Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Průměrná mzda zaměstnanců Škoda Auto vzrostla o 4,6 procenta (MediaFax)

Ve čtvrtek o tom informoval list odborové organizace při mladoboleslavské automobilce Škodovácký odborář. Celkově se ve firmě díky výsledkům kolektivního vyjednávání odborů při započítání bonusů k růstu průměrný výdělek zvýšil řádově o 1500 korun, tedy o 4,6 procenta. V této sumě jsou však započítání i lidé s mimotarifní smluvní mzdou, jako jsou manažeři. U tarifních zaměstnanců firmy Škoda byl nárůst vyšší, a to o 6 procent, tedy 1800 Kč, zatímco u manažerů byl výrazně nižší. Bonus, který dostávají v prvním pololetí za výsledky předchozího roku, byl totiž výrazně nižší.

Průměrné výdělky u dělníků vzrostly o 5,8 procenta. Rozdíl 0,2 procenta způsobilo to, že část tarifních dělníků v pololetí neodpracovala všechny směny, a to v rámci minusových směn flexikonta. Pobírali sice denní mzdu, nicméně bez příplatků. Naopak ti, kteří odpracovali plusové směny, je dostanou proplacené až za prosinec. Jinak by podle listu minimálně šestiprocentního průměrného růstu dosáhly zřejmě obě skupiny tarifních zaměstnanců.

Průměrná měsíční mzda ve Škoda Auto se započítáním bonusu a mimořádné platby činila v prvních šesti měsících letošního roku 34 685 Kč, přičemž průměrná mzda pro tarifní zaměstnance činila 32 017 korun a pro dělníky 28 234 Kč.

V České republice ve sledovaném období vzrostly mzdy průměrně jen o 521 korun, což je jen 2,3 procenta. Reálná hodnota dosažených mezd je nižší o 0,9 procenta. Průměrná mzda v České republice byla v pololetí 23 135 korun. Téměř 70 procent lidí je pod tímto průměrem a více než 35 procent dokonce jen na polovičce tohoto průměru, berou tedy méně než 12 tisíc korun.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:20.