Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Vláda schválila pásmové odměňování státních zaměstnanců (Právo)

Má to umožnit odměňování v jednotlivých třídách, aniž se bude muset brát striktně ohled na počet odpracovaných let. Právo o tom informovala mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

"Dodatečnými nařízeními vlády budou následně specifikovány další detaily," dodala Plívová.

Podle informací ČTK má novela Zákoníku práce k odměňování schválená vládou obsahovat jedinou větu, podle níž vláda určí nařízením okruh zaměstnanců, kterých se bude pásmové odměňování týkat.

Odbory budou jednat s Nečasem

Odbory jsou z této informace poněkud rozpačité. Po předchozích slibech ministrů se totiž domnívaly, že se o návrhu bude napřed jednat.

"Čekáme na usnesení vlády a na jednání s panem premiérem," uvedla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Jak Právu řekla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová, jednání s premiérem je plánováno po 29. září.

"Jednotlivé odborové svazy potřebují analyzovat dopady nového systému a jednat o nich s premiérem Nečasem. Po demonstraci očekáváme vítězství zdravého rozumu, první kroky k němu byly učiněny," řekla Kašparová.

Odbory už podle ní přitom dosáhly dílčího úspěchu.

"Otevřel se nový prostor pro jednání, který by mohl vyústit v rozumný kompromis," dodala mluvčí.

Pravidla, na které profese by se pozměněný systém odměňování v jednotlivých resortech vztahoval, by podle očekávání odborářů měl upravovat vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva.

Systém již funguje ve zdravotnictví

S návrhem přišel ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poprvé ve středu ráno na jednání se zástupci odborů. Ty protestovaly proti původnímu návrhu obsahujícímu opatření, která v tarifní složce platu rušila pravidelné navyšování na základě odpracovaných let. Podle odborů neúnosně snižoval nárokovou, tarifní složku mezd až o 43 procent, jak původně vláda navrhovala. Byl i jednou z příčin úterní demonstrace, které se zúčastnilo přes 40 000 lidí.

Pásmovému odměňování se také říká zvláštní určení platového tarifu. Je založené na tom, že zaměstnavatel posoudí schopnosti zaměstnance a pak jej v rámci jeho platové třídy zařadí do kteréhokoli platového stupně, které se určují podle počtu odpracovaných let. Délka praxe tedy pro něj nebude rozhodující. Zaměstnanec by tedy mohl získat lepší finanční ohodnocení, než mu podle délky praxe náleží, ale i horší.

V současnosti pásmové odměňování zaměstnavatel může použít, a to ve vybraných profesích, jako jsou zdravotnictví, umělecká, umělecko pedagogická či sportovní povolání. Také ho musí sjednat v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním mzdovém předpise. Musí se přitom domluvit s odbory nebo to s nimi alespoň projednat.

"Většinou jsme si dávali do kolektivních smluv, že musí být mzda nejméně ve výši, která by lidem náležela podle započitatelné praxe," popsala dosavadní využití pásmového odměňování ve zdravotnictví Břeňková.

Původně se to podle ní dávalo proto, aby se zaplatili kvalitní lidé.

"Pak se to ale začalo zneužívat, že se dávaly nižší platové tarify, aby se ušetřilo," řekla Břeňková. S tím už ovšem odbory nesouhlasily.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:31.