojištění se vždy zdaní.

Pro podnikatele nové podmínky na pojistném

Podnikatelé už si nebudou moci levně nastavit čerpání maximální nemocenské nebo mateřské, výše nemocenského pojištění se bude odvíjet od stejného základu jako důchodové a spekulativně vysoké zálohy se vracet nebudou. Než začne nemocenskou čerpat, musí osoba samostatně výdělečně činná nejméně tři měsíce platit pojistné. Dostane ji až od 22. dne nemoci.

Firmy zaplatí víc nemocenské

Firmy budou platit nemocenskou svým zaměstnancům místo státu o týden déle než dosud. Nesníží se jim sazba nemocenské za lidi, zůstane na 2,3 %. Za neproplacené faktury (například kvůli insolvenci dlužníka) jim stát vrátí daň z přidané hodnoty. Pro firmy zaměstnávající více než z poloviny zdravotně postižené se ruší poloviční sleva na dani.

Menší podpora v nezaměstnanosti

Kdo dá sám výpověď, dostane 45% podporu namísto nynější 65% (vztaženo k čisté mzdě). Na podporu vznikne nárok až po vyčerpání odstupného. Kdo začne sám podnikat, dostane celkem až 29 500 Kč na rozjezd. Zruší se sociální příplatek.

Lehce zdravotně postiženým se sníží příspěvek na péči z 2 000 Kč na 800 Kč.

Menší plat soudců a politiků

Vláda navrhla rámec, jak platy ústavních činitelů změnit. U soudců bude vycházet z platů na úrovni roku 2009, které se pro příští rok sníží o pět procent, už v roce 2012 se vrátí na úroveň z roku 2009.

U politiků platy také sníží o pět procent. Vycházet se bude z letošních mezd, které jsou oproti loňsku nižší o čtyři procentní body. Na této úrovni zůstanou až do 2014.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:22.