Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Platy 2011: Kromě učitelů vyhráli i soudci a policisté (HN)

Změny, které vláda definitivně dohodla v noci na včerejšek, se dotknou také samotných ministrů.

1. Ústavní činitelé

Poslanci, senátoři, ministři, hejtmani, ale i premiér a prezident. Těm všem se mají podle vlády od ledna na čtyři roky snížit platy, oproti letošku o 5 procent. "Je to návrh, na kterém se vláda shodla. Do 6. října bude schválen ve formě paragrafového znění," řekl po nočním jednání vlády premiér Petr Nečas.

Poslanci i senátoři tak na základním platu 59 000 hrubého měsíčně přijdou o 2950 korun měsíčně. Premiérovi se sníží plat z 158 304 na 150 389, tedy téměř o osm tisíc. Prezident přijde téměř o deset tisíc měsíčně.

Uvažuje se i o zdanění poslaneckých náhrad. Zatím se ale ještě žádný zákon nezměnil.

2. Soudci

Pro soudce, kteří proti letošním platovým škrtům úspěšně protestovali u Ústavního soudu, má platit mírnější snížení příjmů než pro ústavní činitele. Nový vládní návrh počítá s tím, že se soudcům a státním zástupcům ubere z platu pět procent oproti roku 2009. Letos ale nakonec nepřišli o nic. Takže zatímco ústavní činitelé se budou uskromňovat pět let v řadě, soudci jen jednou.

"Pro soudce bude platová základna snížena jen na jeden rok," prohlásil premiér Nečas, podle něhož návrh reflektuje i výhrady ústavních soudců.

3. Policisté

Policisté jsou vítězi mezi poraženými. Celkový objem na platy jim totiž nebude krácen o deset procent jako většině ostatních státních zaměstnanců, ale jen o 6,3 procenta.

Mírnější zacházení pro ně vláda připravila i ve zdaňování výsluh a odchodného. Odchodné, které je vypláceno jednorázově ve výši jednoho až šesti platů, a to podle odsloužených roků po minimálně šesti letech ve službě, jim nakonec daněno nebude.

Naopak výsluhy by měly podléhat patnáctiprocentní dani, stejně jako běžné příjmy. Na výsluhu má policista nárok, pokud odslouží alespoň patnáct let. S délkou odsloužených let se zvyšuje a může činit až polovinu měsíčního služebního příjmu. Zdanění výsluh se nevyhnou ani hasiči, zaměstnanci celní a vězeňské správy, BIS a rozvědky.

4. Učitelé

Učitelé zůstávají hájení i nadále. Ministr školství Josef Dobeš i po středečním jednání vlády počítá s tím, že mu vláda v listopadu schválí jeho speciální tabulku pro kvalifikované pedagogy.

Ti by díky ní měli nástupní plat minimálně dvacet tisíc hrubého měsíčně. Plat by se jim pak i dál zvyšoval podle délky praxe, ale jen v pěti stupních místo současných dvanácti. Praxe by přestávala hrát roli po 27 letech. Dnes se započítává až 32 let.

Škrtat se ale bude u "nepedagogických pracovníků". Na ty dostalo ministerstvo školství v rozpočtu o deset procent méně. Dobeš včera HN potvrdil, že školníkům, kuchařkám nebo školním hospodářkám se od ledna platy budou muset snížit.Už dnes totiž nemají téměř žádné odměny a k začátku roku se nepočítá ani s jejich větším propouštěním. Podle Dobeše se jich tedy může dotknout nově schválené opatření, které umožňuje přesouvat zaměstnance do nižších platových stupňů.

5. Dobří lékaři a jiní experti

Úplnou novinkou je, že by nejlépe placení zaměstnanci ve veřejné sféře nepodléhali tabulkovým platům. Jejich příjmy by závisely čistě na dohodě se šéfem jako v soukromém sektoru. Podle plánu ministrů by se tento režim vztahoval na třináctou až šestnáctou platovou třídu. Kromě náměstků ministrů, špičkových vědců, právníků a dalších odborníků by se to týkalo také velké části lékařů. Nový režim by ale způsobil i to, že se této elitě platy budou moci snížit.

6. Ostatní

Pro většinu státních zaměstnanců platí snížení peněz na platy o deset procent. Jak tuto úsporu přesně rozdělit mezi lidi, to má být jasné během příštích týdnů. Již nyní si ale vláda připravila půdu pro šetření v základních platech. Našla šalamounské řešení. Nemusí bourat současné tabulky. Mírnou změnou zákoníku práce ale umožnila, aby vedoucí mohli svým lidem dát i nižší nebo vyšší plat, než jaký by jim náležel podle odpracovaných let nyní. Právě to umožní ušetřit peníze na platech tam, kde nepřipadá v úvahu větší propouštění.

1/2

Policisté

Policisté, kteří odslouží aspoň 15 let, mají nárok na doživotní výsluhy, které mohou činit až polovinu platu. Od příštího roku se tyto výsluhy zdaní sazbou 15 %. Odchodné se ale zdaňovat nebude.

-5%

Soudci

Platy soudců se mají snížit o pět procent. Vláda tak chce vrátit do hry to, s čím přišel už Fischerův kabinet. Platy soudců měly klesnout už letos o 4 %, ale snížení zrušil Ústavní soud. Napodruhé již podle Petra Nečase soudci s žalobou neuspějí.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:29.