Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Superúřad práce je tu (Ekonom)

Co přinese novinka firmám? Pravděpodobně jen víc papírování. S některými hlášeními či žádostmi se totiž budou muset obracet na krajské pobočky či přímo na pražskou centrálu.

Týdeník Ekonom má k dispozici pracovní návrh nového zákona o úřadu práce.

„Na základě došlých připomínek text upravujeme, v nejbližších dnech bude předložen do meziresortního připomínkového řízení“, říká tisková mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Ministerstvo si od této organizační změny slibuje postupné snižování nákladů, které je nutné vydat na provoz všech úřadů práce, až o čtvrtinu. Podle odhadů letos tato položka pohltí 1,7 miliardy korun ze státního rozpočtu. Než však dojde na úspory, bude třeba vynaložit nejméně 20 milionů korun na rozjezd superúřadu.

Pracáky zůstanou

Od ledna příštího roku samozřejmě úřady práce nepřestanou existovat, ale ztratí svou samostatnost. Řízení se ujme jediný centrální úřad, vnitřně členěný na generální ředitelství, krajské pobočky a okresní pracoviště krajských poboček.

Dlužno podotknout, že na finanční náročnost systému, kdy každý úřad je samostatnou účetní jednotkou, má vlastní obslužné útvary a personální politiku, upozornila už analýza poradenské firmy Ernst & Young provedená před dvěma roky.

Kritici si oproti tomu myslí, že kvůli byrokratickému aparátu ztratí místní úřady práce chuť aktivně reagovat na změny ve svém regionu.

Rozpaky vyvolává i úmysl přenést insolvenční agendu z místních na krajské úřady.

Ruku v ruce se sociálkou

Zřízení superúřadu práce je však pouze začátkem změn, které ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v této oblasti chystá. V příštích dvou až třech letech by se měla propojit agenda úřadů práce a správy sociálního zabezpečení.

Připravujeme zavedení jednoho výplatního místa pro sociální dávky,sdělil už před časem Drábek. Zatím ale není jasno, zda tuto agendu bude zajišťovat dnešní správa sociálního zabezpečení, dnešní úřady práce, obecní úřady či nově zřízený centrální úřad.

Plán je v počátečním stadiu, proto není jasné, kolik zaměstnanců správy sociálního zabezpečení a úřadů práce bude muset po reorganizaci odejít. Momentálně je na úřadech práce zaměstnáno 8,5 tisíce lidí, stejně jako na správě sociálního zabezpečení.

Od ledna příštího roku úřady práce nepřestanou existovat, ale ztratí svou samostatnost.

Zdroj: Ekonom

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:51.