Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Škrty v rodičovském příspěvku budou jen u čtyřleté varianty (Právo)

"Rozhodli jsme se striktně držet původního záměru z koaliční smlouvy. Pouze čtyřletý příspěvek klesne tak, aby v celkovém objemu byl rovnocenný dvouletému," uvedl premiér Petr Nečas.

Jak Právu sdělila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová, vláda nakonec zamítla i pružnější přechody mezi jednotlivými variantami čerpání rodičovské. Rodič, který se rozhodne zůstat doma čtyři roky, nově dostane, stejně jako to už je dnes v případě dvouleté varianty, celkem 216 tisíc korun. Dosud od státu získal 224 200 Kč. Stát tím chce ušetřit zhruba miliardu.

Drábek musí původní návrh předělat

Na dvouleté ani nejrozšířenější tříleté variantě se nic nezmění. V prvním případě bude rodič dál měsíčně pobírat 11 400 korun. Pokud se rozhodne pro tři roky, měsíčně bude i nadále brát podporu 7600 Kč a celkem od státu na rodičovském příspěvku vyinkasuje 235 600 Kč.

Při nejdelší, čtyřleté možné variantě čerpání příspěvku nyní rodič pobírá 7600 korun do 21 měsíců věku dítěte a dále 3800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.

"Nově se zkrátí doba, kdy rodič pobírá vyšší příspěvky, a naopak se prodlouží počet měsíců, kdy mají nižší částky. Jak to přesně bude, musíme ještě propočítat," řekla Právu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívová. "Vzhledem k tomu, že první informace o výsledcích včerejšího jednání vlády uvažují opět o jiné variantě, než byla předložena na jednání vlády, nejsme zatím schopni zodpovědět otázku na výměry platné v roce 2011," dodal pak Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV.

Podle vyjádření Plívové zatím není ani jasné, zda a jak se změny ve čtyřleté variantě dotknou rodičů, kteří už příspěvek pobírají. Drábek už před časem řekl, že nová pravidla ve vyplácení rodičovského příspěvku se těch rodičů, kteří jsou už nyní doma s dětmi, týkat nemají.

Jak Plívová dále Právu řekla, navrhované změny ve čtyřleté rodičovské dovolené se nejvíce dotknou nezaměstnaných matek. Celkový příspěvek pro ně se má snížit asi o 45 tisíc Kč.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:39.